Плодова вода

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

 1. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  Упс :lol: Ич не ми текна на тоа :lol: Sorry на моето глупо прашање :)
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.497
  Допаѓања:
  245.076
  Пол:
  Женски
  hehe uzivaj bre..zznam kako e se zbrkano vo glava pred poragjaj ;)
   
  На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
 3. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  МАмички да ве прашам нешто. Денес бев на контрола кај матичниот и ми кажа дека имам намалена плодова вода и дека треба веќе да се следи на два дена состојбата. Ај ве молам поискусните нека кажат нешто повеќе, дали има простор за паника или не? Дали со намалена плодова вода можам да истерам до термин? И дали ова значи дека царски ќе ме пораѓаат?? :?:
   
 4. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.471
  мислам дека најдобро гинекологот ќе ти каже што тоа значи, ама не знам дали е поврзано со пораѓање царски.
   
 5. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  Гинекологот рече само дека треба да се прати на 2 дена и дека он ми дава рок 1 недела за да се породам :?: фала ти
   
 6. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  јас имав намалена плодова вода уште пред да влезам во 36 недела и од тогаш седев една недела во болница и секој ден два пати цтг и ехо еднаш дневно.
  и се породив во 37 недела природно оваа нема врека со тоа дали ќе те оперират царски.
  јас самата сакав природно секогаш убедена сум дека тоа е најдобар избор.
  не е мекоја ситуација што треба да направиш паника но треба да ја следиш и мој совет подобро нека ти стават провокација да се пораѓаш порано отколку да ризикуваш бебето да остане без вода.
  и од тоа е тоа што имаше напишано дека бебето не мрда како порано од водата.

  поздрав и убаво да поминеш на породување ;)
   
 7. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  Slimy бев кај докторот што ќе ме пораѓа и ми рече дека е намалена малку но дека тоа било нормално во 27 недела од бременост. Нема место за паника. Ми направи и ЦТГ и резултатот рече дека е супер. Секако ќе ме следи почесто сега. Ќе видам на следно ЦТГ што ќе каже. И јас сакам природно, но како да му кажам докторе стај ми провокација?? Нели може да се навреди и да ми каже да не му се мешам во работата :?: Фала за информацијата :f:
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.497
  Допаѓања:
  245.076
  Пол:
  Женски
  27 или 37 недела?и не се лажи провокација да бараш без да си отворена или без болки да имаш.Едно е да почне природно па да сд убрза со провокација др е сама да бараш.
   
 9. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  6.654
  Пол:
  Женски
  37 сум, грешка сум пишала :). Искрено цела бременост си верувам во тоа дека дома ке ме фатат болки, ќе пукне водењакот и кога ќе одам ќе ми речат дека сум отворена 3-4 прста. И така фино лепо се ќе си заврши по природен пат. Се надевам мојата желба ќе биде реалност :)
   
 10. Mekuska

  Mekuska Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2014
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  2.301
  Пол:
  Женски
  здраво "fighter те читав во постовите и тебе и кети30, и јас сум бремена со второ детенце сега 25 недела, во 21 недела кога бев на 4д во државна ми констатираа зголемена плодова вода, аномалии нема плодот, ми кажаа да испитам скриен шекер, добар е, вчера бев на доктор кај матичен и пак ми потврди зголемена плодова вода, рече не е страшно, нема аномалии, немам скриен шекер, ама јас се исплашив , и посакав да одам на уште едно 4д, докторот ми рече ако одам, да одам во ремедика, како најдобар стручен кадар имало таму,ми е страв бебето да нема некои аномалии што во државна докторката не ги виде, како од ништо да се зголемува плодовата вода, друго ми беше прашањето, како помина ти, прочитав дека си отишла со многу плодова вода, дали затоа се породи со царски рез, и кога ти констатираа за зголемена плодова вода, оти на мене уште во 21 недела, а и плодот расте поголем, али тоа не ме загрижува, ме загрижува таа зголемена плодова вода...и многу се исплашив,и незнам дали да одам на приватно, иако бев на едно 4д,,,уф вака не беше со првото дете, се породив пред 7 години, немаше мн испитувања, и уште поголеми стресови,,, се ова..поздрав
   
 11. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  589
  Душо нема што да се плашиш и јас имав зголемена плодова вода во текот на цела бременост.Ги направив сите испитувања, бев кај друг доктор за второ мислење и одговорот беше дека некогаш ете не се знае од што може да биде и се беше во ред.Јас се породив царски ама не затоа што имав повеќе вода туку затоа што бебето беше 3800гр а јас многу ниска.Јас испитувањата ги правев 2 пати заради сигурност.Испитував скриен шеќер,димери,ф-ри на хемостаза и торч.Вториот пат ф-рите на хемостаза не ми беа во ред и примав инекции ама тоа не беше поврзано со вишокот на плодова вода.Така да јас ти препорачувам да си одиш и на второ мислење заедно со резултатите од испитувањата и да бидеш мирна и да уживаш во бременоста.Се надевам дека се ќе биде во ред.
   
  На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mekuska

  Mekuska Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2014
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  2.301
  Пол:
  Женски
  ти благодарам бамбусче за одговорот, и така и планирам да одам на уште едно мислење на приватно,,, во ремедика, се надевам дека се ке ми е во ред, и како што пиша сакам да ми е мирна совеста и да уживам до крај на бременост, оти ако не, се ке си мислам, што ке се случи, оти психата многу убива,,, психата е нешто најлошо, поздрав, па ке пишам штом ке одам на второ мислење наредната недела..што сум направила...
   
