1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плодова вода

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Можеби не да не се замара, но ако е се во ред смета дека не би требало да те оптоварува со дополнителни информации.. Верувај... За првото дете се појавија како раски на ехото, првите 3-4месеци и ми рече да пијам многу чаеви да се прочисти.. Наредните месеци велеше се е во ред, дури последната контрола пред раѓање кога беше ми кажа информации од типот зрелост постелка, плодова вода количина.. Во другава бременост, а веќе сум 29недела,ништо нема се уште конкретно нагласено за плодовата вода, вели е во ред се.. Затоа уживај, гали го мешето, кога треба- ако треба нешто сигурно ќе ти каже:)
     
    На kara1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Дали некој има искуство со намалена плодова вода? На последниот преглед тоа ми го рече докторката, и предложи прво природно да пробаме да пијам повеќе течности и да јадам протеини за да ја задржам. Не знам колку е ефикасно ова, јас и така пијам по 2л секој ден. Инаку сум 33та недела.
     
    На Katerina2017 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мене така исто ми рече матичната докторка на последниот преглед во 35 недела ...за сигурност отидов кај докторот во систина што ќе ме пораѓа ме прегледа вагинално и ми рече дека се е во ред,иначе исто и јас пијам многу течности...отиди побарај си второ мислење или пак за една недела појди пак нека те види .
     
    На karibian, Mia.milicka и eli25 им се допаѓа ова.
  4. Katerina2017

    Katerina2017 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2017
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Ja
    Zdravo, jas imam takva situacija, mi konstatirase maticnata a i na vtoro mislenje kaj Petrovska a potoa i kaj Drakulevski vo Sistina.

    Sega sum 33 nedela i zabelezav e deka imam postojan iscedok na momenti belo kako sperma i toa e vo mali kolicini kako malo virce na dolniot ves ( a pravev brisevi i cisti se) a posle denesnovo setanje cel dolen ves mi e utop ama se gleda deka e voda ne e takov gust iscedok tuku bas kako navodenite samo. Ne znam dali sum se ispotila od trienje na nozete ili neprimetno mi istekuva vodicka? Denes prv pat zabelezav i deka bebe mi e mnogu mirno, piev neskafe mrdkase i koga jadev malku mrdase, a do segavoobicaeno epten silno me mavase osekjav nodze race se.

    Od 28 nedela pocnav da primam kleksan i togas konstatiraa plodova voda 10 znaci na granica na minimum dozvoleno. Mi preporacaa miruvanje i zemav odmor od rabota miruvam po cel den den osven za nuznite potrebi sto stanuvam i ednas do dva pati nedelno sto kje se razdvizam po pola saat, vednas stom osetam umor prestanuvam. Pred 2 dena bevme posleden pat na doktor, plodobata voda e namalena za ovoj period si stoi uste na minimum dozvolena, mi kazaa so kleksanot da prodolzam, ctg pravev i isto bese vo red,2 kontrakcii pokaza no bile lazni se sprema matkata za ragjanje bidejki bolki ne osetiv. Prethodniot pregled (pred 10 dena) razmisluvaa za da mi dadat inekcija za zreenje no na segasniov pregled mi kazaa deka ne treba.

    Vase iskistvo so eventualno potenje vo dolniot del? Kako da znam dali mi istekuva od vodata zosto realno nisto ne osekjam?
     
  5. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Mamicki dali nekoja majka znae kolku plodov voda treba da ima jas sum 32+3 doktorkata spomna nesto 5cm ama nekako nena ja svativ ko da razbrav deka e malku ili jas taka u glava si staviv .. ako znaee nekoja majkaa neka mi objasni pls
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Doktorot kazuva dali e dovolno ili ne e. Do aega ne sum sretnala brojka za istata nitu pak doktorkata mi kazala talvo nesto
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SASKALEO

    SASKALEO Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Zdr ako moze mislenje.16+2g.n. sum i mi rekoa deka mi e namalena plodovata voda. Mi rekoa deka moze bebeto ima problemi ama uste e rano da se vidi.Dali moze da dojde do zgolemuvanje na plodovata voda i kako
     
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Zgolemen vnes na voda moze da pomogne. Sepak konsultacija so ginekolog. Mene taka mi rekoa
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.737
    Пол:
    Женски
    Може да си била дехидрирана во моментот и со пиење повеќе вода да се среди само од себе.

    Ама ако мислат дека може да има проблеми зошто не можат да видат од сега. Дали ти мереа протоци ни артерии, плацента, папочна врвца. Ако се слаби протоците нема како да се создава плодова вода. Дали се беше во ред на прв скрининг од тој аспект.
    Понекогаш и проблеми со циркулација може да доведат до намалена плодова вода. За тоа исто има решение.
     
  10. SASKALEO

    SASKALEO Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Nisto od toa nemam praveno.Na prviot skrining se bese vo red.A kade se pravat tie ispituvanja posto bev na 100 lekari i ni eden ne mi kaza da pravam takvi ispituvanja
     
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    So eho na sekoj pregled
     
    На Coco31 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.737
    Пол:
    Женски
    Протоците се мерат со доплер фунцкијата на ехото. Тоа е оној дел од прегледот кога можеш да слушнеш пулсирање и кога се вадат мерки што баш изгледаат како кога се прави екг (се мери проток на крв). Обично се прави на скрининзите ама има гинеколози што го прават на секој преглед чисто да се на сигурно.
    Испитувања за состјоби на крвта кои може да доведат до намалена циркулација се прават на транзфузиологија.
    Ако си била на многу прегледи и никој до сега не спомнал испитувања тогаш веројатно е во ред и треба да видиш дали со пиење повеќе вода ќе се среди состојбата.
     
    На Coco31 и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  13. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv so zamatena plodova voda. Bebeto e super.Me interesira zosto se javuva zamatena plodova voda i koi se posledicite eventualni?
     
  14. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    ЧИм е бебето супер тогаш не се секирај реагирале брзо се јавува заматување од многу причини.
    Испуштање на мекониум од страна на бебето и така се заматува.
    Или вероватно се поматува кога се ближи крајот односно знак дека бебето треба да искача.
     
  15. SASKALEO

    SASKALEO Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Kolku treba da e plodovata voda vo 17 nedela?Mojata e 88mm i vikaat deka e malku za 17 g.n.Ako moze vase mislenje
     
    На miss-bootylicius му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со намалена плодова вода во 33 плус 5 недела??
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Со првата бременост ми беше намалена плодовата вода. И ништо, терав така скоро до крај. Пиеш течности? Што ти кажа гинекологот?
     
    Последна измена од модератор: 3 јули 2018
  18. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Значи може да се тера и со намалена.. бар уште 2 недели да истерав.. Утре сум кај мојот доктор денес друг ме гледаше и некако се испаничив ме прашуваше дали ми течело ама јас немам приметено.. освен нели стандард исцедок од утрогестанот...А пијам вода по 2 литра сигурно на ден плус чаеви...
     
    Последна измена од модератор: 3 јули 2018
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Може да се тера, само да не се намалува дополнително плодовата вода. А колку намалена? Што ти пишува во извештајот? Инаку кај мене не истекуваше, туку се јави од дехидрираност.
     
  20. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Значи може и од тоа? Зашто баш денес одсабајле слабо бев пиена.. инаку ме провери со спеклум да не истекува не истекуваше...