1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плаќање на сметки електронски

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Tanjamm, 26 февруари 2019.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Со години плаќам сметки онлајн. Мои, на брат ми, на мајка ми. Се преродив. Само вип имаат опција да не ти стасува хартијата, овие другиве сите пак стасуваат во сандаче, ама ни од пликото не ги вадам.
     
    На Victorian и Animali им се допаѓа ова.
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Има и евн
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.553
    Допаѓања:
    151.162
    И т мобиле има опција да не ти доаѓа сметка
     
    На didisi и Animali им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    И јас плаќам сметки преку интернет. Барем не се замарам со чекање ред.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Да плаќам сметки електронски. Секогаш имам увид на сосотојбата и избенувам гужви по банки.
    За некое време се ќе биде за наплата на овој начин и се повеќе ќе се намалува бројот на шалтерски работници.
     
    На buba4e89, Tanjamm и Animali им се допаѓа ова.
  6. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Мислам дека веќе само пензоси има по банкиве шо чекаат редови..
    Плаќање електронско е права ствар, со години го правам, можеш и да си префрлаш и пари од една сметка на друга, кога пробувам да штедам |(
    Исто може на било кое физичко лице да му префрлиш пари..
    Од сметки буквално се плаќам.. не се сеќавам во банка кога сум била последен пат, може само за менување девизи за на одмор..
     
    На Victorian и kukla21 им се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Хм интересно прашање.Ме стави во размислување:wasntme: Кога бев студентка 2004-2005 година имав еден демонстратор на еден предмет што пресметики се правеа на компјутер.Имаше колеги што не знаеа да работат со компјутер, а човекот им викаше "Помош компјутер аааа страшно":tmi: Мене уште од тогаш ми беше смешно како не знаат со компјутер.Ама во 2019 вакво прашање за мене е нон сенс:headbang: Мајка ми (73годишна) плаќа сметки онлајн над 10 години па видете сега вака:nod:
     
    На Doozy, Animali и duffi им се допаѓа ова.
  8. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    Јас сум единствена изгледа што се уште плаќам сметки исклучиво во банка.
    Ако ви кажам дека со картица не плаќам ни во дуќан ненормална ќе ме направите.
    Кога треба да платам/ купам нешто поскапо од 30.000 ден одам у банка и вадам ќеш на шалтер:x
    Дали пет пати у живот сум платила со картица. Да ме прашаш зошто, не знам навистина.
     
    На Animali и Tanjamm им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Па не знаев дали на туѓо име може да се плати сметка електронски. Ништо страшно да се праша.
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    И сега на деца од 10години многу работи им се смешни ние што не знаеме на компјутер да направиме.
    Тоа дека мајка ти на 70години знае да плаќа сметки преку нет или е исфилувано кај тебе или е една од многу ретките.
    Јас не познавам човек над 45 год што знае да користи комјутер како што треба, а не пак сметки да плаќа.
    Ништо не е чудно технологијата е многу напред и ние мбогу работи нема да знаеме на 70години што ќе знаат тие на 20-30, и не гледам причина за подсмев.
     
    На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Се зафркаваш?
     
    На Milan93, irrelevant, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  12. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Не?
    Не ве разбирам што ви е толку чудно тоа?
    Зборувам за нормални луѓе во околинава родители мои и роднини и пријатели што ги знам.
    Настрана луѓе што работата ги натерала да научат со тек на време, поради промена на технологија.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Само еден пример ќе кажам, а ги имам доста во близина, такви кои се способни на 45+ и сметки, и филм, стримови, мејлови, итн итн знаат сами да си отворат/најдат. Татко ми, уште кога немаше токен користеше е-банкарство од Стопанска. Знам cd имаше.
    Сигурно пред 10 години беше.

    Гледам си едитирала, па и моиве родители и роднини се нормални, па знаат.
    Баба на другарка се нервира кога дедото и игра некоја играца на фејсбук, многу и кочеле емисиите на јутјуб на таблет што ги гледала.
     