  На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  - Која е причината за зголемување на количината на околуплодовата вода во текот на бременоста и дали тоа може да биде ризично?
  Количината на околуплодова течност (вода) физиолошки (нормално) се зголемува од почетокот на бременоста отприлика до 28 гестациска недела, кога го достигнува својот максимум. Создавањето и губењето на плодова вода е динамичен процес во кој дневно се разменуваат околу 400-800mL околуплодова (амионска) течност, а распонот на нормална количина на амнионска течност е релативно широк. Заради тоа зголемената количина на плодова вода во второто тромесечие од бременоста понекогаш е нормална појава.
  Доколку Вашиот матичен гинеколог смета дека зголемената количина на плодова вода (мерена по ултразвучните параметри за одредување на количина на плодова вода) перзистира, треба да Ви закаже преглед за супервизија на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство.
   
 14. Gockica

  Gockica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Гледам дека на повеќето кога им споменале нешто надвор од нормала им кажале за згоемено количество на плодова вода. Кај мене беше обратно, во 31ва недела ми кажаа дека има малку плодова вода.
  Тоа беше прв пат некој да ми каже нешто дека е надвор од нормално во текот на мојата бременост и нормално ме исплашија. Бидејќи докторот кој ми го соопшти ова не беше расположен да објаснува побарав второ мислење и тогаш видов дека не учат сите доктори од исти книги :) Првиот доктор реќе дека ништо не треба да правам , само да дојдам на контрола за 2 недли. Мојата доторка кога се врати од пат не мислеше така, ми даде насоки да земам говедски желатин секое сабајле по 10 грама, да пијам доволно вода и да одморам повеќе. И убаво како на нормален човек ми кажа дека количината на водата не можам да ја зголемам но може д го задржиме нивото и дека не треба да се плашам. Кога отидов на контролата на ГАК , беше друга докторка која пак ми кажа трета приказна дека на количината на водата со ништо не можам да влијаам и дека тоа било мајка природа, но повторно да не се грижам , само секоја недела да правам контрола.
  :) најважно од се е дека бебушко е добро , еве сум во 36та недела. Си ја слушам мојата докторка која нај нај нај нормално се однесува со мене ,а не како да сум глупава и едвај чекам да си го запознаам синчето.
   
  На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lili.g

  lili.g Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2014
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Imav krvarenje obilno i so krvarenjeto istekla i plodova voda. Sega ima ama malku. Dr.Jadranka od drzavna veli deka treba da se cistam i deka nema nadez za bebeto (18 ned sum)
  Drugi doktori me sovetuvaat da pocekam i pobaram drugo mislenje. Kazete mi ima li nacin da vlijaam na pokacuvanjeto na plodovata voda

  Ocigledno sum ja nasla pred desetina dena temava.... Ama ne sum dobila mislenje i nekoe slicno iskustvo
   
  Последна измена од модератор: 4 април 2017
 16. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.987
  Пол:
  Женски
  A sto napravi? Pobara mislenje?
   
 17. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  44
  dolgo vreme razmisluvam da raskazam za moeto patesestvie sto posle 4godini imam since koe mi ja vrati voljata za zivot
  1va bremenost redovni kontroli vo stip kaj organdziski i vo 34 nedela se se e vo red so bebusot (sekoj pregled po 3000den) i posle edna nedela bebus ne mi mrda so 35 polni nedeli mrtov plod edna nedela vo bolnica teror se osekas kako vesterka na raspnuvanje.
  2ra bremenost kontroli vo sistina i vo 20nedela plodova voda nema ama bas ic(oligohidramnion) uste i amniocinteza praam so dzep od 1 sm i reultat se e vo red ne znaeme zosto nema doktorive se cudat site mozni analizi napraveni nikoj ne saka da me porodi ustvari toa e abortus kako aj zdravje ke vidime terav do 30 nedela se porodiv i bebus ziveese 40 dena (znaci ako nema voda dovolno ne mozat da se razvijat organite na bebeto potocno belite drobcinja).
  dr Palcevski od sistina vika sigurno se raboti za septum site drugi doktori negiraat uste i vo drzavna mi vikaat estetska hirurgija da ne sakas,napraviv hsg i op septum pa operacija 1.5cm otstranet BLAGODARENIE NA PALCEVSKI koj e najcovecniot dr sto postoi.
  3ta bremenost posle site stresovi vo 30 nedela visok plodova voda(polihidramnion) i se do 36 nedela pak manjak voda itno na carski i sega imam sin
  BIDETE UPORNI I HRABRI PRED SE UPORNOSTA SE ISPLATI
   
  На Kaetana, Annath, Emana и 7 други им се допаѓа ова.
 18. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.726
  Пол:
  Женски
  ova vo temata za poddrska e najdobro da go pises :)
   
 19. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  44
  te poslusav na uste dve temi objaviv kade sto smetav deka treba da objavam
  pozdravce
   
 20. kara1

  kara1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Isto i mene,mojava doktorka kako voopsto i da ne se zamara,samo mi veli se e vo red,i tolku