1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повикување на духови

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Responsible, 9 јуни 2011.

  1. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Како се повикуваат духови?Искуства на оние кои им успеало

    Интересно...Никогаш не сум повикувала духови. А и нема да го направам тоа. Никогаш, никогаш, никогаш!
    Оваа година, за ноќта на вештерките, едни од нашиот клас сакаа да организираат некоја забава на која ќе повикуваат духови. Но, се исплашија, па решија да не го прават тоа...Потоа како што слушнав и забавата не се случила...А баш ме интересираше дали ќе им успее. :^) Но сега, па и не сакам да знам.
     
  2. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Како се повикуваат духови?Искуства на оние кои им успеало

    Баш имам зборено за ова, т.е. прашувано, но ми кажаа дека било многу опасно :sweat:
     
  3. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Како се повикуваат духови?Искуства на оние кои им успеало

    Леле да пред 2-3 години со другариве и другаркиве пред влез,прво се договоривме да купиме чаши свеќи и се што е потребно и направивме се како што треба,али ич не верувам у такви работи дали нас не ни успеа незнам,али само знам дека иглата се мрдна,али тоа како што викаат е од топлината па затоа се помрднувала па сега како е точно не знам.. :| Али знам дека 2-3 дена не можев да заспијам од страв :D
    Исто така и пред една година со брат ми сакавме да ја повикаме Bloody Mary па земавме ќебе се пикнавме под него и свеќите ги запаливме и и го кажувавме името неколку пати,али ние попрво ќе се запалевме него ли што ќе ја повикавме :D
     
    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    и јас како мала со бартуцедките се собравме и го повикуваавме духот на мостардамос во круг ги написавме буквите изгасивме светлата и запаливме свеќи и со игла вртевме и му поставуваавме прашања али се што ке одговореше секогаш беше точно и незнам чудно ми е многу и кога ги прашавме како се вика ни кажуваше оливер од гостивар дека бил........... и сега кога ке се сетам уште ми е чудно неможам да сватам некој работи
     
    На LoveYourNails му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Како се повикуваат духови?Искуства на оние кои им успеало

    Ајаја јас ќе побарам другарки за ова изгледа баш луди јххахаха:D
     
  6. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    За вакави работи јас не сумм, после не ќе можам да спијам... :$ :$
     
  7. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.036
    Пол:
    Женски
    Не сум повикувала духови,ниту пак некогаш ќе пробам да го направам тоа,страв ми е од вакви работи. :D
     
    На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    кога бев едно 3-4 одделение со 2 другарки мои повикувавме духови и тоа беше вака незнам дали некој правел така до сега,ама во тоа време постапката беше ваква--земавме 4 лажици и 4 листови хартија....ги виткавме лажиците во хартијата на начин што од средината од тетратка киневме листови и ја стававме лажицат на средината од листовите и ги преклопувавме краевите и ја мотавме хартиајат целата околу лажицата така убаво и цврсто, потоа палевме свеќа и едната другарка велеше вака--го повикувам духот -------- тој и тој.....дали е духот тука????го замолувам духот д ами каже одговор на тоа и тоа прашање на пример дали ова и ова ке се случи? и седеша така некоја нецела минута ама се мирно тивко и тишина и почнуваше другаркава д аги одвиткува лажиците една по една.....сакале верувале сакале не, ова е чиста вистина лажицата замотаана на средината од хартијата кога ја одвиткуваше излегуваше надвор од хартијата и ја наоѓавме не внатре завиткана туку како надвор од листот да ја свиткас, те како на обратна страна да си ја ставил...ако беше така лажицата значи дека одговорт е позитивен, ако останеа онака завиткани како што ги оставивме одговорот беше не......после гоотповикуваше духот и така....направивме 3-4впати потоа страв не фати кога гледавме лажиците дека не се такави какви што ги остававммме завиткани внатре во листот и замотани со хартијата, туку беа надвор те обратно и видовме дека има нешто во тоа......незнам ако пробал некој вакво нешто порано нека ми пише
     
