1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повторување година во средно

Дискусија во 'Образование' започната од Rakometar, 28 април 2018.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И доби многу конструктивни мислења, туку од тебе не слушнавме како размислуваш и што ќе направиш?
     
    На Someonespecial, crimson и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  2. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Планирам малку да фатам книга и да се лижам кај професорите.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    пфф.. речи дека не си сериозен? :)

    Не, најдобро е да ја повториш оваа година, па од в година да почнеш како што треба.
     
    На sj *O*, Someonespecial, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Kako moze nekoj drug da kazuva sto e najdobro za mene?
     
  5. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Ти си ко онаа поговоркана : EM ШУТО ЕМ БОДЕ.
     
    На sj *O*, Someonespecial, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Ubo rekov bruka e da si ponavljac
     
  7. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    @Rakometar ти си побара совети и ги доби. Во право е некој што ти напишал погоре дека најдобро е да ја повторуваш годината. Јас навистина не знам како не те избркале од училиште со толку многу изостаноци. Ако имаш над 3 единици, тогаш автоматски ја повторуваш годината. Да, срамота е да ја повторуваш годината, ама не ли е срамота да правиш огромен број на изостаноци и да не учиш, па уште да се жалиш дека животот ти е уништен?

    И уште нешто. Јас не би ти препорачала само да научиш за да ги поправиш единиците, туку и дополнителна по македонски јазик.
     
    Последна измена: 3 мај 2018
    На sj *O*, crimson и SummerGirl им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180

    :) Ако го мислиш ова што го напиша, тогаш воопшто не треба да ти е 'брука' да ја повториш годината. Оти ако е 'брука', значи битно ти е туѓото мислење.

    Ај сега одлучи кој е твојот став? :)
     
    На daylight, sj *O*, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Па зошто бараш совети тогаш?
     
    На daylight, sj *O*, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Bruka mi e da ponavlajam toa e mojot stav i bitno e mnogu mislenjeneto od drugite, ama ne drugite da si officiant za mene.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Значи на крај, сам ќе одлучиш.
    Следува дека, прашањето поставено на форумов ти е бесмислено.
     
    На mode-kristina и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Зошто се трудите некој да натерате нешто за кое ни самиот не е свесен.
    Нели му е брука да повторува, нели се грижи за репутацијата своја кај врсниците?
    Не е важно што ќе остане неписмен туку важно е што ќе се наруши репутацијата негова. Срам му е што ќе повторува година.

    Штом до сега не сфатил дека прави огромна грешка, во иднина тоа ќе го чини скапо.
     
    На Elen4e_sonce, Someonespecial, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  13. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    tenor.gif
     
    На BabyStyle, mode-kristina, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  14. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    ostani edna godina , ke go baras srednoto pak za 5-6 godini
     
    На BabyStyle, crimson, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Епа зошто тогаш отвараш тема на форум и бараш совети?
    Искрено кажано - точно е, срамна е ситуацијава во која си се довел. Ама не од аспект на околина, другите, врсниците, комшиите, репутацијата... Туку треба сам пред себе да се засрамиш, да се преиспиташ што правиш со животот и да дојдеш до сериозна намера да се промениш.
    Животот не ти е уништен, ама одговорноста и работната навика - и тоа како.
     
    На mode-kristina, RoseRain и RAF Camora им се допаѓа ова.
  16. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Според мене треба да повторуваш но уживај, нема.
    Ако мислиш дека е брука да повториш година немој ни да помислуваш колку е брука да не знаеш да се вклопиш, да немаш никакво знаење на ниту една тема освен спорт.

    Жал ми е што ние овде на фемина треба да решаваме проблеми што се строго за дома.
    Средно е многу убав дел од животот. Дај му шанса. Нема да зажалиш. За кафиња ќе имаш време верувај.
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Јас додека учев во мојот клас имаше ученици што имаа премногу изостаноци, единици уште од чистачките немаа, но на крајот пак поминуваа. Само од некои построги професори одеа на продолжителна.
    А во основно едно дете коешто беше од моето одделение нешто почна да се инаети и пола полугодие можеби и повеќе не одеше да училиште. Сите професории го молеа, но џабе беше.
    Потоа се врати и си продолжи како ништо да не било.

