Плодова вода

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

 1. Keti30

  Keti30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Фала figther мила на одговорот,важно се поминало во најдобар ред,другото се се заборава :)

  Јас бев во вторникот пак на испитување,на гладно ми беше 5.4,после пиење глукоза 11.3,а после два саата ми беше 7.9,баш на граница,докторот ми рече дека е ок и што е најважно ми земаа крв и за h1c(така мислам беше,или слично :^) )тоа е за испитување дали сум го имала претходните три месеци ,ама испадна дека сега сум го добила и што е најважно не е страшно,секако да продолжам со што помалку внесување на шеќер,шетање и релакс,само позитивно и се ке биде ок ;) :)

  Бев и на приватен,ама за тоа пишав во труднички муабети,да не се повторувам сега пак,на кратко плодова вода има навистина многу,ама бебето си напредува супер,и е само неколку дена понапредно,а не две недели како што ми кажаа на Гак,ама тоа е разни доктори,разни одговори,сепак сум позитивна и ЗНАМ дека се ќе биде во ред,со Господ напред....само уште малку :inlove: :*
   
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.471
  заборавив а можеби и не видов, кој месец си?
   
 3. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  кокга бев во штип на органџиски ми напиша дека имам благо покачена плодова вода... мојо матичен ништо не кажува акоо не прашам
   
 4. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  ве молам за некој совет доколку има некоја која знае....38-ма недела сум бремена,,,гин ми рече се е во ред,,,напреддно е бебето,,3 300 грама е...постелката е зрела,3-та фаза...значи за породување ближи,,но ми спомна дека има малце повеќе плодова вода...што треба ова да значи????уплашена сум,не знам што мислеше с тоа,,,а не прашав...
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  ^јас сум 33+1 и на последната контрола ми рече плодова вода доволно,дури можеби и малку повеќе. Но искрено јас тоа не го сватив како нешто озбилно.
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  денес за првпат ми спомена за плодоввата вода,се е во нормала :)
   
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
  Се наојгам во лоша ситуација,имам сосем малце вода повекето ми истече на 24 пред некој ден,
  Би сакала некој да пише повеке за ова плодова вода што пред време истече!?
  Водата се уште дотекува не запира воопшто :( примам вештачко до антибиорици на секој 3сати за бебето и јас да сме заштитени од инфекци,можно е да се породам доколу не запре водата да :( тече, се плашам премногу да не биде нешто лошо ;(
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Mila pij mnogu voda...doktorite so velat kakva bila situacijata ima li indikacii za predvremeno poroduvanje osven so vodata ti tece.??? Neli ti rekoa nesto doktorite kako da go zgolemis nivoto na vodata????
   
 9. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  17
  И мене во Плодност редовно ми кажуваат за плодовата вода на секоја контрола....и се запишува во мојата историја...Фала му на бога се е во ред до сега па се надеваме и одсега ќе е така ...... :*
   
 10. bebeto93

  bebeto93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  165
  Во 33та недела бев на преглед и ми рече докторката дека бебето тежи 2800гр и дека одговарало на 35 недела. Тоа не ме стави толку во мисла, колку кога ми рече дека малку вода сум имала, ми препорача сушено овошје да јадам да ми се направела вода повеќе... тогаш се ми беше ок и докторката не ме испаничи, ми рече само, овие недели се критични околу водата, ама јади тоа што ти велам и ќе биди во ред, е ова ми го рече таа. Се беше во ред, се додека не дојдов дома и не почнав да читам на нет и косава ми се крена, сега сум 34 недела и незнам што да мислам.. за една недела таа ми закажа преглед повторно и че видам што ќе ми кажи деновиве..
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  Јавувањето на вишок или мањак п.вода е една честа појава, немој да паничиш и да си создаваш стресови без врска, бидејќи стресов може да ти предизвика бетер ситуација неголи тој мањак вода.
  Да било нешто поозбилно ќе ти спомнеле како на ddevojce што и рекле. Мирувај,уживај и јади суво овошје...брои ги деновите до гушкањето со малото... ;)
   
  На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.259
  Пол:
  Женски
  Добро докторите во Мк ги плаќаат екстра за да ве вадат од памет?
  Докторката сама на себе е контрадикторна, прва и основна индикација дека плодовата вода е намалена е помала тежина на плодот, од една страна ти кажува дека бебето е понапредно за неделите а од друга страна намалена ти е плодовата вода, првата изјава и ја негира втората. :!:
  Плодовата вода не може да се зголеми, колку е толку е, ти јади си сушено овошје ама дека ќе има некоја промена, нема да има, само сепак мислам дека кај тебе воопшто не станува збор за намалена плодова вода.
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bebeto93

  bebeto93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  165
  не сум знаела за ова... а мислиш дека греши за тежината на бебето...?? :x :(
   
 14. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.259
  Пол:
  Женски
  ^И таа ми е уште една нејасна работа за во Мк, како одредува дали бебето одговарало на оваа или онаа недела, не излегуваат сите бебиња исти како од калап.
  Може да се прават некои параметри според некоја средна вредност ама одговарање на оваа или онаа недела искрено се глупости, да живеев во Мк којзнае што ќе ми кажеле мене со вториот син што го родив 4.6 кила, тој на која недела ќе одговарал кога ќе ме прегледувале?

  Мене тука никој не ми кажал до сега на која недела ми одговарало бебето, освен стандардните ехо прегледи за дали се развиваат органите како што треба и крв и мокрача, друго ништо не прават, освен ете што ме пратиле во втората и третата бременост за испитување на скриен шеќер затоа што и првиот и вториот син ги родив над 4 кила.

  Оди си на прегледи, нека ти ја прати состојбата ама мислам дека нема потреба од толку загриженост и стварање на непотребен стрес.
   
 15. bebeto93

  bebeto93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  165
  фала ти многу :)
  А кои се последици од скриениот шеќер и дали воопшто ги има??
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  ^сестрата што ме породи ми беше врска, и утре дента дојде во соба да ме види, се заправивме муабет и ми вика чекај да ти покажам нешто,и ми покажува на телефон бебе неможам да ви опишам колку беше дебело.Велам што е ова??? Вика: оваа ја породивме сабајле царски, зошто бебето е 7кг и нешто. Жената имала скриен шеќер а не и го откриле на време. И бебето се здебелило премногу.
   
 17. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  Мене ми е мн страв кога ќе помислам на темава. Збрки сум цела. Што ако пукне дома?? А што ако не пукне дома??? Што ако треба да ми го пукнат во болница?? Дали боли? Колку болии :( Една моја пријателка и бил пукнат изгледа и кога се пораѓала во болница бабицата(или докторката не знам) и рекла да не и се меша во работата и она и она сакала да и го пукне со некој метал.. и бебечево кога се родило цело главче му било изгребано, односно избодено :sweat:
   
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.497
  Допаѓања:
  245.076
  Пол:
  Женски
  cista glupost...mene dva pati mi go pukaa vo bolnica i toa bese naj bezbolniot del od cel poragjaj.osekjas samo voda kako istekuva topla nisto drugo.i ako pukne doma ke setis pogolemo kolicestvo na voda kako koga mocas.ic ne se sekiraj za toa
   
 19. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  Па што знам.. така она го доживеала тоа.. Малку е паничарка, па може и увеличи малку :lol:

  А тебе зошто 2 пати ти го пукнаа? Како тоа :?:
   
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.497
  Допаѓања:
  245.076
  Пол:
  Женски
  dve poroduvanja zatoa :)