1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Планинарење

Дискусија во 'Спорт' започната од zenska, 18 февруари 2010.

 1. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  Одамна сакам да се запишам на некој спорт но никако да го пронајдам вистинскиот и конечно решив Планинарење.
  Ќе може ли некој од вас да ми препорача место каде да се зачленам, дали има некакво друштво кое се бави со овој спорт и каде може да го најдам. :)
  Фала многу
   
  На O.Mally му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fernanda

  Fernanda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Се зависи од кој град си,и дали воопшто постои таква група,ке треба да се распрашаш во твојата околина,инаку си избрала навистина прекрасна активност,јас порано одеев на планинарење и навистина е убаво,се чувствуваш исполнета,свежа (малку уморна од одење али првиот пат,после си навикната)
  Имам изодено најмногу 45км и стварно времето ти минува неосетно уживаш во природата и забораваш на се друго! Со среќа!!! ;)
   
 3. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  Jas sum od Skopje i dosega kogo i da prasav, site mi se cudat zastos um odbrala toa, i navistina, iskacuvanjeto na planina i pogledot nadolu e fantasticen :)))))))))))))[mod-kirilica:wn0fec76][/mod-kirilica:wn0fec76]
   
 4. Fernanda

  Fernanda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Epa vaka zenska imam slusnato za planinarsko drustvo korab od skopje: http://www.korab.org.mk na ovoj sajt ke mozes da doznaes podetalni raboti,inaku stvarno odlicen izbor imas napraveno! pozzz i so srekja :)
  [mod-kirilica:35eqqlpi][/mod-kirilica:35eqqlpi]
   
 5. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Да си у Кочани...шо мора група...фани си патчето под нозе и од дома до Осогово(Поника(поточно додека можеш))и те ти спорт а сакаш трчи,оди,лази... :D шо сакаш прај.. :rofl: ем шеташ ем слабееш...ејјј шо ја на тебе ти предложувам а шо ааа да не распуштат ја одма зимам точако и на Пониква...ако сака некој нека дојде ;)
   
 6. O.Mally

  O.Mally Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  11
  Јас планинарев некои 2-3 години заедно со мајка ми.. Таа одеше и надвор од Македонија со планинарското друштво додека јас само тука ^^ Како и да е таа почна да се бави и со велосипедизам низ планините и ја скрши раката и престана,а со тоа престанав и јас..Нешто за што многу се каам. И ме интересира дали има и некои други групи освен Кораб? низ Скопје? А иначе планинарење како спорт е одличен избор :)
   
 7. bojasna

  bojasna Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Не планинарам редовно, ама имам членувано во две друштаво: Кораб и Китка. За помлади препорачувам Македон бидејќи слушам таму иделе многу млади луѓе и тама забавно да биде покрај саати и саати пешачење по планини :) Мора да кажам дека најубавиод дел од тинејџерството ми беше баш кога идев на планинарење и на слетовите во Србија. Повели страница на македон http://www.makedon.mk/, па јави им се, оти никој поинаку нема да те викне да планинариш :)
  Инаку не ти препорачувам да одиш баш сега, почни напролет, освен ако имаат некоја навистина добро организирана тура.
   
 8. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  563
  http://www.mkdmount.org/planinarski_sportovi/planinarstvo/planinarski_drustva.html феминки на овој линк може да најдете контакти од планинарски друштва и слични организации. Кој колку се активни и колку млади членови имаат не знам, ама знам дека љубовта кон планините е нешто најдобро што можеше да ми се деси :D
  Јас лично сум од 19 години по планини и претежно на лето. Не членувам во ниеден клуб. Преку факултет одевме. Не знам за вас ама мислам дека полека почна опсесија да ми станува. Прво си купив обувки, па ранец голем, па шушкави панталони, па лампи, па гамашни, па термосче.... последно нешто ми беше вреќата за спиење и подлогата. Уште шатор ми фали и ич дома да не се вратам. :lol: :lol: :lol: Едвај чекам да запролети малце барем да се стопи снегов. :$ До душа се мислам да се уклучам на една тура на ПСК Бистра сега на 3 и 4 март на Пелистер :?: можеби ако затопли малце времево :)

  ааа, да во Македон се млади дечки и знам дека огранизираат голема журка на Бегово поле на Јакупица ;)
   
