1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плодова вода

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Не, се мисли на подолг период. Не може да се намали од еден ден непиење вода. Ќе те види и твојот доктор, па ќе ти каже тој најдобро. Гледај пиј вода, течности колку што можеш и одмарај.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки последно ми кажаа премногу плодова вода... Испитав скриен шеќер, на гладно 3,8, после 1 час 4,86, после 2 часа 4,8. Значи тоа е ОК, ама се зачитав и гледам дека многу плодова вода може да значи дека плодот може има некоја аномалија. Се вадам од памет, 27ма недела сум а докторката не ми изгледаше загрижено.... Треба ли вакви стресови да си праам :(
     
  3. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Леле ова со плодовава вода вејќе од кожа ме вади. Мене ме водеа со намалена, што мислам дека е уште полошо од зголемена. И јас читав све и свашта на нет мислам животов за 10 год ми се скрати. Потоа појдов и на второ мислење и таму ми рекоа дека е нормално количеството на водата. По некое време и матичниот заклучи дека е ок и само за џабе стресови. И тоа мене се ова ми се слушуваше околу 16/17 недела кога ако не дај Боже тргне нешто наопаку нема спас за бебето. Дури матичниот ми викаше дека ќе пратиме и ако се намалува ќе треба да абортирам бидејќи со бебе не е нешто во ред. Барај и второ мислење и не се паничи, сепак ти си скоро во 7 месец, ќе се следи ситуација ќе одиш почесто на контрола. Види провери и црп, брисеви повтори, бидејќи мене матичниот ми кажа дека и некои инфекции воделе кон зголемување на плодова вода. Јас се испитав иако бев обратен случај, ама за секој случај. Ти посакувам и кај тебе да испадни дека само така личело и дека е се во ред со водичката и со бебче. Најважно не се паничи оти стресот полошо му прави.:hug:
     
    На CatL4dy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Така и испадна.. Ме испаничија вчера намалена скоро на граница и бебче заостанува со развој... Не качило цела недела килажа. Денес бев пак се зголемила плодовата вода ми рекоа највероватно дехидрирана сум била... Оффф стресови само. Кај тебе качуваше на килажа бебуш?
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше поназад две недели, ама јас имав намален проток на папочна врвца. Со клексани тоа се среди, а плодовата вода си беше намалена до крај, не многу, ама беше намалена. Да не не измериле добро првиот пат? Не се секирај. Одмарај и пиј течности, ќе биде сѐ во ред :)
     
  6. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    И во која недела се породи? Кај мене сега стомачето помало така кажаа вчера а до сега си брше во ред. Инаку и јас сум на терапија со клексани...
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Уф, не ми текнува точно, 38-39 недела мислам беше. Ама ќе терав уште, ме породија порано поради други причини. За колку е помало? На ехото што ти пишува, кој е терминот според мерки?
     
    На Taci0903 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Не ми даде вчера извештај само прво констатираше намалена плодова вода и кога мереше се си беше во ред главче, ноџе, а стомачето за недела дена помало... Па кога укуца таму излезе само за 50 грама повеќе од претходен пат... Така ми кажа и тоа успеав да видам на екран а не ми даде слика од ехо... А денес вика има поише плодова вода од вчера... па сеа ќе видиме. Ти на колку дена одеше на контрола?
     
  9. Daisyx123

    Daisyx123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ме интересира како се гледа дали плодовата вода е заматена?
    1 недела како ми е поминат терминот и водата почнала да се намалува но никој на преглед ми нема спомнато каква е водата.. читав дека во случај на поминат термин може да има во неа меконониум?
     
