1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пластични или платнени торби за пазарење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sejfullai, 20 јуни 2021.

 1. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.788
  Пол:
  Женски
  Светот има проблем со загадувањето што доаѓа од пластиката. Ова загадување претставува голем проблем откако голем број истражувања покажаа дека водата што се консумира и рибата што се јаде имаат пластични микроматерии. Микропластиката е застапена скоро секаде, дури и во амбалажираната вода, се наведува во истражувањата на СЗО. Со оглед на тоа што кај нас исто така се создава големо количество отпад, а не постои култура за селекција и рециклирање на отпадните материи, може да се заклучи дека и ние имаме проблем со отпадните пластични материи. А за да се реши тој проблем, прв чекор е да се пристапи кон рециклирање и селекција на отпадот.

  Граѓаните создаваат големи количества отпад, само претходната година се создадени 140.809 тони комунален отпад во Македонија. Со оглед на поновите светски истражувања во кои се наведува дека и храната што ја консумираме содржи микрочестици од пластичните материи, се јавува потребата за намалување на користењето на пластиката но и нејзино рециклирање. Проблемот кај нас е што сѐ уште нема реална можност за селекција и рециклирање на отпадниот материјал, особено кога станува збор за пластиката, наведуваат од еколошките организации. Но во секојдневието се забележува навиката на граѓаните во која се користат пластифицирани ќесиња при купување намирници.

  Јас лично 97% од времето корситам платнени.
   
  На Blackandwhite123, theowndemon, sunshinebabe и 5 други им се допаѓа ова.
 2. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.691
  Пол:
  Женски
  Торба си носам ја.
  Чат пат вреќа.
  Или количка.
  Зависи..
  Количка на три тркала па низ партизанска на десна летна кога ќе се пуштам, рај.
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.910
  Допаѓања:
  14.268
  Пол:
  Женски
  Жена на братучед од маж ми ми кажуваше одкако замина Германија која е разликата од таму до овде. Нема шанси вика да фрлиш ѓубре кај било таму. Прво во смисла на селекција потоа нема таму депонии покрај контејнери како овде. И дека овде кога ќе дојде на одмор на поседок како год ќе се понаша според "македонските" стандарди. Зашто да изиграва будала и навиката од таму да ја носи овде кога таа е една а сите милијарди луѓе си тераат за создавање на депонија. И сега кој е кривецот?
   
  На Sannelaa и Осе им се допаѓа ова.
 4. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.040
  Допаѓања:
  26.617
  И платнена си носам, а некогаш едно исто ќесе од маркет повеќе пати го користам. Најчесто кога одам набрзинка земам веќе купено ќесе што имам дома.
   
  На Guns N` Roses, Sejfullai и Orthophill им се допаѓа ова.
 5. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.263
  Допаѓања:
  9.704
  Пол:
  Женски
  Платнена, единствено ако рандом ми текне да испазарувам тогаш пластична.
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lale22

  lale22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2021
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  1.474
  Пол:
  Женски
  Голем поборник сум за хигиена и многу ми смета ѓубрето. Ама немам навика да носам торба за во продавница, многу ретко. Кесите потоа ги користам за берење на ѓубрето и во контењер.
   
  На Осе и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Строго кеси користам.
  Жал ми е што не сум модерна граѓанка, ама мразам торби.
  По фенски е кеса. :makeup:
   
  На злоба и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Пластични ќеси користам најчесто од маркет и ги употребувам уште еднаш за фрлање ѓубре.
  Инаку пишува дека се био-разградливи.
  Во друг случај користам платнени или подебели ќеси.
  Имаше најава за укинување на пластична амбалажа за еднократна употреба.. Се надевам дека скоро ќе се спроведе.

  Рециклирањето е една голема индустрија и да се спроведе на ниво на цела држава ќе реши многу горливи проблеми. Доколку успее тоа луѓето може преку разни начини да се поттикнуваат да учествуваат.

  Се сеќавам едно време во училиштата имаше акции за собирање на хартија, стакло. Не е лоша идеја повторно да се воведе еднаш годишно.
   
  Последна измена: 21 јуни 2021
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 9. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  8.910
  Пол:
  Женски
  Јас носам торба кога одам планирано на пазарување а кога е непланирано си купувам ќеси.
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.521
  Допаѓања:
  39.837
  Пол:
  Женски
  Имам платнени и кога одам планирано ги носам. Ама обично си зимам и најлонски зошто со мм обично купуваме за по недела-две намирници, па не фаќаат само платнениве.
  А вака неплански или по пат ако ми затребало нешто, тогаш најлон.
  Не ми текнало во кола да ставам некоја ама и да ставам ќе забправам, па пак ќе купувам од продавница пластични. После ги користам за ѓубре во мала корпа.
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.204
  Пласитчни кеси.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.597
  Допаѓања:
  168.812
  Врска немате што е фенси, ќе ме терате да си ги сликам торбите.
  Обично имам 2 во ташна, за дневно пазарење, кога праќам маж на големо пазарење, зема од големите торби.
  Еве некој да ми објасни, како ќе донесеш лубеница во кеса?
  И пак страшно многу пластика се собира, и мижи асан да ти баам е рециклирањето, и така...
   
  На Nigredo Odor и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 13. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.902
  Допаѓања:
  52.942
  Пол:
  Машки
  Кој носи лубеница у ќеса Биљарке, има универзално прифатено лубеницоносење. На рамо :muscle:
   
  На Anie93, cresa-jagoda и Sannelaa им се допаѓа ова.
 14. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.662
  Допаѓања:
  16.135
  Пол:
  Женски
  Имам фенси платенени торби :lol: си пазарувам со нив.
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Peanut Butter

  Peanut Butter Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2021
  Пораки:
  1.929
  Допаѓања:
  17.497
  Пол:
  Женски
  Пластични, а секогаш викам ќе сменам, ајде може ќе се мотивирам.
   
  На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.597
  Допаѓања:
  168.812
  Цк, на рамо носам ранец, со другата рака држам куче, мора во торба:emo:
  Инаку викаат под мишка се носела лубеница:D
   
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.364
  Во последно време платнени торби, посебно кога се оди на неделно пазарење.
  За случајно пот-купување пластична кеса.
  Кесите од зеленчук и овошје од КАМ (на пример) ги користам за ѓубре.
   
 18. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  15.093
  Допаѓања:
  118.258
  Пол:
  Женски
  Зависи од тоа дали имам ранец или носам торба со мене и колку ствари треба да купам.Ако не ми собира сè во ранецот/торбата или ако не носам купувам кеси.
   
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Знам Биљо, се шалам.
  Еве три торби бабски имам, ги влечам на секое одење до пазар, смачено ми е веќе.
   
 20. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  3.450
  Пол:
  Машки
  Во мојот маалски дуќан кај пазарам нема кеси. Носиш со раце до дома. Ем газдата го мрзи да ти дате кеса, ем место пар денари кусур добиваш мастика, ем не ја загадуваш околината :D


  Support your local store!
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.