1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пластични или платнени торби за пазарење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sejfullai, 20 јуни 2021.

  1. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Јас не знам да пазарам со мерка, така да и кога носам платнени торби, секогаш испаѓа да купувам плус ќеси, оти не знам да купам само тоа што ми е на список, мора нешто плус да се решам да докупам :D Досега не се десило да ме собере во платнените само.

    Последно време веќе толку станав мрза што големите работи ги купувам од маркети со достава, па купувам само на поминување и тогаш немам во мене торба платнена.

    Знам дека не е убаво со најлонските ќеси, ајде давате совети како да се навикне човек да носи платнена и како да планира колку и колкави платнени да земе :D
     
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Од неодамна пластичните ќеси ги заменив со платнена торба што редовно ја носам во чанта.
    Од естетски и хигиенски причини е поприфатлива.
    Еколошкиот, суштински проблем го маргинализирам зашто ќесите ги користам за собирање отпад:wasntme:
     
  3. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Навиките на луѓето тешко се менуваат. Да не се лажеме. Кај нас пола градови и села немаат детални урбанистички планови, а не пак стратегија за складирање пластика и отпадоци. Плус, тука треба да се додаде општата некултура која владее меѓу населението “дома не ми влегувај со патики, али фрлам ѓубре кај стигам на улица“.

    Мал милион пати сум налетал на комшии во доцните часови кај фрлаат бела техника, смет, душеци покрај контејнерите во доцните часови, за да никој не ги фати.

    Покрај мене има една зграда. Последните 5 години никој не се нафати ѓубрето да си го исчити пред зградата. Штом не сакаат да исчитат еден двор пред зграда кај им се играат деца и внуци, што ли останува за некои поголеми проблеми.
     
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Платнени, со години веќе.

    Мене лично пластични ќеси ми пречат зашто многу добро го знам нивниот импакт понатаму. Општо, целата идеа на производи за една употреба не ми се допаѓа.

    Бараше некој совети. Навика е, треба време и труд да се створи. Во ташна/ранец секогаш ама секогаш имам платнена торба, не само за пазарење него ако ми треба и нешто друго да сместам. Пазарам најчесто планирано и во една торба ги ставам и остатаните. Производите во количка, од количка убаво сместени во торби и ајт со здравје. Јас лично имам и за на пазар вреќички и за овошје/зеленчук си ги користам нив. Има мал милион више варијации на платнени торби, што по маркети, што по продавници, што онлајн. Реално, преедноставни се и за шиење, а кој оди по конференции знае дека 10тина години уназад секаде ги даваат.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Мравојад

    Мравојад Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    3.000
    Пол:
    Женски
    Користам платнени торби, многу ретко ми се случува неспремна да влезам во маркет и да побарам пластична кеса.
    Обично во секоја ташна имам по една торба "за секој случај" :)
    Е сега, ќесичките што ги даваат за овошје / зеленчук ги користам за фрлање ѓубре :)
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Уште скроз немам исфрлено пластични оти често заборавам да си земам платнена со мене. Dumb bitch moment. А имам поќе од една платнена, нема веќе оправдување. :D
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.196
    Пол:
    Женски
    Јас носам платнена торба со себе , ама често ми се случува да купам и пластична во продавница зашто
    ќе изнакупувам повеќе од што ми собира па морам.
    Инаку кесите пласични ми се reuse варијанта за по дома. Со нив покривам работи што не треба да фаќаат прашина па на крај завршуваат како кеси за ѓубре.
    Инаку после живеење во странство не сум баш одушевена од екологијата никаде. Ние фрламе ѓубре по улици и немаме саглам депонии. Тие таму создаваат брдо пластика за „пластичните“ им овошја и зеленчуци. Ова особено во Велика Британија каде 4 праски или јаболи или патлиџани се спакувани во платично кутивче со платична подлошка и платична кеса одозгора. Ужас еден. Така што таму користењето на платнени торби ми е баш хипокризија. Платнена троба полна со пластика носиш. Во Германија беше малку од малку подобро од аспект пакување на храна (имаше и картонски кутивчиња и повеќе локални производи и пазарчиња на плоштади и слично) така што таму користењето платнена торба ми беше поприфатливо.
     
    На theowndemon, Biljarkata и Celltica им се допаѓа ова.
  8. Andrijano31

    Andrijano31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Машки
    Порано многу производи беа во стаклена амбалажа и немавме баш проблем со пластиката.
    Кока кола, зејтин, минерална вода итн итн...
    Се користеа и хартиени кеси...
    Сега многу лесно би се решиле од пластичните кеси. Може да се забранат со закон а може и да се наплатуваат по 20 ден на пример, што би го намалило користењето на истите.
    Тука ќе има проблем со тие што ги произведуваат, ќе треба да го затворат бизнисот...
    Мене лично ме иритира тоа што секој пијалок е во пластична амбалажа....
     
    На Biljarkata и theowndemon им се допаѓа ова.
  9. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Па добро кесите се наплатуваат мислам во некои маркети ама 2-3 денари, пак не е доволно за да водиме повеќе сметка да си носиме платнени торби.
     
  10. Andrijano31

    Andrijano31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2021
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Машки
    Овој народ за да го освестиш треба само по џеб да го удриш.
    2-3 денари не му значат на никој ништо а свеста не работи, така да кеса 30 денари и ќе видиш како никој нема да купи.
    Една кеса колку еден леб, мислам дека ретко кој ќе купи кеса.
     
  11. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Обично носам торба за пазарење, се случува кога е непланирано да земам и кеса, но потоа таа ја користиме за ѓубре. Сакам да рециклирам, но тука каде што живеам нема посебни контејнери за пластика, има само за стакло. Селектирам и био отпад во посебна канта, па го фрлам во дупка во двор и од неодамна користам само стаклени и меални цевки за пиење кафе, сок. Во глобала гледам да намалам со употреба на пластика за еднократна употреба.
    Мислам дека многу пластичен отпад се прави на детцки родендени, од чаши, чинии, вилушки, конфети... можеби треба да се направи некој тренд на еко-френдли родендени.... хахах.
    Но, на крајот треба и самите маректи и големи компании да преземат нешто, како во Германија, наместо најлони да има само торби, наместо пластични вилушки да се користат дрвени и така.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Стално носам торба
     
    На lale22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nut

    Nut Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    749
    Пол:
    Женски
    Платнени торби дефинитивно.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Не најдов посоодветна тема, затоа тука.
    Во градскиот парк нели има подвижни coffee shops (како да ги наречам не знам). Кафето го даваат во пластични чаши па сите корпи, а и по земја е полно со чаши. Ми недостига во близина контејнер за пластика. Општо во цел град скоро и да нема, ама таму некако најмногу фали. Кај да се обрати чоек за ова? Барем едно контејнерче можат таму да постават.
     
    На Снегулк@23 и eliesaab им се допаѓа ова.
  15. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    3.252
    Пол:
    Женски
    Има контејнери за пластика кај костарика во парк, ама добра е идејава за да има и низ самиот парк реално се потребни. Пакомак работат со тоа може да се прашаат или општината
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Ај сеа после меркава да видиме хахахај
    Пластични или платнени а boujees
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    9.084
    Пол:
    Женски
    Исклучиво пластични.

    Rich people thing :cash:

    *се зезам
     
    На Feminka22 и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Тек сега почнав со торба платнена да пазарам, да не давам 15 ден. за една кеса.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Ее битерке може сее хехе
     
  20. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    У јакна
     
    На Ugly Duckling и Tan4ence им се допаѓа ова.