1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повреда на работнички права

Дискусија во 'Правни совети' започната од blue-sky, 8 октомври 2013.

 1. blue-sky

  blue-sky Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  здраво мои феминки!
  договор на определено време кој завршува и после некој и на крај добивам одказно решение во кое пишува дека не сум се појавила на работа 3 дена а пред тоа пуштена на слободни денови втора работа дознавам од интернет дека ме одјавиле со оѐдказно решение а никој за тоа не ме известил друга работа потпишуваат договор во мое име и исто така и одказ без мое знаење ?????????????? може некој да ја свати логиката и чаре? сето тоа по желба на шефот за тоа што сме се пожалиле на неговото однесување? кој може да ми помогне со некој совет?
   
 2. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  повреда на работнички права

  колку што сум информиран отказно решение може да се даде било кога освен ако немаш потпишано некакви предоговори.Единствено може да биде од корист само (дали )вистина имаш отуствувано 3 последоватлени дека од работа без најва :!: .Може тоа да се провери со регулирано работно време потпис или електронски ...Не е морална причината да се наведе за отказно решение (не сум сигурен ) :worried: .Единсвено само трудова инспекција може да го провери тоа колку биле регуларни во врска со договорите (во секој случај никој несмее да потпише нешто во туѓо име :fubar: ).Но и да ги тужиш што би се постигнало :wasntme: .....Суров е капитализмот :swear:
   
 3. blue-sky

  blue-sky Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  повреда на работнички права

  всушност немам ставено мој потпис на ниеден договор и сега за одказот дознавам од електронски систем на аврм логика? мислите немам основа за тужба? точно дека е суров капитализмот но зошто без потреба би имало дамка на моето цв?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  повреда на работнички права

  Ако си имала договор на определено време по истек на датум не треба отказно решение затоа што не се дава отказ туку престанува раб. однос (затоа е на определено време).
  Ова не ми ејасно што сакаш да кажаш.

  Ако си имала договор на определено време немаш право на жалба, тужба...
   
 5. blue-sky

  blue-sky Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  повреда на работнички права

  договорот истече а одјавата беше после тоа јас се жалев на одјавата со приговор и советот на мојата адвокатка многу ми помогна,за моја среќа и помош од адвокат целата ситуација се среди и сега веќе сум на ново работно место без дамки на цв то . сепак фала