 9. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.099
  Многу ми е интересно да се качвам по планини. Среќна сум шо тука во близина ми е Пелистер, а има и други места ако сакаш да се оттргниш од градот и малку да смениш :) Во последно време не планинарам баш оти немам доволно време :?: Ама сега пролетта ќе почнам, чесен збор :lol:
   
 10. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  563
  Ај јас да ја освежам темата со еден линк т.е. поход

  http://www.pskbistra.org/izvestai.php?u ... 04/pokana/ (оваа покана е од јавен карактер нели објавена на нивната веб страна и со тоа не рекламирам ниедно ПСК или ПСД)

  пролетно планинарење мх мх мх едвај чекам :lol:
  кажувајте ако одите :D
   
 11. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  417
  Јас порано планинарев и баш ми е мило што си го одбрала овој спорт. Ќе се изнагледаш убавини, а не си ни свесна какво е чувството кога ќе искачиш некој врв!! Преубаво! Кораб се доста активни, меѓутоа таму останаа само повозрасни планинари. Помладите се одвоија и го формираа друштвото Македон. Ти препорачувам таму да се зачлениш.
   
  На unforgettable.u му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dragana96

  Dragana96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  23
  Луѓе ме интересира дали се има некој качувано на Солунска глава на Јакупица?Планирам да посетам,но ми кажаа дека е многу тешко за качување но и пусто,немало ништо освен еден планинарски домчС
   
 13. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  6.138
  Пол:
  Женски
  Hola amigos, ¿qué tal?

  Деновиве баш размислував дали на форумов се наоѓа по некој колега-планинар, кој ја дели истата пасија кон троа повисочки ридчиња.

  Ако ве има, дигнете два прста.
  Да се преброиме де.

  Годинава ми беше исполнета со доста планинарски подвизи, насекаде низ нашава нѝ држава.
  Некои скромни, некои понапорни, но сите исполнувачки и мотивирачки.

  The cherry on top of the cake годинава ќе ми биде прославата и дочекот на Новата во планинарскиот дом Караџица.
  Мисљим, има ли боље журка, од журка на планина?
  Nope.
   
  На LittleChili, Batgirl501101, Afrodite¥ и 2 други им се допаѓа ова.
 14. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  943
  Пол:
  Женски
  Не најдов друга слична тема поврзана за ова. Ме интересира дали некаде во Скопје се изнајмуваат чевли за планинарење?
   
 15. zbuneta66

  zbuneta66 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  гледам темава не е многу активна, штета што нема многу планнинарки па да споделиме искуства и убави моменти поминати на планина.Јас до пред 2 години бев активен планинар. Не само во Мк , имаме искачувано и во соседна Бугарија( Вихрем, Мусала,Маљовица,Врв Тодорка) ,Грција Олимп(Митика),Црна гора-Дурмитор(Боботов кук).А низ нашата преубава земја сум била Кораб,Титов врв,Солунска глава,Меденица,Лиска,Илинска планина, Јабланица,Аџина река...............и не ми текнува други во моментов. Инаку одевме често и со шатори.Е тоа беше доживување. Друштво , оган запален, на стапче закачени кобасичиња, армоника со нас,песни ,винце.............мераци. Убави моменти и во планинарскиот дома во тајмиште имаше. Секако пак ќе почнам, сега поради обврски неможам често како порано ,меѓутоа еднаш месечно може да се дозволи.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Platoniclover15

  Platoniclover15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2014
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  58
  Здраво. Би сакала да ве прашам дали може до Лешница да се оди со кола? Или каде може да ја оставиме колата и колку имаме за качување плус ?

  Фала ви однапред [​IMG]
   
 17. CareTee

  CareTee Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  3.191
  Пол:
  Женски

  И мене ме интересира ова, дали е обележано за пешачење или сепак мора да се оди со некоја организирана тура а не на своја рака. Дали успеавте да отидете?
   
 18. Platoniclover15

  Platoniclover15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2014
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  58
  Ne , za zal :( dokolku doznaete nesto ve molam spodelete :)
   
  На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  14.422
  Пол:
  Женски
  Дали некој се има искачувано на Голем Крчин? Колку е напорно, каков е теренот?
   
 20. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  808
  Допаѓања:
  2.545
  Пол:
  Женски