1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Планиран или спонтан секс?

Дискусија во 'Секс' започната од Theodora, 26 февруари 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Сите кои се подолго со своите партнери ги имаат веројатно искусено и двете варијанти,но не дискриминирам и оние без постојани партнери си имаат свои искуства.Имаме две ситуации,
  1.Знаете дека ќе имате секс оваа вечер после излегувањето со доста алкохолна стимулација,или после свадбата кај ваши другари или...цел ден се спремате бидејќи тунајт ис д најт-минувате саати в купатило,некогаш и во салони на разубавување,трошите огромен дел од вашата најлуксузна козметика,го бирате најбезобразниот долен веш,се упикувате во најтесната гардероба во која едвај дишете и ги бирате највртоглавите штикли и го чекате со нетрпение големиот чин,а возбудата во вас врие до степен на претекување :$ :lol: ,се плашите дека сите од очи ви читаат на што мислите,а мислите само на тоа :D .И следи експлозија-после толку саати потиснати потреби т.е.нагони...
  2.Немате ни с од секс на памет,се одмарате на кревет после некоја напорна активност во тренерки,а тој налетува и ве наоѓа во не баш спремно издање на секој начин :$ :tmi: :lol: ,ама многу вешто ве премислува и се предавате на страстта која се разгорела со брзина на светлината и го снемува остатокот од светот,нема веќе значење што тогаш носите бабински мидер или депилацијата(ве издаваат неколку мм :lol: ) не е веќе најтазе :$ :lol: ,или пр.сте сеуште во лифтот-нека не е во стан целото дејствие итн.
  Кој е вашиот фаворит?
  Мојот избор паѓа на 1,ете колку да е мазохистички поголемо задоволство ми е да се мачам со саати или цел ден,исчекувањето ми носи поголема возбуда,а и самата припрема ми е приказна за себе-она се подготвувам за секс чувство-ми е толку посебно и посакувано,па кога ќе дојде до исполнување-како дете сум кое за Нова год.ги добило не само сите играчки што ги посакало,туку и оние за кои уште не ни знаело дека ќе ги посака.
  Не,дека не ја сакам спонтаноста или не сум имала спонтани интересни случки,ама ако бирам повеќе сум за планираниот секс.
   
 2. emotiven

  emotiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  претпоствувам дека на сите повеке ни одговара планиран секс, арно ама нели не сме баш толку предвидливи и толку контролибилни секогаш. ако врската е подолга, тогаш секако дека може сексот да се планира и договара за во точно определено време или како што ти велиш, после некој настан или некое излегување. дури и не мора секогаш сексот да се договара т.е. случува ноке, туку во било кое време од денот на. пр. попладне или некој викенд ден. не знам само дали и машките толку се спремаат за секс, како девојките :D инаку, да, пред-задоволството, подготовката и исчекувањето е исто така убаво чувство.

  од друга страна, не треба да се оди во друга крајност, па секој секс да се договара или да стане толку предвидлив, да не речам рутински или како по навика. еден мој другар од струмица има израз: ке видам как ке ми е дено :) можеби токму тој ден или нок, денот/нокта нема да ни биде баш за секс. убава е спонтаноста, и мислам дека нема да ти се налути дечкото ако не си баш толку нашминкана, депилирана итн :D

  можеби треба да се дополни прашањето со едно друго потпрашање: како ни се случува сексот во врските т.е. кој најчесто ги дава иницијативите (вербално или со однесување) за секс: машките или девојките? колку разговараме и како се договораме кога, каде и каков секс ке имаме?
   
 3. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  и паланиран и спонтан све и свашта
  нема тука правила :D
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.905
  Допаѓања:
  65.959
  Пол:
  Женски
  Еднаш чистам дома со правосмукалка, таква никаква, цела во прашина,он влегол, јас во спална не сум го ни слушнала. Ми дојде од позади, ме грабна, ме џитна на креветот и тука удривме една дива партија додека правосмукалката си остана да си брмчи, за наша среќа :lol:
  Инаку, повеќе сум си за планирано, јас сум си девојка со план, сакам да си бидам средена за чинот. Ама уживам и во вакви изненадувачки моменти :$
   
