1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плата + финансирање од родителите

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 2 август 2013.

  1. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Веќе 3 месеци самостојно се хранам,плаќам сметки и инвестирам во работи што ми се повратиле.
    Можеби беше тешко на почеток но сега можам самостојно да се издржувам.
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Додека работев немав земено ни денар од моите, сакале да ми дадат и да ме почастат со нешто ама на некој начин пак ги враќав дома со тоа што редовно си пазарев јадење за дома од платата. Не беше којзнае колкава плата ама за мене и предоволна беше па и се луксузирав. Сама си го плаќав факултетот, превозот, храната на работа, излегувањата, телефонот и плус јадењето за дома. И пак ми останаа пари за годишен одмор. Не трошам многу пари за излегување и за гардероба, ете еднаш у два месеци си дозволував некое поскапо парталче или поскапа козметика. Мене би ми било срам покрај работа да побарам и пари од моите. За што да побарам зашто сум неспособна да си ја распределам платата? Затоа што мора да купувам брендирани парчиња или зашто мора у денот да испијам 5 кафиња низ центар? Не, нема оправдување, кога живееш со родителите и немаш дополнителни трошоци за плаќање сметки, па и јадењето дома тука нема да го сметам затоа што како и да е мајка ќе направи ручек и срамота е да барате плус пари од родителите. Срамота е да незнаеш да си направиш пресметка и да неможеш да го преживееш месецот со сопствената плата. Незнам освен ако за трошоци ги сметате развозувањето со такси до и од работа и да морало секој месец да се купи нешто брендирано, епа така не стига платата нормално. |(
     
    На Mr. Right, WarriorAngel, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Ете ова јас на дечко ми се обидувам да му го објаснам цело време. Јас земам некој денар помала плата од неговата и секогаш ми стигнува за цел месец и си ја распределувам како што треба, за цел месец да имам. А тој не. Земи ја и во првите пет-шест дена расфрлај се, вози се со такси наваму-натаму, се успал као- демек, му велам како не се успиваш денар в џеб кога ќе немаш после остатокот од месецот ,по сто кафина во ден, плејстејшн, ово оно што ќе им падне на памет како децана мали. Мислам стварно, немам видено човек што толку ич есап не си води. Мислам буквално во една недела и аш бубата после ќе свириме. Разликата е само што тој и во тој случај не зема пари од неговите, вика срам ми е. Па многу нормално дека ти е. И после остатокот од месецот нема ни едно кафе во денот да пие и ќе трча дома директно од работа. Е му викам ко си смотан. Ама тоа е. Да е моја, да му кажувам, ама вака, теле се учи, вол не се учи. :!: :^) :D
     
  4. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Вие што викавте дека е нормално да ве финансираат дополнително родителите иако зимате плата, истите маки ли ги имате?
     

    Прикачени фајлови:

    • print-tweet.jpg
      print-tweet.jpg
      Големина на фајлот:
      86,9 KB
      Прегледи:
      597
    На WarriorAngel, dushiche, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
  6. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Малку е драстичен, според мене, ама, негови пари негова одлука. Повеќе пати се има чуено како наследство е оставено по добротворни организации наместо на деца, па дали е малку или голема сума и не е различно до толку, потегот е тој што не е ортодокс.
    На едно интервју, голем тајкун, Петер Џонс кажа дека на децата не им дава ништо за џабе, туку колку пари направат самите тој ќе им даде неколку пати (не се сеќавам колку пати)по толку. Ама паметно е така кога помисли човек. :?:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Па со оглед на проблемите во темата за свекрви и снаи, ова нам ни` е и те како потребно да си го развиеме како пракса во општеството. Ју гоу Стинг.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Со одлична поткрепа, децата на Стинг ги имаат сите предуслови сами да створат ако не исто барем приближно. Далеку сме ние од тој свет од тие милиони, и секоја споредба со нашите родители, свекрви и слично и нивните наследства е смешна.
    Со добиени пари со кои можеш луксузно цел живот да живееш без да мрднеш големи се шансите да го проживееш животот паразитски, а без желба за стварање и напредување духовно си мртов. Мое блиц размислување зошто би се одлучил на ваков чекор :geek: а можеби едноставно сака да го има по весници и од претеризам :D
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас викам оди по онаа линија нека зборуваат за мене медиумите, па ако треба и нека ме осудува народ :D
    Еве со овој другиот што го спомнав ептен се сложувам. Крај краева нивни пари е, и не е нешто толку шокирачки, колку баби оставиле имовина на домови за згрижување мачки ехее :o


