1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повлечени сладоледи на „Милка“ и „Кит-Кет“ со присуство на етилен оксид

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од The Saturdays, 6 август 2021.

 1. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  Можеби веќе слушнавте дека милка сладоледи и кит кет се повлекуваат поради содржување на канцерогрни супстанции. Се препорачува да се уништат доколку некој ги има дома. Исто така откриено е дека и во сладоледите од Сникерс, Баунти и Твикс ја има истата супстанца.
  Кое е Вашето мислење на оваа тема и дали мислите дека намерно овие сладоледи многу често беа на акции во маркетите за да се потрошат иако знаеле дека се штетни.
   
 2. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
 3. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.907
  Допаѓања:
  43.819
  Пол:
  Женски
  Јас читав за Сникерс, Твикс и M&M дека имало поголемо количество канцерогена супстанца.
  За Милка сега прв пат читам, баш пред некој ден јадев.. :tmi:
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
 4. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.351
  Пол:
  Машки
  Божее сачувај.. ќе не иструјаат.
   
  На Јаневски и The Saturdays им се допаѓа ова.
 5. emiliana

  emiliana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  31.634
  Пол:
  Женски
  Остана ли нешто здраво да се јаде во државава.:|
   
  На Brinetka, Hortenzija, Ники. и 7 други им се допаѓа ова.
 6. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  А сладоледот некогаш бил здрав? Без разлика за ова, иначе во сладоледите се става отров за вошки и да не набројувам уште што, сум работела во институт за природна медицина и многу добро знам што све се јаде во современово време.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  8.434
  Допаѓања:
  136.286
  Пол:
  Женски
  Отров за вошки ? Во сладолед?
  И зошто се става отровот за вошки во оваа храна?
   
  На SnowWhite8, Waverly Raven, H.VAGA и 13 други им се допаѓа ова.
 8. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  Peperonal се користи за да се добие вкус на ванила истово ова се користи и за убивање на вошки, истава оваа хемикалија, за секој вкус постои хемикалија со цел да се добие убав вкус.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  Може да споделиш повеќе информации што да избегнуваме, ако не ти е проблем.
   
  На periwinkle999, mal.ecka, buba4e89 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. emiliana

  emiliana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  31.634
  Пол:
  Женски
  Далеку дека е здрав, но сепак сите повремено посегаме да си каснеме знаејќи дека е безбеден.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  На кратко за да се добие вкус од јагода се користи benzil acetat, etil acetat се користи за добивање на вкус ананас која исто така е хемикалија, оваа хемикалија ги оштетува јетрата, бубрезите, срцето. Peperonal, веќе кажав се користи наместо вкус ванила и истава оваа хемикалија убива вошки, vanilin е хемикалија која исто така се користи за добивање на вкус од ванила и нема врска со плодот од вистинската ванила, amil butirat ја заменува природната арома на ванилата и исто така се користи како разредивач за да исперете некои алишта од уље исфлекани на пример, aldehid c17 е хемикалија која се користи за вкус на вишни истава оваа хемикалија е запалива течност, butiraldehid се користи во сладоледите за вкус на лешници, dietil glikol се користи како разредувач во фарбите и бидејќи е евтина во сладоледите се користи како ''емулгатор'' наместо јајца. Доволно е отровна да ги оштети бубрезите и јетрата. Од прилика ова, навистина не го напишав сето ова со не знам каква намера, како што веќе кажав ова се истражувања од страна на природна медицина не би да именувам која има уште многу, но доволно напишав.
   
  На victoria, PaLaVa, periwinkle999 и 17 други им се допаѓа ова.
 12. ¯\_(ツ)_/¯

  ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2021
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  1.177
  Ништо ќе си јадеме Руменко. :lol:
   
  На Oneo, princess5, theunforgiven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. emiliana

  emiliana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  31.634
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам голем дел од овие ароми се користат и во прехрамбената индустрија за колачи, ролати итн.
   
  На theowndemon, mal.ecka, Јаневски и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  12.650
  Пол:
  Женски
 15. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  8.434
  Допаѓања:
  136.286
  Пол:
  Женски
  Оти Руменко е од пасирана јагода,нели?:)
   
  На PaLaVa, Stark, Oneo и 8 други им се допаѓа ова.
 16. ¯\_(ツ)_/¯

  ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2021
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  1.177
  Ами мајтап беше муабетов . :wasntme:
   
  На Stark, _beautyy_, Bubce38 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  Во денешно време најтешко е да се размислува, најлесно е искчучи мозок и јади све што видиш, постои една хемиска супстанца која доколку ја ставиш во канта со ѓубре, ѓубрето ќе биде вкусно, истата таа супстанца се користи во кечапот, на пример..многу има да се збори на оваа тема, да не забегувам, најубаво направете си домашен природен сладолед во лето има се, не плаќајте за да си го уништувате здравјето.
   
  На periwinkle999, franca, Angie1432 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Гладиоли

  Гладиоли Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  183
  А јас се чудам зошто и после килограм банана не успевам вкусот на банана во купечки сладолед да го доловам кога правам дома...
   
  На PaLaVa, periwinkle999, franca и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.878
  Допаѓања:
  21.973
  Пол:
  Женски
  Леле што прочитав, фала за споделеното. Јас не јадам сладолед ама маж ми јаде Сникерс за добро утро.
   
  На franca, cresa-jagoda, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  Разредивачи, антифриз и вештачки бои , не може да се споредат со ниту едно овошје. Позз
   
  На темјанушка, franca, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.