  На annnni му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  381
  Спонтано :rock:
  Секогаш кога планираме не дека не е добар ( далеку од тоа ) одличен е ама не секогаш е најдобар! Такви сме си ние она што ни е непланирано отсекогаш ни било врв...А кога е планирано све ни е абе не требаше вака, можеше подобро или подолго итн. Планираниот секс никогаш не испаѓа како што е планирано.. :^)
   
  На 2468 и mime87 им се допаѓа ова.
 6. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  558
  јас сум за спонтан, секогаш кога планираме нешто ке искрсне и пак ништо од планот :(
  само спонтаноооо :lol:
   
  На zaljubena18 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  744
  ако е планиран можеби ќе немаме желба а најдобро спонтан кога само од себе ќе си дојде и тогаш е прекрасно
   
 8. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Кога бевме во врска, спонтано ни одеше :inlove: Сега, со едно дете во школо+едно бебе+ работа+ други обврски, ако не испланираме, ништо од бизнисот :)
   
 9. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  И јас сум повеќе за спонтан секс, иако во нашата врска колку е планирано, толку и не е.
  Па мооожеби малку повеќе не планирано :$
  И вака и така си правиме да ни биде убаво и уживаме.. Не планираното обично е по диво и брзо па дава некое посебно задоволство. Планираното од друга страна најчесто е нежно и романтично, со многу, многу, многу мазење. Врти сучи и вака и така е супер е :)
   
 10. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Мое мислење-спонтан секс има најголеми шанси да се случи ако сте заедно со партнер во брак или вонбрачна заедница,делите ист покрив и е нешто налик на мојот опишан пример или оној на Рејнбоу.
  Ако сте во врска и излезете вие знаете дека ќе имате секс,ако не веднаш,тогаш подоцна-откако ќе се враќате од дискотека-пр.,не ја гледам спонтаноста тука,повеќето млади парови имаат секс во кола или природа,кога е потопло,или дома во соба,ама не верувам како не знаете дека ќе одите на секс или ќе се случи подоцна-значи и тоа е планиран,не е спонтан.Не дека напаѓам некого-ама спонтан секс е поим да немате дека ќе ви се случи и да ве затекне онака неспремни тотално.А кога се договарате да се видите со дечко не верувам дека сте неспремни на тој начин.
  Емотивен,јас и дечко одиме и двајцата на работа,па и за викенди,така да мене не ми е на располагање секој период од денот-само доцните попладневни и ноќни часови.А не дека не сакам утрински,ама нема шанси-не сме достапни еден за др.во тој период од денот поради работни обврски.И бидејќи секое видување завршува со секс,бидејќи си имаме и станче,иако звучи предвидливо,не се претворил сексот во рутина или навика.А иницијативата кај нас е од страна на двајцата.И нема некој посебни шифри,само „ќе се видиме попладне или вечер?„ па си знаеме што следи :$ :lol: .
   
  На emotiven му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Па не би се согласила баш со тебе Theodora дека за спонтан секс треба да се биде во брак или пак воопшто да се живее заедно.
  Спонтаноста е присутна во било која врска. Се што не е планирано е спонтано.
  Јас сум во врска 5 години, поминавме заеднички одмори од по 10-20 дена па колку ни беа таму односите спонтани, толку ни беа и планирани.
  Останувам да спијам кај него по 4-5 дена и повторно иста приказна колку спонтано толку и планирано.

  Секоја романтична вечера сакала не сакала претпоставувам дека ќе заврши со секс.
  Секое лежење кај него во кревет и гледање филм, претпоставувам дека ќе имаме секс.

  Не планирано може да биде и ако излеземе во дискотека, почнеме да се бакнуваме страсно и одиме во WC си завршуваме работа набрзинка. Кој би рекол? Не е однапред смислено ништо :D
  Ме испраќа дома, се симнуваме во подрумските простории во влезот од зградата и имаме секс..
  И уште многу други вакви примери за спонтан секс. Каде што ете напоменато е дека заедно сме само таа вечер, после ме испраќа дома.

  Разноликоста на сексот во пози, места, спонтаност и планирано е секаде присутна незначително дали партнерите живеат заедно или не.
   
