1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повторување година во средно

Дискусија во 'Образование' започната од Rakometar, 28 април 2018.

 1. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  Животот ми е свртен наопаку веројатно ќе повторувам година, Направив премногу неоправдани изостаноци ајде оправданвие се нешто друго, отцените се приказна сама за себе неверувам дека ќе ги поправам, Класната вели дека ќе ја повторам годината, директорката исто ми кажа дека шансите за поминување со толку изостаноци и единици се многу мали. Што да направам животот ми е уништен не ми се живее повеќе.
   
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.187
  Пол:
  Женски
  Незнам што да им кажам на ваквите како тебе освен- дали претходно размислуваше на ова?
  Животот ради едно повторување не ти е уништен, но дали мораше да се случи за да научиш некои работи по потешкиот пат. И дали воопшто ќе ги научиш?
   
  На mode-kristina, JustFun, makedonkamak и 11 други им се допаѓа ова.
 3. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  Размислував дека може да дојде до ова но сепак си велев ајде класната ќе ме оправда и идев со изостаноци до без крај и дојдов у ваква ситуација од која шансите да се извадам се многу мали, незнам што да правам со толку неоправдани и да не ме избркаат заради неоправдани како ќе ги исправам единиците
   
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.110
  На свое дете би му рекла вака:


  Да си здрав и жив.
  Не си ни прв ни последен.
  Остави што те обвинуваат и што на свршен чин ти зборат како памет ти фали.

  Ако не бидува да те поминат некако - смири се и без нервоза.
  Се може на човек да му се случи во животот, секој има право да згреши.
  И сите грешат.

  Туку ти ќе седнеш дома на родителите да се извиниш, ама искрено.
  Да побараш прошка за ова што испаднало вака и да ветиш дека нема да се повтори никогаш веќе.
  Кога ќе си икрен, секој ќе те сфати.
  Не се обидувај да манипулираш со домашните и да ги нервираш дополнително.

  Стори нешто за себе.
  На пример, летото е пред тебе, дај си оддишок.Сталожи се малку.
  Направи си план како понатака ќе ти тече животот и школувањето.
  Не си повеќе мало дете, време е да превземеш одговорности.
  Еве грешката ќе ја ,,избришеш,, ако се однесуваш малку по совесно и по одговорно кон СЕБЕ и својот живот.

  Летово најди си некоја работа колку да можеш сам да се издржуваш, зашто не заслужуваш да ти даваат пари од дома за провод и излагање.
  Имај обзир кон твоите родители дека ги мачиш со вонредни трошоци.

  Од септември ќе се заложиш малку повеќе.

  Не ти е уништен животот, ама немој ни да дозволиш вака да ти се случи повторно.
   
  На shz, mira.mira, buba4e89 и 16 други им се допаѓа ова.
 5. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.499
  Пол:
  Женски
  Ќе седниш и ќе учиш, по неколку часови секој ден. Сам ќе се пријавуваш да одговараш и да ги поправиш единиците. Кога ќе покажеш напредок, можеби и наставниот совет ќе ти понуди солуција за неоправданите.
  Учење и присуство- единствено решение, доколку одлуката за паѓање година сеуште не им е конечна.
   
  На Читател, cresa-jagoda и Rakometar им се допаѓа ова.
 6. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  847
  Пол:
  Женски
  Искрено мислам дека е блеф за да те натераат да учиш повеќе. Во мојот клас имав деца со по 11 единици и 250 оправдани, неоправдани ни самите не знаеа колку имаа, вреѓаа професори и кршеа инвентар, цела година ова им го збореа и на крај не ги чепнаа. Четврта сме сега и цела година се немаат појавено и пак ќе матурираат и ништо нема да им биде. Средно е, уште тинтраат ако покажеш барем малку интерес и учиш. Загреј малку столчето и разговарај со класната. Мислам дека не треба толку да се потресуваш, ама создади си навика и запрашај се што сакаш од животот - ако планираш факс, нема вака лесно да ти поминува ништо.
   
  На Harper, Rakometar и crimson им се допаѓа ова.
 7. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Ова ме потсетува на едно дете во класот од средно, го немаше два месеци, баш кога беа испрашувањата и тестовите. И понекогаш не го запишуваа, ама пак имаше многу оправдани и заврши средно, без да повторува година.
  Гледај од наредна година да не отсуствуваш толку, освен кога стварно имаш потреба. Ако треба, на пример, за математика, хемија работи со некој друг професор. Не мора другите предмети напамет да ги учиш, а и немора буквално сите оценки да ти бидат петки.Друго незнам што да ти кажам.
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Имаш уште цел месец седни учи пробај да поправиш оценки наместо да се жалиш овде на форум.
   