    Но не знам дали и со тебе така ќе биде, секаде е различно.
    Но имаш уште месец дена потруди се поврќето оценки да ги поправиш.
    Не мора 5ки доволно е 2ки за да не повторуваш, а за изостаноците е тоа не знам.
     
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Штом викаш дека животот ти е напоаку веројатно стварно ти е наопаку.
    Ситуацијата е такава какава што е и што сега? Она што сакам да те советувам е да побараш стучна помош, ама вистински. Да одиш кај матичен лекар, да си земеш упат за психолог за советувалиште, ама да го кажеш истово што тука си го напишал, дека не ти се живее повеќе. Би ти рекла да се запрашаш кој е твојот вистински проблем? Што те мачи навистина? Зошто не одеше на училиште? Што правеше? За што размислуваше? Ова не се прашања за мене, туку да си побараш одговор во самиот себе, да си го најдеш проблемот, и да работиш на негово решавање.
    Би те советувала, од кога ќе разговараш со психолог, може да разговараш и со тој во уличиштето, или со некој надвор од училиште, да ја замолиш класната да ти помогне, да направите план како да ја надминеш ситуацијава.
    Пример да ја замолиш заедно да разговарате со директорката, на пример да побараш да изработирш некоја семинарска, или презентација по некои од предметите по кои имаш слаби, да се понудиш дека си спремен да направиш нешто, се со цел да не ја паднеш годината. Ама треба да си искрен со нив, ќе те прашаат што си мислеше? каде беше? што правеше итн. Биди спремен искрено да одговориш на овие прашања па макар и одговрот да е крајно „глупав„ седев дома и гледав во една точка, пр. се заљубив во таа и таа и не ме сака итн.... што и да е, кажи си ја вистината, ова се само мои претпоствки што би можело таа да биде.
    Дури предложи да одиш на полагање по некои предмети, така навистина ќе имаш шанса да не паднеш. Предложи дека ако има дополнителна настава во текот на летото дека ќе ја посетуваш. Ова е мој предлог.

    инаку по закон: Член 53 Во јавното училиште ученикот кој од оправдани причини не ја следел наставата 200 часа од предвидениот број на часови и нема елементи за изведување на годишна оценка, полага испит на годината.
    Оправданоста на причините ја оценува наставничкиот совет на училиштето.
    Ученикот кој во текот на наставната година направил вкупно најмалку една третина оправдани и неоправдани изостаноци од фондот наставни часови од одредени предмети утврдени со наставниот план, полага испит на годината по тие предмети.
    “ (ова го најдов на интернет)
    Значи твое е да ја прашаш класната колку вкупно наставни часови се предвидени во твојата учебна година. Значи можеби можеш да бараш да полагаш испит по тие предмети.
    Но секако, прво разговарај со психолог.
    Како и да е мислам дека имаш шанса да не паднеш, туку да полагаш. Е тоа ќе значи учење, ама па за тоа некако ќе се снајдеш. (Подобро ќе е да замолиш некој соученик да ти помогне околу учењето отколку да паднеш.)
    Дури можеш да предложиш дека ако не те паднат ќе се префрлиш во друго училиште следната година :) Не знам која година си.... (префрлање е подобра опција од паѓање)

    И разговарај со родителите, знат ли тие што ти се случува? Биди фин, отворен и искрен со сите возрасни со кои ќе разговараш. Ако лажеш ќе те осетат, и ќе им создадеш уште поголем револт кон тебе. И веројатно нема да сакаат да ти помогнат, но ако си искрен - сепак имаш шанса да ти се помогне.
    Со среќа и гледај да не паднеш.
     
    На crimson, Someonespecial и RoseRain им се допаѓа ова.
  19. Metalna

    Metalna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    jas imam 220 opravdani i 24 neopravdani ne odam na skolo veke 1 mesec imam 11 edinici i pak ke ja pominam godinata klasanata taka mi kaza :P
     
  20. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Пофали се...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.