1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поаро (Agatha Christie's Poirot)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Црна Ружа, 25 декември 2017.

  1. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Пред некое време ги симнав сите епизоди на оваа фина серија која порано одеше на ХРТ и понекогаш ќе погледнев епизода, секогаш ми оставаше добар впечаток.

    Се работи за серија снимена според делата на феноменално плодната писталека на криминални дела - Агата Кристи. Иако тематски не може да се мери со Шерлок Холмс - предноста на оваа серија е естетиката.
    Дејствието е сместено во Интербелумот т.е. времето меѓу двете светски војни, кога модата, архитектурата и применетиот дизајн биле под влијание на новите идеи, Арт Ново или Арт Дека или како и да беа, аеродинамиката била спуштена и на земјата и сите употребни предмети се заоблени, се напуштаат правите и коцкасти форми, се внесува живот во објектите.

    Главен лик е Херкул Поаро, белгиски (како што самиот мора да инсистира често) приватен детектив-емигрант во Лондон кој за извесна надокнада работи на крими случаи, најчесто убиства (тука е недостатокот на Агата, што нема разновидност во криминалот, нема корупции, мита, превари, ретко киднапирања...само хомицид :)). Поаро си е чуден лик, малку комична појава, нешто како помалку сирова верзија на Холмс (за разлика од него не е џанак и има подобра емоционална интелигенција :D ). Нема класичен сајдкик, тука се капетан Хејстингс, другарче од минатото кое му помага, инспектор Џап кој иако отпрво сомничав подоцна го обожава Поаро, секретарката Мис Лемон, батлерот Џорџ и писателката Ариадне, веројатно самата Агата си се ставила во романите :party:

    [​IMG]

    70 епизоди низ 13 сезони 1989-2013, оваа серија ја одбележала кариерата на Дејвид Сачет (Давид Суше?!) кој станал синоним за фиктивниот белгиски детектив. Франко-белж акцентот и честите фрази на француски се само дел од шармот на оваа серија. Нес`па месје Хејстингс? :D

    Британски содржајно, секогаш со фина постава на глумци и глумици.
    Визуелно уживање, особено женскиот дел од улогите кои имаат некоја своја посебна елеганција :inlove: некоја естетика која е секси но далеку од денешната пренагласено и често вулгарно инстистирање на одредени делови од телото...

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На WarriorAngel, Nausicaa, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Јас пред некоја година случајно ја открив на еден не толку познат македонски канал Наша ТВ, два-три пати у животов ја имам ѕирнато телевизијава од кои еднаш идеше серијава, ми падна во очи ја загледав онлајн, God bless them for that :D
    Класика е серијата, екранизација на новелите на легендарната Агата Кристи, британска префинетост, мистерија, интелигенција со доза совршен witty сарказам, не може подобро од тоа :inlove:
    Јас кога се работи за сериски адаптации, хардкор фан сум на Шерлок (и тоа BBC модернава верзија, со дејство пренесено во сегашноста), додека во литературата Агата ми е поомилена, а и винтиџ елементот ѝ дава посебен шмек на серијата.

    Еве некои големи мисли од неговите little grey cells :D

    Hercule Poirot: You forgot the Sisters Tripp.
    Captain Arthur Hastings: Oh those two? They're batty, yes, but not murderers surely?
    Hercule Poirot: What is murder but a kind of madness, mon ami?


    Captain Hastings: I've never known you place much faith in intuition.
    Hercule Poirot: Intuition, Hastings, often describes some fact that is so deeply buried in the subconscious that the subject is not aware of its existence.

    Hercule Poirot: I thought I could escape the wickedness of the city by moving to the country. The fields that are green, the singing of the birds, the faces, smiling and friendly. Huh! The fields that are green are the secret burial places of murders most hideous. The birds sing only briefly before some idiot in tweed shoots them. And the faces all smiling and friendly, what do they conceal?

    Captain Arthur Hastings: I just wondered if you were having problems sleeping.
    Hercule Poirot: So you awaken me to inquire? That is friendship indeed, Hastings. :D
     
    На WarriorAngel, Ex Luna Scientia, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Уффф, ова е доста старо, ја гледав многу одамна на МТВ1 ја даваа, па на ХРТ... читани ми се дела со него и интересно ми е да го гледам на малиот екран. Други серии кои ќе ги издвојам а се правени по книги, освен Шерлок, се Мидсамер Мурдерс и Г-ца Прајм Фишер.
     
    На carangigia и Црна Ружа им се допаѓа ова.