  10. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Здраво пишав во труднички ама како и секогаш не одговарат многу на прашања како ќе им текне па ваљда тука има некоја што ќе знае.. денес ми протече малку вода мислев се измочав ама после тоа бев во тоалет др кажа бебе Добро вода има колку не ми кажа тоа сакав да го чујам ама не ни спомна а и тука во мојт град и да умреш без пари нема никој да те прегледа како што треба ме виде со прсти не сум била отворена ни вода не течело ctg не ми правеа а требаше да ми прават ама незнам што направија и се заборави за Скопје да сум одела таму ќе видат е сега чекам ако ми протече пак ќе идам за систина.. некоја со ваков случај има ли..29та недела сум
     
  11. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    A сигурна си дека беше плодова вода тоа што потече? Да не беше само потечен секрет? Ти проверија со хартија една што мери пх? Мене некако не ми е логично еднаш да потече водичка, па после ништо да не тече? Кај мене кога се сомневаше докторот дека е намалена, јас појдов во Плодност и таму ми мереа по џепови за да видат дали има доволно. Баш ме прашуваше да не сум осетила да ми течи, јас му викав дека не знам оти имам течен секерет. Сакаше да ме прегледува рачно и баш ми рече ако не носиш секојдневна и ако не ти се влажни гаќите не ти течи. И така се спасив од преглед и за среќа испаднма дека врска нема тоа со плодовата вода.
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Како знаеш дека е плодова вода?! Мене чњсто ми се случуваше, ама не беше плодова. Кога пукна водењакот на пораѓај сфатив дека она протекување било гола вода :)
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Јас приметив и по нозете дури ми течеше па кога отидов во тоалет на долниот веш примети све мокро не ми провериа ништо освен со прсти дали сум била отворена и дали уште тече вода не течеше ништо и тие не знаеа што од каде само за Скопје да сум одела глупости дај боже и кај мене да биде исто како кај тебе многу се плашам што ли ќе биде уште од сега ;(

    Јас не реков плодова вода туку тие што ме прегледаа денес јас им кажав дека вода ми протече наеднаш и по нозете приметив тие одма рекоа плодова вода ама не сме сигурни а не ни видоа дали е намалена само за Скопје да сум одела..Јас не ни знам како изагледа плодова вода тие ме прашуваа дали била жолта она ова јас не приметив боја од страв одма во болница истрчав
     
    Последна измена од модератор: 15 септември 2018
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    Плодова вода не истекува полека и плус ќе сетиш топло бидејки е топла.
    Така да нее плодова вода може си се одмочала а да не приметиш.
     
    На Martka и saramila09 им се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Офф штом по нозете ти протекло можно е... знам докторот ми има спомнато такво нешто. Јас би фатила Систина одма штом немате асални доктори, ќе си посмирена.
     
    На Martka, kukla21 и saramila09 им се допаѓа ова.
  16. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Да и така таму редовно си одам ќе почекам до утре ако пак протече ќе одам..

    Не после тоа кога видов дека ми тече се измочкав нормално како и секогаш..
     
    Последна измена од модератор: 15 септември 2018
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    Нема врска ако си се измочала и мене ми се има случувано.
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Може да истекува пополека не одеднаш ако е рушен водењакот горе, меѓутоа сепак ќе течи постојано по малку, а не вака 1 и толку. Мислам простудирав на темава досега. И мене повеќе ова ми личи дека се имаш измочкано.
     
    На mariz и saramila09 им се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Освен плодова или урина, може да биде и засилен секрет. Вагината постепено се припрема, па и жлездите лачат засилено.
    Јас од почеток на осми месец па се до крај бев постојано мокра, само менував гаќи.

    @saramila09 ако осетиш повторно денес неконтролирано течење на вода (не само навлажнување на гаќите, туку баш протекување по нозе или на панталони) трк на лекар.
    Среќа што ти кажале дека си има доволно вода. Цтг-то е небитно во моментов, а и рано е за тебе.
     
    На eli25, Martka и saramila09 им се допаѓа ова.
  20. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Да сум се измочкала ќе приметев плус друго е да се измочкаш друго е наеднаш да ти протече нешто дај боже да не биде тоа ќе видиме др ивановски што ќе каже..

    Ти благодарам многу мила за убавиот одговор.. да да ако приметам пак ќе одам
     
    На Martka и Kitten им се допаѓа ова.