1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

План за вежбање во теретана

Дискусија во 'Фитнес' започната од abcde, 16 јануари 2015.

 1. abcde

  abcde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  13
  Како што знам нема ваква тема, па ајде феминки да ги напишеме се какви вежби правиме во теретана, времетраење, распоред итн.
   
  На okcenzi, stojanovskata и eleonor44e им се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.358
  Понеделник - среда - петок вежбање на справи и со тегови
  вторник - четврток - сабота - кардио вежби (на пр. подвижна лента) со тоа што понекогаш саботата е ден за Водно.
  недела - ден за одмор или лесна прошетка

  Времетраење во просек е 60-75 минути и тоа сосе паузите, муабетње и пресоблекување, значи реално околу 50 минути. Посе секое вежбање задолжително сурутка за спортисти со малку какао и лажичка малтекс (јачменов слад).
   
  На Sweetlove_0312, SwanMay, Џона ер и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  Големо браво за темава..
  Мене ме интересира со кој распоред може да се дојде до најдобри резултати..?
   
  На okcenzi и Sasha-Fierce им се допаѓа ова.
 4. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  оф зашто нема одговори во темава?баш е добра :D
   
 5. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Секој со својот план и режим нели :)
  Еве го мојот план:
  Ден 1 раце и гради
  Ден 2 грб и стомак
  Ден 3 нозе и задник
  И си терам така наизменично, и секоја група мускули си има време да се одмори. Кога можам вежбам секој ден, али ретко кога трае тоа така да знам и да рипнам ден-два ништо страшно. Недела евентуално идам водно кога можам. После вежбање обавезно протеински оброк. И тоа е тоа :)
   
 6. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.932
  Пол:
  Женски
  Јас прво кардио вежби,потоа на справи,па пак кардио ова е мој распоред,инаку или одам секој 2 ден или секој ден некогаш зависи но ова е мојот распоред на вежбање и како што знам правилен е...
   
 7. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  22.461
  Јас кардио не правам кога сум во теретана, оти немам ни што да топам ама за тоа пак надокнадувам со трчање на кеј.
  За почетници во теретана најдобар е тренинг што се вика кружно вежбање, односно на сите справи по две најмногу три серии, за гради, нозе и грб.
  Од кога ќе почне да се навикнува телото на вежбите за месец или два може да се почне со поединечно вежбање, еден ден тренинг грб, еден гради еден нозе. За оние што сакаат да топат повеќе може да имаат посебен ден само за одење на лента.
  Инаку вежби за стомак е препорачливо да се прават на крајот од секој тренинг.
  И секако најбитно е после тренинг да се внимава што се јаде.
  Обично добро е да се јаде некоја салата марула, туна пченка, може и пилешко. Ако не осеќате глад доволно е да јадете јаболки.
  Бананите не се препорачуваат за после тренинг бидејки се калорични и се најдобри да се јадат од сабајле, секако и не смее да се внесува сол, а за сокови леб и благо не ни коментирам.
   
  На SwanMay, MiaNmaR и Adina им се допаѓа ова.
 8. mare.123

  mare.123 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  4
  еј супер е темава , едно браво и од мене :clap:
  сега вака.... немам многу стомаче ,ама сакам да го израмнам целосно а нозете да си ги здебелам малку
  може некое советче од некој инструктор за некои вежби кои би ми помогнале , ако е нешто од помош ќе почнам со теретана од март па да имам идеја на што да вежбам :angel:
  Фала :inlove::inlove::inlove:
   
 9. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  Јас одам четири пати неделно во теретана. На почетокот вежбав кружно на сите справи.
  Сега во Понеделник вежбам нозе.
  Вторник вежбам гради.
  Среда одмарам.
  Четврток вежбам грб.
  Петок вежбам раце (дигам тегови).
  И секој пат кога одам во теретана правам по 400 стомачни, на почетокот 10 минути се загревам на точок, и кога ќе завршам со вежбите 20 минути вежбам кардио (на точок или степер) :)
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.528
  До колку килограми дигаш тегови?
   
 11. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  3-4 kg :$ Почетник сум во дигањето тегови, ама по три вежби правам со теговите. Четири серии по десет повторувања од секоја вежба.
   
  На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  и јас почнав сега на 10ти во теретана и првата недела нормално кружно за сите мускули и сега си направив план
  1 ден стомак
  2 ден нозе
  3 ден грб и гради
  4 ден стомак
  5 ден нозе
  6 раце и рамо
  + кардио секој деен
  Диетата полека си ја ставам по контрола,да оздравам до крај и идам јако за до лето за го постигнеме тоа што го сакаме :D8):devil:
   
 13. cocopuff

  cocopuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  210
  Стомачните оставај ги за крај. Тие мускули се активираат скоро при секоја вежба. Баш примети кога правиш чучњеви, креваш тегови со рацете, вежбаш грб на справи и скоро во сите вежби и стомачните мускули се затегнуваат. Јас би те советувала стомачните да ги оставиш на крај заедно со кардиото.
   
  На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  Јас ги правам 200 на почеток и 200 на крај :) Би можела да пробам да ги правам сите на крај, фала за советот :)
   
  На cocopuff му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Сите вежби 3x15
  1. Ден -Стомак
  - 2 вежби за стомачи и 3 серии
  -2 Вежби за глутеус 3 серии
  -20 мин. кардио
  2.Ден-Нозе
  -15 мин кардио
  Преса 3x15
  Чучњеви 3x15
  Преден шутер 3x15
  -е ова незнам како се вика со ширење на нозете е. 3x15
  3,Ден-Раце
  -15 мин
  5 вежби за раце 3x15
  4.Ден ист како 1го пропуштам
  5. Комбиниран
  -20Кардио
  -бицепс
  трицепс
  -заден шутер
  уште две други за раце
  6ден како 1ден треба да е ама ја с + си се шетам низ справите
  7ден одмор
   
  На MacaMarchy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Ај некој да ми објасни зошто на почеток се вежба се а потоа по една мускулна група во неделата? Некако малку ми изгледа еднаш неделно да вежбаш нозе на пример :^) Ај плииз просветлете ме :)
   
 17. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Не сте фер, никоја не ми одговорила :(
   
 18. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  на почеток првите 3-4 дена се вежба се затоа што тоа ти е како за полчеток како загревање и на пример ако тогаш праивш само 3 вежби за нозе на нозе ден правиш по 8-10 вежби.Најубаво е да се вежба секој ден различно ем да се посветиш убаво на една група мускули ем да се одморат до другиот ден.А затоа што викаш еднаш во недела да се падне нозе не е така.Сега зависи како вежбаш и како ќе се погодат деновите.На пр јас по мојот план (горе го имам пишано) оваа денела нозе вежбав 2 пати до сеа вака така секогаш све вежбаш по два пати ептен по некад 3 пати ако се падне ова ако вежбаш секој ден
   
 19. PinkDramaQueen

  PinkDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Имав 68кг а висока сум 163цм.Почнав да одам во теретана и таму го користам само орбитрекот и лентата за трчање по отприлика половина час двете поединечно.За 4 дена имам качено 2 килограми.Прашањето ми е дали се топат масните наслаги со овие справи или само мускулите ќе ги зацврстам.Ве молам помош :(
   
 20. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  За да можеш да ослабеш мора да си во калориски дефицит т.е да согоруваш повеќе калории отколку што внесуваш. Што се однесува до вежбањето кога веќе си платила теретана извади го максимумот од неа односно вежбај и на други справи. Внеси вежби со тежина и комбинирај ги со кардио вежби.