1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

План за вежбање во теретана

Дискусија во 'Фитнес' започната од abcde, 16 јануари 2015.

  1. PinkDramaQueen

    PinkDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Внимавам и на исхраната,само страв ми беше да не ставам мускулна маса и да не ослабам.
    Фала за советот :)
     
    На Smokva17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    1 ден нозе
    2 ден бицепс и гради
    3 ден трицепс и грб
    4 ден рамо
    Плус секој ден еден ден стомак еден ден задник, и на крајот од вежбањето кардио.
     
  3. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас малку го менував планот за вежбање.
    Понеделник вежбам гради - покрај справите, вежбам и со тегови
    Вторник - грб
    Среда - нози
    Четврток - раци
    Петок - стомачни
    Кардио веќе баталив, не вежбам. Само на почетокот за загревање по 5-10 минути. И редовно си правам грбни и чучњеви.
     
  4. aleks10

    aleks10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    zdravo na site, sakam da znam koja e idealna godina za odenje vo teretana za devojce, primer dali ako odis nema poveke da rastes
     
  5. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Ден 1: Кардио, гради, стомак. Ден 2: Кардио,грб, стомак. Ден 3: Кардио, нозе, стомак. Ден 4: Кардио, стомак, кардио. Па после пак од почеток :)
     
  6. 6666

    6666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    1 ден - нозе и задник
    2 ден - раце, грб и кардио
    3 ден - стомак, долниот дел на грбот и кардио
    4 дена - нозе и задник
    5 ден - раце, стомак и кардио

    Кардио правам на крајот 10-15 мин.
     
  7. Milicka999

    Milicka999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Девојки дали побрзо ке постигнам ефект да го намалам стомакот со секојдневно вежбање стомачни и 30 мин трчење или пак вежбање преку ден .. на пр: првот ден вежби за стомак а второт вежби за нозе и задник ? :)
     
  8. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Ќе искомбинираш се, и кардио најбитно за топење. Секако храната ќе има најбитна улога, внимавај што ќе внесуваш.
     
    На Purelove92 и ninja35 им се допаѓа ова.
  9. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    За намалување на стомак само кардио, можеш да трчаш, да скокаш јаже, аеробик, зумба и плус стомачни, инаку само со стомачни нема да постигнеш некој резултат.
     
  10. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Девојки не ми е баш прашањето најсоодветно за тука.. али кажете ми некоја по асална тератана, капиштец или кај универзална и пошто сум почетник, дали покажуваат убаво за справите, вежби и слично
     
  11. SrckastoDevojce

    SrckastoDevojce Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Ја само задник и нозе вежбам три-четири пати во неделата.
     
  12. tigarche1

    tigarche1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2016
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    devojki sakam da oslabam vo stomakot i nozete najvekje ke pocnam od utre vo teretana dali moze da mi kazete nesto povekje kako i sto?
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Моментално во теретана се фокусирам на кардио,трчам околу 50-60 мин на лента,на орбитек некогаш 20 мин или некогаш 40 мин односно две серии,и на степер 10 мин.многу ретко или понекогаш на точак околу 10 мин колку да направам пауза.Одам исто и на аеробик.Гледам понеделник среда петок аеробик а вторник и четврток кардио.Викенд пауза.Практикувам најмалце 4 пати неделно да одам,ако имам некои обврски пропуштам некој ден.Вака ми е планот додека не го симнам вишокот на килограми а потоа планирам да вежбам на справи за зацврстување на тело.
     
    На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DontLetMedown

    DontLetMedown Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ден 1 : гради и трицепс
    ден 2: грб и бицепс
    ден 3:нозе и рамена
    ден 4: стомак и грбни
     
    На Mr.Awesome му/ѝ се допаѓа ова.
  15. babygirl77

    babygirl77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски

    Здраво. :)
    И јас го имав тој проблем. Прво, немој да се лажеш со диети глупости е тоа..
    Второ и најбитно треба да имаш голема желба ... Зависи во која теретана планираш, таму би требало да ти покажат како работат справите и слично. Ама еве во случај да не ти кажат, почни една недела да ги вежбаш сите мускулни групи без многу напрегање за да не добиеш воспаление.. После почни си на ден 1 или 2 мускулни групи најчесто две, освен нозе тие се вежбаат 1-2 пати неделно.
    Ако ти смета вишокот кг обавезно е и кардио 2-3 пати неделно. Ама верувај теговите многу повеќе помагаат ако ти треба нешто повеќе пиши ми порака.
     
