1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Платен одмор по прекинат стаж во иста фирма

Дискусија во 'На работното место' започната од Specifi4na, 17 јули 2017.

 1. Specifi4na

  Specifi4na Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Вака од 1 декември 2016 пријавена во фирмата кај шо работам работев до 5 ти мај 2017 во завршно , па од 15ти мај моделара иста фирма друг погон. Дали ми следува к-15 и платен одмор?
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Треба најмалку 6 месеци да си пријавена во една фирма за да добиеш к - 15.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.358
  Допаѓања:
  167.194
  Пол:
  Женски
  Ако си одјавена на 05.05.2017, па повторно пријавена на 15.05.2017, за жал не ти следува ништо, бидејќи треба да имаш најмалку 6 месеци стаж во иста фирма за да ти следува одмор и регрес за одмор.
   
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.655
  Допаѓања:
  54.348
  Пол:
  Женски
  Макар и еден ден да има прекин ништо не ти следува за жал.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Има ли некој сметководител, книговодител, за стаж сакам нешто во инбокс да прашам?
   
 6. Specifi4na

  Specifi4na Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  ne sleduva duri i ako si pak vo ista firma?
   
 7. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  1.056
  Пол:
  Женски
  Vo firmata kaj so rabotev mi ostana cel leten odmor od 20 dena..si zaminav i se vrabotiv na drugo mesto. Dali neiskoristeniot odmor se plaka od strata firma?
   
  На jak pravnik му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Дечки, нели можеше стажот електронски да се следи колку е. Некој линк, треба да се регистрирам некаде или како оди тоа?
   
 9. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  1.002
  Пол:
  Машки
  Најсигурно е да провериш лично во ФПИОМ со лична карта на шалтер, веднаш ќе ти кажат дали е платен стажот од работодавачот, ако не е платен веднаш кај работодавачот и да го плати во истиот ден или пушти му тужба го добиваш предметот 100%, но верувам дека до суд нема да дојде, сега веќе работодавачите знаат дека за неплатени придонеси сигурно губат во спорот и како тужени не им се исплати да си прават вакви егзибиции оти ги чини многу за џабе фрлени пари, само незнам зошто се уште некои работодавачи не плаќаат на време?
  Исто е и за К-15 и останатите надоместоци и додатоци ако не исплаќаат навремено, ако вработениот поведе судска постапка ја добива 100%.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Бев на неплатен, па ми е страв да не ме зезнат и веднаш да не не ме пријават. ќе проверам во ПИОМ.
   
  На Forca му/ѝ се допаѓа ова.