Пнеумослајд тест

Дискусија во 'Дете' започната од 2210988, 12 јуни 2014.

1. 2210988

2210988 Нов член

Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    majki dali nekoja od vas mu pravela na deteto pneumoslajd test?sto e vsusnost toa?i kade e najdobro da se pravi?

2. Baby-bubu

Baby-bubu Популарен член

Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    13.276
    pneumoslajd test

Јас пред 3 месеци правев пнеумослајд. Не е ништо страшно, само земаат крв од вена и резултатите ги добиваш за 4-7 дена. Правев во Воена болница, поради сомневање дека имам бактерија.

На 2210988 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 2210988

2210988 Нов член

Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    pneumoslajd test

kolku te kostase i dali maticnata ti zakaza?

4. mamita83

mamita83 Истакнат член

Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    414
    pneumoslajd test

Јас имам правено на микробиологија во државна, а за деца знам дека прават во Козле, матичната ти дава упат, инаку овој тест е најдобар за откривање на бактерија кај деца и возрасни со белодробни заболувања, преку крвта ти прават проверка на десетина бактерии и на која ќе се покаже позитивно се одредува терапија - бидејќи многу често брисот не покажува присуство на бактерија, а детето има температура и сл.
    За цена незнам точно бидејќи јас правев во исто време и брис на очи, грло, нос и платив 700 денари заедно со пнеумослајд тест.

5. Baby-bubu

Baby-bubu Популарен член

Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    13.276
    pneumoslajd test

Не, матичната ми даде упат за во Воена болница пошто бев бев ептен болна да сум направела некои тестови за да откријат дали имам бактерија. И таму ми кажаа да направам пнеумосјад. Иначе ме чинеше 700 денари.

6. 2210988

2210988 Нов член

Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    mene doktorkata sto ne vode vo kozle mi napisa vo izvestajot koj sto go dadiv na maticnata deka treba da odam na imunolog i da napravam pneumoslajd no maticnata ne znae dali ona smee da go kazaze toj upat i na koj oddel :D prv pat slusnala za vakvo nesto :D :D :D

7. Baby-bubu

Baby-bubu Популарен член

Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    13.276
    Мене матичната ми даде само упат за во Воена. Таму отидов на инфективно кај доктор специјалист и таа ми даде упат за да направам кај нив пнеумослајд. Таму си направив и со резулатите пак си се вратив кај неа. Што значи дека вие треба да имате само упат за во Козле и таму ќе си направите испитувања и после ќе си се вратите кај докторката што ви го дала упатот. Матичната нема никаква врска со ова, може само да ги види резулатите какви се. :)