  16. AngelaAngela1996

    AngelaAngela1996 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Супер тема Феминки, ја гледам дури сега, а веќе стана една од моите омилени на форумов.
    Понеделник - грб и трицепс
    Вторник - нозе и задник
    Среда - стомачни и кардио
    Четврток - гради, рамо и бицепс
    Петок - нозе и задник
    Сабота - стомачни и кардио
    Недела - одмор
    + секој ден точак и орбитрек.

    Си вежбам и со тегови и да не се лажеме, ако девојка крева тегови нема преку ноќ да стане бодибилдер! Затоа жени вежбајте и со тегови, јас вежбам со максимум 15-20кг, напротив, телото ќе ви изгледа супер, а во теретана не е само орбитрекот и лентата за трчање справа за девојки, сите се.
    You can make excuses or you can make changes, you decide :ninja:
     
    На Nellie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    557
    Дали план за вежбање во теретана ти даваат инструкторите?

    Утре почнувам со вежбање во теретана за прв пат (до сега сум одела на пилатес и аеробик) :$ . Не сакам да ослабам нити имам нешто многу за топење. Повеќе ми е за да ги зајкнам мускулите особено на грбот бидејки сум цел ден на компјутер и да оформам задник...
     
  18. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Боо девојки колкусакан да почнам втеретана да одам ама од една страна ми е срам а многу сакамм..
    Инаку не сум баш дебелка ама имам меше и средно деколте..Не сакам сега втеретана ко ке почнам да ми се намалат градите ..
    Ај совети како да се пресрамам..
     
  19. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    1. ден кардио 10 мин, заден шут, грб преден дел, растегнување на рамо, растегнување гради на коса трака, преса.
    2. ден кардио 10 мин, стомачни, странични стомачни, дигање шипка со стомак со горните стомачни, влечење тежина со долните стомачни, вртење шипка, десен и лев шут.
    3. ден кардио 10 мин, исчекор со тегови, исчекор со шипка, чучњеви, подигање шипка, влечење тежина со задниот дел, влечење тежина со зглобовите, преса - туркање со нозе.
    4.кардио 10 мин, грб заден дел, развлекување гради на права трака со тегови, па со шипка, бицепс, сурфање со шипка.
    5.степери, скок во висина и остатокот од денот и викендот сум free оти сум инструктор и обожавам да помагам па макар цел викенд 24/7 ќе седам и паузи за цигари после кардио нема! Зелен чај само :P.:muscle:

    @black_lover како тоа ќе ти се намалат градите? Баш напротив ќе ги зацврстиш и ќе изгледаат дигнато и поубаво, нема што да се срамиш таму одат жени од 14 до 70 не се избира мис универзум туку секој со маката и со вољата, ич да не му ја мислиш нема нешто поубаво и за психата и за телото барем според мене.

    @nadelinka Да, во зависност дали си почетник или си вежбала досега и со каков интезитет, исто така план за исхрана во склоп на твојата висина и тежина.

    едит: не ги правам истите вежби за стомачни, половина и задник секоја недела , си легнувам на два душеци и останувам таму едно час и пол. Да се разбие монотонијата а и нели треба да се предизвикуваме самите себе.
     
    Последна измена: 10 јануари 2018
    На tribulus и twilight123 им се допаѓа ова.
  20. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Нова сум и ќе почнам за ден два во теретана
    Дали секој ден вежбате на секоја справа или секој ден на различна?
    Сакам да стргнам гради, стомак и грб.
    И по колку време вежбате дневно