    Последна измена: 27 февруари 2019
    На Bozica1980, irrelevant, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам ако во тцојата околина се такви што работата ги натерала на тоа ќе знаат.
    И сестрите во болница кога одам над 50год се и да знаат да користат комјутер, но прегледот ми е 5мин, а извештај да извадат е 15мин. Не дај Боже да имаат некој проблем да не им отвара упат или да не работи принтерот-слободно дремни додека се снајдат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    @ocicka2014 да се слика кога ќе плаќа па да ти пратам слика?
    Имам и тетка помлада и постара од мајка ми исто си плаќаат кредити префрлат од една на друга сметка.Од времето кога имаше само цд за стопанска банка зборам.Имав колешка пред 10 години во фирмата работеше за плаќање и плаќаше електронски ,беше 57 години пред 10години.
    Колега исто толку години ексел пресметики правеше што јас можев да му подзавидам немаше алатка што не ја знае немаше нешто што од технологија не го интересираше.
    Не е баш до возраста до човекот е колку сака да научи.А електронското плаќање не е некке научно истражување да не може човек да го научи.
    Познавам и луѓе што се постари и само ком знаат да уклучај и на скајп да се јават ама се друго е табу.
    Така да има луѓе до луѓе кои работа ги натерала да научат, кои маката.Мајка ми работата и беше на ком, од 1993 работи на него па така да морала да научи срцака времето поминало, па остарела;)
     
    На Animali и Doozy им се допаѓа ова.
  16. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Значи пак доаѓаме на тоа дека професијата(маката) ги натерало на такво нешто.
    А за тоа дека може секој да научи може ама како он ќе си знае. Друго е да учиш (било што) на 50години, друго е на 10-20.
    На децата мозокот им е како сунѓер, децата немаат ни една година па со прстот знаат да го уклучат телефонот на тач.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Знаеш дека има многу активни програмери, администратори на бази, мрежни администратори и слични што се над 45? Во голем број фирми целокупната работа се одвива на компјутер, од вработување до пензионирање. Поголема глупост од напишаново не знам :) Плус, ај да беше ставено 65+ (мајка ми е над 70 па користи и маил и фејсбук, и скајп, ама ај да речеме поретки се), ама 45?! Јас па не знам 45-годишен што не знае да работи на компјутер (и мобилен).

    На темава, одамна плаќам електронски, ама преку интернет и мобилната апликација на банката.
     
    На Antolinaa и Ava.84 им се допаѓа ова.
  18. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Абе зошто глупост?
    Еве дојди кај мене во маало од цела улица еден нема што е над 45, а знае да користи комјутер. И тие 2ца што имаат фб знаат само како да пишат со некој и да уклучат да видат постови на фб, баш ништо чудно и смешно од тоа што гледам тоа зборувам не си измислувам работи.
    Еден комшија 40има, ти се верува ли дека дојде да му направам емаил и да му аплицирам за ујп за електронско? Па на усб му ставав бидејќи и тоа не знае како и само му викам ќе отидеш во книжара само тоа има на усб-то да ти го испринтат.
    Не е ни чудно ни смешно, такви луѓе ги има многу.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Има секакви луѓе, јас не знам зошто веднаш почнуваат расправии. Јас знам жена на 38 години, има Фејсбук, ама кога ме гледаше како работам на компјутер, вели „појма немам што правиш, ништо не ми е јасно“. Но, има и стари луѓе што знаат да работам на компјутер. За УЈП спомнаа погоре, моја колешка што е секој ден пред компјутер не знаеше да се регистрира електронски на Е-даноци, а не е неписмена дигитално. Заглавила кај лозинката со сложен знак.
     
    На ocicka2014 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Ами мои колеги на работа сите работиме на комјутер и посложени операции, 70% ме прашуваа кај да најдат и што треба да пополнат за на крај ај дојди на мојот компјутер да ми го направиш имаш ти направено и знаеш како. Не сакаат да се замараат или не знам што е работава. А жално е дека луѓево се од 25 до 35години.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.