1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повреда на работно место

Дискусија во 'Правни совети' започната од aneta808, 23 март 2010.

  1. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Не ми дала таков образец евентуално ако мислиш на тие обрасци што треба да ми ги пополни и формата и лекарот за повреда на работно место?
     
    На Lejla8 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не не. За да го оправдаш болњдувањето на работа, матичен лекар дава образец за боледување. На тој образец Треба да означи повредана раб. место.

    едит. Овој документ ќе ти треба и за фзо за да стекнеш право на надомест.
    [​IMG]
     
    На Jean-Baptiste, Dadusicka, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    За директна повреда на работно место треба веднаш да пријавиш кај одговорен, освен за да потполни документација потребен ќе е и како сведок (оти проценуваат отпосле дали е здобиена или не на работно место, вака имаш сигурно од старт) На докторот исто му кажуваш и документација од фирма плус од матичен се праќа во Фонд. Твоја работа е само да пријавиш и да имаш одговорен шеф кој ќе потполни се што треба и ќе прати таму кај што треба. Знам за примери кога работник пријавил кај шефот, овој отсутен бил, па заборавил некој ден, минуваат две недели и не му признаваат 100 посто оти касно му текнало да пријави т.е шефот не си ја завршил работата на време. Не знам точно кај да провериш дали пријавил...инспекторат?
     
    На Jean-Baptiste и Dadusicka им се допаѓа ова.
  4. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Ке морам понеделнички да идам кај директорот..вака се останува на претпоставки.
    Фала ви :*
     
    На JuLleE и Lejla8 им се допаѓа ова.
  5. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Дали евентуално знаеш според што и како осигурителните компании ги проценуваат документите и висината на барањето на оштета при незгода надвор од работно место..Се работи за фрактура на глава позз
     
  6. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Zdravo soprugot go povredi okoto na rabotno mesto momentalno e zadrzan vo bolnica ima vnatresno krvarenje koga go primija normalno kaza deka E povreden Na rabotno mesto i tamu prijavija taka E Sega direktorot bara da kazel deka se povredil doma.... Sovet?
     
  7. cinderella7

    cinderella7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Здраво, потребен ми е совет за повреда на работно место. Имав повреда на работно место пред година дена во дворот на фирмата каде што работев поради неисчистен и замрзнат снег, паднав и ја повредив кичмата и главата каде што се онесвестив. Имам и двајца сведоци кои ме виделе во моментот кога паѓам и ме дигнаа и освестија. Го известив работодавачот, бев на боледување и на комисија и се вратив на работа после 2 месеци. После месец денови повторно бев на боледување поради претрпени болки и стрес кои сеуште ми траеја и сеуште траат, каде доктурите ми велеа да ја сменам работата и дадов отказ.
    Веднаш сакав да поднесам документи за оштетување при работа, но во социјално ми кажаа дека фирмата немаа осигурителна компанија... а истото го потврдија од самата фирма.

    Каде да се обратам за да си ги барам своите права кои ме следуваат при повреда на работно место?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Треба да може да се докаже дека повредата не е по твоја вина (од невнимателност) туку е заради лоши услови на работа. Кога се осигурани работниците, тоа го покрива осигурителна компанија, ако не се го покрива фирмата. Разговарај со адвокат дали може да се докаже вина. Дури и да се повредиш на работното место, мора да може да се докаже дека не си била крива самата ти и тогаш може да го тужиш.
     
  9. cinderella7

    cinderella7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Па во изјавата од сведоците и од мојата изјава, а исто така и од увидот е констатирано дека не е по моја вина повредата, туку од лошите услови за работа. Мене проблемот ми е што не знам како да докажам дека фирмата земала пари од мојата плата за осигурување, а притоа таа да нема осигурителна компанија?
    Имам адвокат, кој ја тера работава со сосем друг правец.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е задолжително да има осигурување за секое работно место. И да нема, сеедно е, секој работодавец е должен да обезбеди добри услови за работа.
     
    На cinderella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите мене ми е потребна правна поука и би сакала да прашам:пред два месеци имав повреда на работно место скршеница на ногата не по моја вина, тоа беше за време на викенд(сабота), шефот рече дека пријавил до ЧР, но испадна дека никаде не е пријавено јас кога се јавив на работа дирекција дека се случила повреда тие ми рекоа дека е касно да се пријавува бидејќи поминале 48 часа и рекпа дека нема да се пријави во Министерство но ке биде земено како повреда на раб место. Во боледувањето од матичен стои бр. 2 повреда на раб. Кога ги дале док. За во фонд за исплата на плата рекле дека неможе да се земе во предвид и да се исплати 100% бидејќи не е пријавено. Што можам да направам? И дали е навистина како што кажува фирмава или пак е нивна дубара некоја да заташкаат. Ја би ги тужела за недоволна заштитна опрема доколку не ми нсдомедтат со 100%плата бидејќи секако не барав штета но платата си ја сакам 100%.Испаѓа дека и тоа сакаат да ти го ускратат.
     
  12. venovska

    venovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Edno prasanje...pri prefrlanje od edna firma vo druga ima eden den prekin vo stazot... posle mesec dena se slucuva operacija I uste edna operacija vo drugata godina I boleduvanje, od osiguranjeto se isplakaat samo 35 % od sumata so obrazlozenie deka osiguranjeto se pocnuva od pocetok na godina a moeto osiguranje bilo od skoro kraj na godinata..dali ima osnov za zalba da baram advokat ili da ostavam taka...
     
  13. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира некој доколку знае да ми помогне.
    Сопругот му се случи повреда на работно место, скршен прст, пријавено е како тешка телесна повреда, и се осигурани на работно место 24/7, е сега не знае од која компанија се осигурани, мене ме интересира дали сите извештаи треба да се од една иста болница, бидејќи нив од работа ги носат дирекно во Систина на преглед, но сега не е во можност пак да оди таму на преврски и на контрола, дали ќе му ги прифатат извешатаите од државна болница?
     
  14. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Машки
    Не сум 100% сигурен но мислам дека не.
    Треба сопругот да се јави во фирмата каде е осигуран.
    Кај мене на работа, осигурани сме во приватни болници (преку Триглав), и експлицитно стои дека не покриваат лечење во државни институции.
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.