1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пласибо (Placebo)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Noemi, 14 февруари 2012.

 1. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.719
  Допаѓања:
  7.085
  Пласибо се Британски рок бенд формиран во далечната 1994 година од страна на пеачот и гитарист Brian Moloko и бас гитаристот Stefan Olsdal. Денес во составот е и тапанарот Steve Forrest.

  Деби албумот кој го издаваат во јули 1996 котира високо на британските топ листи и им го отвора патот кон светската сцена.
  До денес имаат издадено шест албуми,
  Placebo (1996)
  Without You I'm Nothing (1998)
  Black Market Music (2000)
  Sleeping with Ghosts (2003)
  Meds (2006)
  Battle for the Sun (2009)
  а седмиот студиски албум го највуваат да излезе во 2012.

  Музиката на Пласибо е опишувана како гламурозната верзија на Нирвана, а самите признаваат дека големо влијание имаат од David Bowie, Sex pistols, Depeche Mode, The Cure, The Smashing Pumpkins...

  Последното нешто објавено од нив во ноември 2011 College 84 соработка со Timo Maas.
  http://www.youtube.com/watch?v=p03QRE6k0Xo
  http://www.youtube.com/watch?v=YIRz7zaKGLY
  http://www.youtube.com/watch?v=jJFTdMEC ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=YVFLgx8o ... re=related
   
  На BlackMarket и MandyLane им се допаѓа ова.
 2. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.598
  Допаѓања:
  23.108
  Пол:
  Женски
  Мојата вистинска љубов.
  Не можам со зборови да опишам што претставуваат Placebo за мене.
  Едноставно ги обожавам.

  Омилени албуми ми се: Black Market Music, Sleeping With Ghosts и Meds. Ги сакам сите, но овие ми се најдраги.

  Еве нешто што Брајан Молко има кажано за Placebo:
  If Placebo was a drug, they would no doubt be pure heroin - dangerous, mysterious and totally addictive.
  Апсолутно.

  Омилена песна немам, од причина што ми е претешко да се одлучам.

  :l:
   
  На francais, BlackMarket, L-enna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
 4. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Многу добар бенд, еден од најомилените!!
  Пред некое време почнав повеќе да се интересирам за нивната музика, па сеуште ги немам чуено сите песни. Но од тие што ги имам чуено, омилена ми е Without you I'm nothing, верзијата со David Bowie. :inlove:
  И плус:
  http://www.youtube.com/watch?v=FJadZI8X ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=TvqNrkzPrBw
  http://www.youtube.com/watch?v=HY30VY1d ... re=related
   
  На BlackMarket му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Не можам да преминам преку специфичен глас и затоа многу ја почитувам нивната оригиналност. Не сум запознаена многу со нивната музика, знам само мал број нивни песни, но доволно за да го сакам нивното дело.

  Песната многу ја слушав пред година-две и имам чудни спомени испомешани со неа. http://www.youtube.com/watch?v=9eh0rAUwZSQ

  Го вадат гневот од мене и вршат тензија на мојот темперамент па место не ме фаќа кога ги слушам :D Добри се, ќе ги слушнам и вашите предлози :)
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cataleya

  Cataleya Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  621
  .... Placebo = ПРЕКРАСНОТИИ ...
   
 7. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  .. ми се lullaby.

  Пласибо не се група на која би се замислил како лежиш на трева и набљудуваш ѕвезди и тие одат во етер, или романтична атмосфера од латици свеќи и музика. Не се доживуваат такви.
  Ниту можеш да ги проџвакаш за краток период.
  Ако си го погодиш периодот кога си во депресија, тие ќе ти дојдат како рехабилитација.

  Првиот обид за да почнам да ги слушам беше со Where is my mind? и се‘ остана само на таа песна. Другото не ми се допаѓаше, беше некако премногу тврдо за мене, истовремено смирувачко, а јас бев за поагресивна музика.

  По кратко време случајно ја слушнав Pure morning(химна), која беше причина за веќе долгогодишното маратоско водење љубов со нивната музика. Тотално се навлеков на музиката на почеток со Every me, every you, Running up that hill, Blind, Meds и Protect me from what I want.
  Длабоки, уметнички и текстови со смисла имаат затоа мислам дека и ги засакав, затоа што обрнувам многу големо внимание на лириксот. А кај нив тексовите се алфа кои ја водат мелодијата. Брајан ми е доста паметно човече и некако ми е специфичен, иако нешто многу многу не го обожавам.

  Омилен албум.. тешко ми е да одлучам, тоа е исто како да прашаш мајка кое дете и е поомилено :D
  Ама ај би го издвоила Meds со водечка Infra-Red. Инаку омилени песни имам во зависност од периодот и менливи се. Последниов период сум зависна од Narcoleptic, Passive Agressive и Black Market Blood.

  http://www.youtube.com/watch?v=OUxacN0Xh_k

  Slip and stumble at my first offences
  It's not treason, it's no lie
  You talk in paragraphs
  I write my sentence
  It's not treason, it's no lie

  It seemed a place for us to dream

  Crush and crumble under your defenses
  It's not treason, it's no lie
  You frame the photograph
  I sit on fences
  Change of season, love can die

  It seemed a place for us to dream

  If we tear out the tumor
  It's later, never sooner
  If we tear out the tumor
  It's later, never sooner

  It seemed a place for us to dream

  You'd better keep it in check
  Or you'll end up a wreck
  And you'll never wake up
  You'd better keep it in check
  Or you'll end up a wreck
  And you'll never wake up
  Wake up

  It seemed a place for us to dream

  You'd better keep it in check
  Or you'll end up a wreck
  And you'll never wake up
  Wake up
   
  На mamma-mia, BlackMarket и L-enna им се допаѓа ова.
 8. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  266
  Така третооделенски кажано, МОЈОТ ОМИЛЕН БЕНД! :D Сите песни од сите албуми им ги сакам, некои повеќе, некои помалце, ама една највеќе... Happy You're Gone, а јас сум хепи што постојат, песнава ми се најде при тешки, тешки депресии и пеколно раскинување.  http://www.youtube.com/watch?v=AAQs2bM8OiM
   
 9. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Баш, така. Нема подобра рехабилитација од Пласибо. На прва ме лечи вокалов. Сите албуми ги сакам на поинаков начин, поинаку ми се доживеани, секој во својот период посебно ми значел. Периодов би си ја пуштала преработкава од Кејт Буш на рпт.
  http://www.youtube.com/watch?v=x5GuBa4B ... re=related
  If I only could make a deal with God and get him to swap our places...
   
  На BlackMarket му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  266

  Ах, ја обожавам и оваа.. Јас место албуми, група на песни си издвојувам за секој период... :inlove: Така на пример, рехабилитациони ми се покрај Happy You're Gone уште неколку: Running up that hill, Pierrot the clown, Blind, Devil in the details, Passive agressive... А нели, како јаготка на шлагот, во завршниот процес на лечењето на раните, тука е пост-депресивната песна, како и што гласи насловот- Post Blue.. :rock:

  http://www.youtube.com/watch?v=rFmYolKP2tg
   
  На innablood и Marchesa им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.133
  Допаѓања:
  76.493
  Пол:
  Женски
  Ги слушам од прва средно.