Пнеумослајд тест

Дискусија во 'Дете' започната од 2210988, 12 јуни 2014.

 1. 2210988

  2210988 Нов член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  majki dali nekoja od vas mu pravela na deteto pneumoslajd test?sto e vsusnost toa?i kade e najdobro da se pravi?
   
 2. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.276
  Пол:
  Женски
  pneumoslajd test

  Јас пред 3 месеци правев пнеумослајд. Не е ништо страшно, само земаат крв од вена и резултатите ги добиваш за 4-7 дена. Правев во Воена болница, поради сомневање дека имам бактерија.
   
  На 2210988 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 2210988

  2210988 Нов член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  pneumoslajd test

  kolku te kostase i dali maticnata ti zakaza?
   
 4. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  414
  pneumoslajd test

  Јас имам правено на микробиологија во државна, а за деца знам дека прават во Козле, матичната ти дава упат, инаку овој тест е најдобар за откривање на бактерија кај деца и возрасни со белодробни заболувања, преку крвта ти прават проверка на десетина бактерии и на која ќе се покаже позитивно се одредува терапија - бидејќи многу често брисот не покажува присуство на бактерија, а детето има температура и сл.
  За цена незнам точно бидејќи јас правев во исто време и брис на очи, грло, нос и платив 700 денари заедно со пнеумослајд тест.
   
 5. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.276
  Пол:
  Женски
  pneumoslajd test

  Не, матичната ми даде упат за во Воена болница пошто бев бев ептен болна да сум направела некои тестови за да откријат дали имам бактерија. И таму ми кажаа да направам пнеумосјад. Иначе ме чинеше 700 денари.
   
 6. 2210988

  2210988 Нов член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  mene doktorkata sto ne vode vo kozle mi napisa vo izvestajot koj sto go dadiv na maticnata deka treba da odam na imunolog i da napravam pneumoslajd no maticnata ne znae dali ona smee da go kazaze toj upat i na koj oddel :D prv pat slusnala za vakvo nesto :D :D :D
   
 7. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.276
  Пол:
  Женски
  Мене матичната ми даде само упат за во Воена. Таму отидов на инфективно кај доктор специјалист и таа ми даде упат за да направам кај нив пнеумослајд. Таму си направив и со резулатите пак си се вратив кај неа. Што значи дека вие треба да имате само упат за во Козле и таму ќе си направите испитувања и после ќе си се вратите кај докторката што ви го дала упатот. Матичната нема никаква врска со ова, може само да ги види резулатите какви се. :)