  На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Не се разбравме добро.Мислев ако сте задно под ист покрив ќе те затекне кога не ти е ни на крај памет секс,како во пр.на Рејнбоу при чистење. Тоа е за мене баш спонтан секс без никакви претходни најави,ниту претпоставки дека ќе се случи,па да те затекне и онака најнеспремна во секој поглед.Не велам дека се случува исклучиво во брак или под заеднички покрив,муабетот ми беше така да го доловам она заедно сте-а не ви е во план секс,значи најадекватна ми се виде таа домашна атмосфера како пример.
  А и тој вид авантуристички секс по wc-иња или подруми донекаде е спонтан,но нецелосно барем за мене.Излегувате,ти се спремаш за секс-во купатило минуваш саати,се облекуваш за да си сексуално привлечна-сето тоа е веќе смислено и плански-не е спонтано и знаете дека има ептен големи шанси да дојде до секс,па како што напоменав повеќето млади парови често имаат секс на вакви локации поради немање посоодветна локација,имаат помал избор во тој поглед,не сите,ама повеќето.
  Планиран секс не е за мене во точно определен саат и со плански распоред на пози со времетраење на истите,туку и кога излегуваш со дечко и знаете дека ќе го имате-па макар и подоцна,па локацијата мене не ми игра голема улога тука,ама тоа е мое мислење.
   
 13. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Се согласувам дека шансите за спонтан секс кога партнерите живеат под ист кров се поголеми, но
  не се согласувам дека ние кои што сме во врски имаме "До некаде" спонтан секс.
  Имаме потполен спонтан секс, бидејќи еве ќе зборувам во свое име. Јас кога знам дека ќе се видам и дека ќе излезам со дечко ми, не секогаш се подготвувам нешто посебно само заради тоа што можеби ќе имаме односи.
  Повторно ќе го кажам примерот со дискотеката. Излезени сме со друштво, не сме сами. Од старт знам дека е невозможно. Знае дека не сакам да имаме односи во автомобил, што значи дека по пат за накај дома никаде нема да навратиме, да се паркираме и да имаме односи.
  Играме, пиеме, се бакнуваме.. спонтано наоѓаме начин да имаме односи.. Тотално неочекувано.
  Има уште безброј слични примери на овој..
  Значи да резимираме, се согласувам со тебе дека шансите се поголеми и дека ситуациите се по интересни, но и ние останатите имаме потполно спонтан секс. Не излегуваме со дечковците секогаш со намера да имаме односи или пак со помислата ај да се потсредам да не се случи. Барем не е тоа случај со мене ;)
   
 14. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  558
  мое мислење е дека тоа живеењето заедно не е услов за спонтан секс.ете јас и сега веке мојот сопруг заедно живееме една година, па се случува да го направиме тоа спонтано :lol: ама најчесто си планираме ајде вечер, да заврши емисијата, филмот и слично ]:)
   
 15. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.576
  Не сакам никој да разбере дека мислам дека нема спонтан секс,или пак дека не им е убаво во сексот на тие што немаат совршена локација за секс.Сакав да дадам ете поексплицитни примери за да ги доловам 2 типа,па се изгуби темава некаде во локациите :lol: .Не е ни толку битно на која локација се случува и дали сте во врска или брак,на сите ви посакувам преубави случувања во вашиот sex life,без разлика дали е спонтан или планиран ;) !
   
 16. Incubus

  Incubus Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  9
  Ubavo e i planirano ama spontaniot seks e povozbudliv sto e vistina vistina si e

  [mod-kirilica:2bqrf77n][/mod-kirilica:2bqrf77n]
   
 17. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  спонтано си е спонтано и нема нисто поубаво од тоа мене на пример како за инает не ми иде бас кога планирам ,незнам некако кога планирам не го дозивувам сакам предигри ама како сто казав кога најмалку сум спремна или па кога ситуацијата не наведе на секс
  инаку јас ја свакам темата како демек планирам у петок вецер да имам секс пример..
  се спремам и радувам со денови мислам како би ни било и како би узивала и на крај доага моментот тој долгооцекуван петок и нема страст,или пак тој не е располозен или кондомот ми остане внатре у цервиксот па додека се обидувам да го извадам му падне :) волјата за секс и ајде од поново и ми доага да се фрлам преку џам :D :D
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.730
  Нема поубава работа од спонтан секс, кога ќе се случи онака неиспланирано, неочекувано. Најдобар начин за да ми се крене адреналинот и да доживеам нешто незаборавно. :$
   
 19. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Спонтан секс дефинитивно затоа што планираното никогаш не излегува онака како што очекуваме......... ;)
   
 20. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  и двата :D

  EDIT: ОДГОВОР ОД ДЕЧКО МИ :lol: виси над мене :$
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.