1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плодова вода

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    едно прашање :) со првото дете водењакот не ми пукна дома, отидов во болница 8 см отворена и таму др ми го пукна водењакот. Затоа не знам како изгледа тој момент на пукање водењак. Имс ли некои баш препознатливинсимптоми за тоа? Утрово отидов во тоалет, и некако мн ми се виде мочање, дали дека цела ноќ не станав не знам. Инаку сум 30+5
     
  2. I Love Baby

    I Love Baby Нов член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mozebi bidejki ne si bila cela nokj.. Kakva boja bese urinatta dali imas zabelezano ? Bidejki na mene sekoj den mi tece plodova voda po malku
     
  3. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    :?:

    Жолта боја. Како секој ден по малку:o
     
  4. I Love Baby

    I Love Baby Нов член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Epa na 27+6 dobiv bolki i koga otidov na doktor izleze deka od infekcijata imam bolki pa imav krvarenje , krvarenje ama rozava boja ne crvena iii sopre krvarenjeto ii imav mnogu zolta tecnost prosledeno durii i na zeleno mi praveja test ii izleze pozitiven deka istekuva plodovata voda. Fala bogu ima dovolno izgleda bila poveke i na sekoi 2 dena ja gledat plodovata voda na bebeto.
     
  5. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Не се секирај ако ти пукне водењак одма ќе знаеш. Мене ми беше прснат течеше цело време по малку, одма знаев дека е водењакот, течноста беше ко млечно бела накај розевкаста. А ако пукне одеднаш, стомакот одма се спуштал и јаки болки почнувале.
     
    На Santaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bubibu

    Bubibu Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Koj period od bremenosta se proveruva plodovata voda??
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Како мислиш? Они на ехо цело време ја следат колку има. А 40та мене ми ја проверуваа дали ми е заматена.
     
  8. Iki90

    Iki90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    здраво ме интересира за намалена плодова вода во 30 недела од бременост геникологот ми рече само поќе вода да пијам и ништо друго па добро би ми дошло совет плус
     
  9. Bubibu

    Bubibu Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    da istoto go minev i jas povekje technosti i odmaranje...
     
  10. SandritaN

    SandritaN Нов член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски и јас сум нова па да прашам .Денес бев на контрола скоро 17 недели сум бремена ,докторката ми рече дека ми е намалена плодовата вода, а кога бев во болница за мислење за комисија му реков на докторот ако може да ме прегледа ,ми одговори :рано е да се мери плодовата вода .Ако може ваши искуства оти се преплашив незнам што да мислам ,поздрав
     
  11. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Како изгледа истекување на плодова вода, симптоми и изглед?
     
    На SandritaN и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  12. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Се обновува плодовата вода, пиј течности, може да се среди.

    @lovely12 и мене ме интересира. Денес гаќите ми беа мокри од памет се извадив, ама ај си викам од што се испотив, ептен пешачев на сонцето... Бебко мрда, активен е... Не знам што да мислам.... Не сакам да паничам....
     
    На SandritaN и lovely12 им се допаѓа ова.
  13. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Јас имам зголемен секрет, и потојано влажна... сега користам и вагисан вагиналети за кандида и сум катастрофа...па ако има некој да знае нека пише.
     
  14. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    И јас исто,цело време како подмочана:rofl::rofl::rofl:инаку пред два дена бев на скрининг и се е во ред.
     
    На lovely12 и eta им се допаѓа ова.
  15. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Од тоа што успеав да најдам на интернет: најдобар тест за дали истекува вода е да се истушираш и со памучна крпа дда се исушиш, да биде сува, да легнеш и меѓу нозе да ставиш памучна крпа...доколку има кругови водени значи истекува плодова вода. Има благ мирис и не мириса на амонијак. А додека се движиш помали се шансите за истекување бидејки бебето со главчето го затвора цервиксот и нема истекување. Затоа памучна крпа меѓу нозе, лежење најмалку 20 мин вртење лево десно...ако истекува тогаш одма на доктор....а другото може сте се помочкале или едноставно имате многу секрет...постојано влажни:D
     
    На ivance.. и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  16. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Да се случува мн често и на мене и на други што имам правено муабет.Инаку премногу пиеме течности ,матката расне се шири и претиска на бешиката и се е нормално.Без грижи на сите :inlove::inlove:
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MiaMia123

    MiaMia123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво, и кај мене е иста ситуација. 17 -та недела а ми рекоа намалена плодова вода. Што ти препорачаа тебе и како е сега состојбата?
     
  18. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Јас сум 35 недела и полека се спремам за моментот . Сакам да прашам како треба да се изреагира кога ќе ти пукне водењакот? Нели постојано тече дали треба да стоиш за да истече или да легнеш да ставиш пешкир и да чекаш да престане ????
     
    На Slonce91 и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Кога ќе пукне водењакот ако е се во ред, се спремаш и одиш на болница. Не сум слушнала дека некој чека да престане да тече и не мислам дека тоа е паметно бидејќи пукањето значи дека пораѓајот е близу и треба да те следат. Кај некои жени тече филмски во млаз, кај некои по малку. Можеш да ставиш влошка или пешкир ако ти тече пообилно. Голема е веројатноста дека прво ќе добиеш болки па ќе те задржат на болница па после ќе ти пукне или тие ќе ти го пукнат. Не секогаш водењакот пука на почеток.
     
    На Bilbilce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мене ми пукна водењакот без да имам никакви болки. Течеше по малку. Се искапив, ставив влошка вир и замимав во болница. Пораѓајот веќе беше активно почнат, за неколку часа бев 10 прсти. Нема што да чекаш, ако пукне додека си дома се спремаш и право на болница зошто тогаш околу плодовите обвивки се распукани и бебето е склоно на инфекции.
     
    На Bilbilce му/ѝ се допаѓа ова.