  На Читател, Elen4e_sonce, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.188
  Допаѓања:
  30.796
  Пол:
  Женски
  Не ти е животот уништен ама за ќотек си дете. Сите сме завршиле средно, еве јас лично не го паметам како нешто тешко, баш ми било уживање да одам да научам нешто ново и да се дружам со соучениците од клас. Ок, не сме сите исти ама секој може да научи барем за една двојка. Што правеше во времето кога не присуствуваше на час? Дали можеби правеше нешто паметно и корисно или пак бесполезно го трошеше времето?
  Искрено, мислам дека нема да повториш година туку намерно така ти зборуваат за да ти дојде паметот. Има време до крај, стегни се, знам ученици кои исто така не оделе со денови и имале по еден куп изостаноци па сепак не ја паднале годината. Опамети се и прибери се на часови, секогаш има поинтересни нешта ама верувај дека образованието и тоа како е потребно.
   
  На AliciaSilver, Elen4e_sonce и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  579
  Пол:
  Женски
  Фаќајте врски со време. Спремете некој кеш. За жал средното кај нас вака функционира. Завршив во многу јако средно школо во Скопје, и уште и ги памтам муабетите не школската која секоја година остануваше да полага, и ја пуштаа. Татко и ги носел посредниците на скапи ручеци и вечери во ресторани плаќал по 200 евра. И ете ја, сега по струка си работи :)
   
  На Rakometar, SummerGirl и Caci55 им се допаѓа ова.
 11. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Да си жив и здрав дечко. Ништо страшно, ама да не ти прејде во навика само. Искрено не верувам дека ќе ја повторуваш годината, иако тебе сега ти е свртен светот наопаку поради срамот, другарите кои ги ,,загубиш,, учејќи во друг клас, но не е така. И да повторуваш, ќе си извечеш поука за понатаму. Немој само да паѓаш во депресии дека тука е крај на светот. Младо дете си, ќе си го надмине ова самата твоја младост. Но, пак ќе повторам, не верувам дека ќе ја повторуваш годината. Така ти зборат, за да те поттикнат да си го загрееш столчето. Имаш уште месец ипол, седни, научи, оправдај се пред професорите, покажи иницијатива, одговарај, биди редовен. Кажи им дома на твоите, секако ќе ти помогнат а и тебе ќе ти биде полесно ако разговараш со нив.
   
  На Caci55 и Rakometar им се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.628
  Пол:
  Женски
  Можда и нема да повторуваш година.Со над 25 неоправдани те бркаат директно од школо.Не знаев дека се повторува година со изостаноци.За единици знам, дека оставаат на полагање.На мое дете ова да му се случи нема да го карам ама наредната учебна година нема акање и ќе седнам со него да учам.Од грешките се учи.А мене ова да ми се случи ќе се обесам..
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Каде ти се тебе родителите? Јас да сум родител не би дозволила мое дете да дојде до тој степен. Имаше во мој клас едно кое два пати повторуваше година, две години беше постар од повеќето, од мене три. Мислам дека неговите сакале да му одржат лекција, оти имаше деца што покажаа полошо поведение, а не беа ништо пописмени од него, и не им се случи да паднат година. Ко за една од најдобрите гимназии во државава (за таква важи), чудни нешта се изнагледав богами.
   
  Последна измена: 30 април 2018
  На Rakometar и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.072
  Допаѓања:
  6.631
  Пол:
  Женски
  Има време уште еден месец имаш овие 2 3 недели оди биди редовен и учи барем за двојка.И кај нас така се закануваа на некои деца па пак минуваа не паѓај на едно заканување.
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  630
  Пол:
  Женски
  Јас за разлика од silk, баш верувам дека не блефираат и дека навистина ќе повториш година. Значи една обврска имате на вашите години и и неа не ја исполнувате. За по кафиќи одење цел живот ќе имаш, загреј столица најмногу што можеш.

  И не знам што очекуваш тука на форумов, магично решение нема. Голем си, виновен си, ќе сносиш последици и тоа е тоа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.586
  Пол:
  Женски
  Далеку ти е животот од уништен, ама аман бе дечко како дозволи до тука да дојде :)
  Кај мене во училиште и најголемите дудуци и деца што не знаат да читаат завршија на време. А ти си далеку од глуп, те читам по форумов за твои години имаш и те како памет и зрело размислување. Те разбирам можеби си имал некоја аверзија према школото или наставниците,си се демотивирал и дошло до тука.
  Како што ти пишаа погоре, запни се сега овој период, јавувај се сам за одговарање макар 2ки, и пробај на убав начин, малце умилкување и така :)

