1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пнеумослајд тест

Дискусија во 'Дете' започната од 2210988, 12 јуни 2014.

  1. 2210988

    2210988 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    majki dali nekoja od vas mu pravela na deteto pneumoslajd test?sto e vsusnost toa?i kade e najdobro da se pravi?
     
  2. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    pneumoslajd test

    Јас пред 3 месеци правев пнеумослајд. Не е ништо страшно, само земаат крв од вена и резултатите ги добиваш за 4-7 дена. Правев во Воена болница, поради сомневање дека имам бактерија.
     
    На 2210988 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 2210988

    2210988 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    pneumoslajd test

    kolku te kostase i dali maticnata ti zakaza?
     
  4. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    pneumoslajd test

    Јас имам правено на микробиологија во државна, а за деца знам дека прават во Козле, матичната ти дава упат, инаку овој тест е најдобар за откривање на бактерија кај деца и возрасни со белодробни заболувања, преку крвта ти прават проверка на десетина бактерии и на која ќе се покаже позитивно се одредува терапија - бидејќи многу често брисот не покажува присуство на бактерија, а детето има температура и сл.
    За цена незнам точно бидејќи јас правев во исто време и брис на очи, грло, нос и платив 700 денари заедно со пнеумослајд тест.
     
  5. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    pneumoslajd test

    Не, матичната ми даде упат за во Воена болница пошто бев бев ептен болна да сум направела некои тестови за да откријат дали имам бактерија. И таму ми кажаа да направам пнеумосјад. Иначе ме чинеше 700 денари.
     
  6. 2210988

    2210988 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    mene doktorkata sto ne vode vo kozle mi napisa vo izvestajot koj sto go dadiv na maticnata deka treba da odam na imunolog i da napravam pneumoslajd no maticnata ne znae dali ona smee da go kazaze toj upat i na koj oddel :D prv pat slusnala za vakvo nesto :D :D :D
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Мене матичната ми даде само упат за во Воена. Таму отидов на инфективно кај доктор специјалист и таа ми даде упат за да направам кај нив пнеумослајд. Таму си направив и со резулатите пак си се вратив кај неа. Што значи дека вие треба да имате само упат за во Козле и таму ќе си направите испитувања и после ќе си се вратите кај докторката што ви го дала упатот. Матичната нема никаква врска со ова, може само да ги види резулатите какви се. :)