  9. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Искрено немам храброст да викам духови а,и кај мене многу другари се силеа дека ќе ја викаат Блоди Мери но,се уплашија и ништо од тоа. :D
     
  10. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    имам повикувано пред 4-5 години, но ништо од духот :D единствено што ќе ми остане во сеќавање... беше петок - 13 и ние собрани големо друштво, 10-11 деца, и ајде ќе викаме духови, викаме викаме и детето што најмногу се плашеше погледнува накај вратата од собата и гледа како сенка долу на празното место помеѓу вратата и подот, и кога по некое време некој тропа ама многу јако, кога се разбегаа сите, јас и едно девојче се смееме само, лед не не леди... и отвара врата другар наш, детето се утепа од смеење :rofl:
    инаку би сакала да викам, но некако ми е страв после тоа ако не си оди, инаку немам страв да розговарам со него, да бидам во негово присуство... патем после тоа каква е процедурата да си оди?
     
  11. untouchableGirl

    untouchableGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    158
    Луѓе не си играјте, не е убаво тоа од каде знаеш каков дух си „довлечкал“ колку и да звучи смешно, може духот засекогаш да те прогонува... згора на се’, не е убаво да се вознемируваат душите на мртвите.
    А таа Крвава Мери ме вади од патики понекогаш се плашам да погледнам во огледало. -.-
     
    На AnaKlarc, sweet-star, ColoursOfTheRainbow и 2 други им се допаѓа ова.
  12. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    Не се прави вакви работи , духови да повикуваш
    аууу морници ме лазат од самата помисла
     
  13. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Еднаш викавме,но незнам дали е за тоа.Некој ме заклучи во тоалет,а другарка ми замалку ке ја удреше кола ...да не викнев по неа готово..Фалеа 2цм. да ја удрат.А и одтогаш се на лошо иде,што мислите сум викнала лош дух?
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Јас се плашам од помислата, а не пак да направам.
    Изгледа како детска игра, ама понекогаш и мозокот чуда прави после тоа, ќе видиш и што има и што нема :D
    Не си ставам проблеми ионака сим страшлива.
     
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.517
    Пол:
    Женски
    Абе после викањето духови можеш само да се исплашиш и се што ке ти се „деси“ може да биде чиста илузија дека знаеш ти си знаеш дека сте викале духови со некој и на штрек си.Јас,еве,сум кажала дека сум викала и ништо не се е случило само голем страв и толку |(
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anxe

    Anxe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    изгледа интересно ова но може и да е многу страшно..не се осмелувам на такво нешто НИКАКО но сакам да дознаам некои работи бидејки имам мнооогу нерасчистени и неразјаснети работи а не ке да е лошо иднината да ми ја кажат а што велите? ова звучи навситина реално сум пробувала многу пати но не по некој ритуал така само....сеа ќе прашам другарка што мисли ама некако страв ми е после духот да не ме следи инаку веднаш ке го викнев ама несрека ако иам после тоа ... тоа само ме плаши духот не ме плаши
     
  17. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Јас сум повикувала духови еднаш.Со другарките.Тоа го направивме за забава не дека верувавме.И да,поголема глупост нема.Се што ни се појави е голем страв во коските :D
     
    На CutieWithABeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bemmy

    bemmy Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Имам пробано да повикувам духови, со брадучедка ми ја повикувавме Bloody Marry и ништо... Така да, не верувам во повикување на духови ниту пак дека постојат духови.
     
  19. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Моите другарки кога бевме помали решија да повкуваат духови..ама на крајот се преплашија ии ништо не напраја :D :)
     
  20. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    јас имам повикувано духови и немаше некои чудни знаци како мрдање пердиња, ладен воздух, звуци или не знам што... само одговарање на прашања- она со лист и игла и многу прашања за во иднина испаднаа точни... дури по неколку години откако се случија се сетив дека така и ми беше одговорено... интересно е :) не знам дали овасо свеќиве стварно е возможно, да се гасне свеќата доколку има дух, баш сакам да пробам... и да, не заборавајте да го испратите духот да си оди на крај...