1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пневмонија кај бебе....

Дискусија во 'Бебе' започната од women17, 3 мај 2014.

 1. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Здраво феминки..
  Сакам да прашам дали некој има искуство ко моево...
  Се породив и детето се беше ок, но утрото ден го однесоа одма на интезивно во иинкубатор имало пневмонија...
  Па ме интересира дали некој имал некое вакво искуство и дали поминало добро или не дај боже лошо и колку дена му лежело бебето во инкубатор? ;(
  Поздрав
   
 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Најискрено, кога го прочитав ова срцето ми зачука ненормално. Јас од две години имам пневмонија и ден денешен ја имам. Но, за разлика од пред 10 години, подобро сум. А ова е штотуку родено бебе.. ;( Незнам ама ич што би можело да се случи.. Уште е премногу малечко за да се бори неговиот организам со какви било бактерии и вируси. Значи, велиш, ти кога си го родила сѐ било океј? Тогаш медицинските сестри се виновни. Којзнае како го бањале, шо праеле па бебето веднаш да се разболи. Да ги тужиш тие. Неспособни.
   
 3. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.978
  Пол:
  Женски
  Ги праша ли што е причината, од раѓање јас има или за толку кратко време фати, ама џа еден ден да фати пневмонија?
   
 4. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Па ми кажаа дека од мене било пренесено, т.е. јас сум имала некоја инфекција и му се пренела на него и така добило пневмонија :/
   
 5. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Пред колку време се породи?
   
 6. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Неделата на 27.04
   
 7. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.978
  Пол:
  Женски
  Немам такво искуство ама пиши како ќе биде бебчето, дај боже побрзо да оздрави, односно сигурно ќе оздрави.
   
 8. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Со помин нека е, не сум имала вакво искуство и никому не посакувам.
  Јас со моето второкога се породив, со царски, детето не ми го донесоа.Добри три дена беше во опсерваторија, имало инфекција која ја добило од мене!
  Меѓутоа тоа не беше вагиналан инфекција, туку јас додека бев бремена имав тешка бронхопневмонија со температура и таа инфекција се симнала кај бебето.
  Знам дека моето бебе примаше терапија но не ми кажаа каква дијагноза има.
  Кажи ми дали знаеш колку му е АПГАР на бебето и ЦРПто колкаво е?
  И добро е што е во инкубатор, ќе се среди штом го земале во заштита, само ќе мора многу да се внимава после, ќе биде преосетливо.
  Срце мало, нека оздрави побрзо.!
   
 9. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  I uste nesto,vo koja nedela od bremenosta se porodi?
   
 10. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Апгар 8/9, а тоа ЦРП што е? :worried:
  Се породив 34+4 според претходната пресметка нели според последна менструација, но откако го измерија детето ми рекоа дека само што сум влегла во 9ти месец, зш тоа тежеше 2740 а должина 47 цм.
   
 11. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  32.838
  Womwn17,а да не голтна малото плодова вода при пораѓајот,ако бил тежок и долготраен..Ако имало мекониум во плодовата вода,можна е инфекција.
   
 12. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Незнам не ми кажаа ништо такво :worried:
   
 13. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Многу ми е жал што ви се случило такво нешто... :(
  Штом е родено пред време голема е веројатноста од инкубаторите да фатило некоја инфекција...па после да се извлечат тие самите товарот паѓа врз нас,мајките
  Дона,ви посакувам што побрзо да оздравете...
  Совет да ти дадам неможам за жал...
  А бебуш во болница ли е?
   
 14. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Да да во болница е уште.. подобро било и почнало да диши повеќе само со малку помош од апаратите... и според нив не било во животна опасност па се надевам дека побргу ќе се излечи и ќе може да си го гушкам :/
   
 15. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Го сместија во инкубатор пред да добиеш отпусна листа или те пуштија дома па се враќавте во болница?
   
 16. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Дај боже!!!
   
  На women17 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Не не, таму е сместен утрото ден после породувањето, јас вечерта се породив оно утрото ден сабајлето било сместено во инкубатор.
   
 18. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Во ред е тогаш ти си таму со него.Ќе те известуваат докторите како оди напредокот.
  Нека оздрави побрзо!
   
 19. women17

  women17 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  26
  Бев таму со него ама веќе не сум, ме пуштија мене и оно сега е само таму и само преку тел добивам информации не дозволуваат ни посета :/
   
 20. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  kako ste se oporavi li maloto ???