    Додека сме кај наследства, свекор ми ќе го фати икавицата од мене сега, ама човекот биде од оние што во живот нема едно лото уплатено, при недостиг на ситна пара за кусур, да земе грепка и да добие на неа добра пара. На стари години се обогати малку :D Сумата би купила, па да речам комотно самостоечка двоспратна куќа со четири спални соби, така ги мерат тука :^) Не знаеше што да им прави човекот, па барај му премиум бонд опции, злато или камења... и одлучи за штедни сметки по неколку банки да ги распореди. Ми отвори работа и да го бранам во секоја банка кога му се нафрлеа да му продадат фјунерал план :lol: Е, золва ми знаеше за него :rofl: Што ќе се измалтретираш, дај ни ги на нас, и така ќе ни е наследено, вака додека си жив да гледаш како ќе ги потрошиме, ќе ни ги поарниш животите. Арно ама, на него не му се даваат. Прв пат се осеќа богат, и убаво му е да ги гледа бројките на ливче, колку пари има. Да можеше во душек да си ги стави, ама страв да не го ограбат :wasntme: Јас и маж ми знаеме дека сака да патува, и му му рековме сега пензиониран и богат ништо не го спречува да шета по цел свет, да иде на скијање. Па ако му остане нешто тогаш ако сака нека дава рано или остава на кој сака по тестаменти. Види тактика како му се умилкуваме :P :lol: Позната шега е тука тоа ќе одам на скијање. Ski - spend (the) kid's inheritance.
     
    На danichap и Doozy им се допаѓа ова.
  10. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Охоо колку ги познавам такви,еден куп.Се' им е малце,а земаат плата над 20 000.Еве пример,другар на маж ми,не е женет,само се жали каkо до 10ти платата му испарува,па мора да "позајми" од неговите до крај на месецот :fubar: .Има девојка неколку години,втора година факултет,никако не и оди,не и се учело,пустата сакала да се мажи и бебе да има,а он не ни помислува на тоа,само одложува,несакал да се зароби,сакал уште да поживее,тоа му е разлогот.Неговите работат,ама синов незнае што попрво да купи одкога ќе земе плата,едноставно се пренамага,имам и можам и од него утре ќе биде домаќин,ке ствара и рани фамилија а има над 30 год.А за што ги троши парите...поарно да не пишувам,за глупости буквално.Има уште многу примери,ама да не должам многу. :tmi:

    Imelda со здравје да си ги троши парите свекор ти,ме интересира само за каква грепка се работи,бидејќи има повеќе врсти.Почнав да купувам од тие хороскоп,ама само по 20 ден се паѓа,секое трето као добитно,па сега викам да сменам малку,берем еве и доказ со свекор ти,може ќе стрефи нешто ]:)
     
  11. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Не се македонски грепки, ама јас и лото и грепки играм ама не добивам, во загуба сум. Се падне нешто колку да те залаже добивката да ја смениш за уште недобитни грепки. Ова со свекор ми испадна како вицот, дај боже да се падне лотото, а овој му одговара па уплати бе едно ливче барем :D
    А троши човекот со здравје, и со мерак, мислам се подмлади човекот последнава година. Сакал да оди секаде каде бил војник во нејви. А богами некои места да посети бааѓи ќе му треба кога ја има идејата дека стар човек не може да патува економска класа во авион 13 саата. Па, на таа пара и јас не би скратувала комфорт. Не е скржав, на сите деца даде солидни поклони прошлиот Божик, вечери и ручеци на негова сметка редовно организира, ама на золвата конкретно не и одговара тоа. Овој пак, малку треснат така, комедија е, нон стоп ја зафркава како купил на жена му(која му е втора жена и не е мајка на децава) некоја стара уметничка слика која не вреди ништо а он потрошил две третини од парите како излажена стара будала, па ја гледа сиромашката како добива мини инфаркти па и се смее како дете. Баш се смее за сите пари :D
     
    На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас работам веќе подолго време околу 8 години и помагам на моите па нели е ред и ние да вратиме за се она што го направиле за нас
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Многу фактори играат улога во вакви ситуации. Зависи платата колкава е, па платите на родителите, ситуацијата во семејството и сл. Ако се зема мала плата а притоа родители се во можност не гледам причина зошто не би помогнале со нешто. Ако платата е мала, притоа и родителите земаа помали плати нозете ќе си ги пружиме колку што ни се чергите. Ќе си скратиме, заштедиме на некои работи овој месец чизми, другиот палто јас верувам дека со добра организација се постигнуваат многу работи. Јас од кога се вработив не сум земала пари од моите, напротив дури помагам со сметки и храна.
    Имам другарка чии родители имаа некој долг, финансиска криза, проблеми па девојчето извади поголем кредит за да се среди тоа и ден денес го плаќа тој кредит. Само што кога таа ќе остане без пари или и треба нешто нормално родителите и даваат и помагаат. Имам и помала братучедка која го заврши средното образование и не сакаше ниту да студира, ниту да работи со изговор дека на нејзините другарки им давале пари од дома.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.