  Среќно и пиши што ќе направиш
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Сум се чувстувала вака, ко ти сега... знам како ти е.
  Едно само ќе ти кажам... години од сега нема ни да ти текне на ова - ќе се смееш дека си се замарал in the first place со толку небитна ствар, верувај :) Ништо страшно... луѓе студираат и по 10 години и пак не дипломираат. Не си стварај комплекс на помала вредност ако си повторил една година средно повеќе. Се во животот е релативно... образованието највеќе! Луѓе со магистратури не се снаоѓаат, други одвај завршиле средно ама ќе им тргне :) Многу фактори се вклучени.
  Ич да не ти е гајле што ќе кажат другите - најмалку битно. Смири се и потсетувај се сам себе дека не е ништо страшно или срамно, не си ни прв, ни последен! Ќе ти биде тешко на моменти, ама не се оптретувај во премногу размислување - се` ќе биде добро.
  :l:
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  9.360
  Пол:
  Женски
  Во секое средно ако покажеш интерес и малку знаење ќе поминеш. Имаш уште месец, згреј ја столицата пред да почнеш посилно да си ја чукаш главата од ѕид.
  И професорите се луѓе, ќе ти пружат помош ако навистина сакаш. Искрено, без манипулации.
   
  На cresa-jagoda, Rakometar и Feminka22 им се допаѓа ова.
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Кога класната праша кои ученици сакаат да повторуваат година, јас намерно не се пријавив. Сметав дека е подобро да продолжам во повисоката година и да го завршам средното на време.

  :D Шега на страна... но животот никако не ти е уништен. Не размислувај така!!!

  :!: Клучно е да разбереш дека твојата среќа лежи во твои раце! Но среќата не е во тоа постојано да им се попушта на сите моментални мали и големи желби. Некогаш треба понекое задоволство да се одложи во интерес на тоа да се добие уште поголемо и подолготрајно задоволство. На пр. да можеш веќе во месец мај до почетокот на септември да си мирен, бидејќи немаш премногу изостаноци а оценките ти се во ред.

  Постави си го прашањето: како дојде до оваа ситуација?
  Да речеме ако си го вратиш филмот во септември минатата година, и размислиш што правеше од ден во ден, од месец за месец, каде дозволуваше да се вртат твоите мисли? Кои обврски ги одбегнуваше? На кои желби им попушташе и им даваше поголема важност отколку на учењето? Каква корист имаш од тоа денес што си ги исполнил себе си тие желби? Од сето тоа извлечи си поука и задади си поинаков дневен план за во иднина.

  Учениците имаат распоред на часови. Ако знаеш дека утре имате физика или македонски, тогаш знаеш дека постои можност да те испрашаат или целиот клас да има тест. За да поминеш најмалку со преодна оценка, треба да покажеш некакво знаење а тоа ќе го имаш ако ги прочиташ лекциите - некому е доволно читање 1-2 пати, некој 3-4 пати, некому е можеби потребен приватно професор (телефони има во огласник) да му објасни на поразбрлив начин. Во случајов приоритет се подготовките за следниот школски ден, дури потоа (доколку остане време) мислиш на искачање, ракомет, утакмици, филмови гледање, играње игри... ионака цело лето ќе можеш тоа да го правиш.

  Во ракометот е слично, играчот кој не се подготвува а во текот на натпреварот дозволува да го деконцентрира секоја можна мисла и желба наместо да ја прати топката, лесно може да го загуби натпреварот.

  За крај, твојот натпревар (школската година) сè уште трае - седни учи, поправи ги оценките - ти си знаеш кај кои предмети и кај кои професори ќе оди побрзо и полесно, а ако ти останат 2 предмета за полагање во јуни, ништо страшно, подговтувај се учејќи и за нив. Во случај да повторуваш, сфати го тоа како загубен натпревар но не и сезона. Неуспешен натпревар во Хелсинки, не мора да значи и неуспешен натпревар во Мадрид!

  Главата горе, навиваме за тебе шампионче! :rock:
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе одам контра сите коментари и можеби ќе ме нападнат,ама некој треба да ти ја плесне вистината
  Секој додека учел во средно имало по некој што забушавал со учење и изостаноци. Од мое искуство најчести беа оние кои глумеа фраери и ги исмеваа оние "бубалиците" кои си учеа на време
  Моето прашање е:
  Зошто си бегал од часови и каде за одел за тоа време???
  За тоа што си се надевал дека класната ќе ти ги оправда изостаноците кажува многу за тебе. Дека воопшто не ти било гајле за школото додека не ти дошло жешко под газот
  Се надевам дека ова ќе ти биде паметна лекција за другпат

  ДЕЧКО, со 94 неоправдани и 360 оправдани изостаноци, не година да повторуваш,
  туку треба од школо да те избркаат
  (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)

  И дај земи учи ако толку си загрижен, не отварај теми на форуми да бараш совети
   
  Последна измена: 1 мај 2018
  На cresa-jagoda, Читател, Elen4e_sonce и 2 други им се допаѓа ова.