1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за гинекологот после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 19 април 2017.

  1. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Мене ми коментираа што бил мм збунет, будејќи не дал пари, свекор ми само 1000 ден дал... И според нив уште скржави испаѓаме...
     
    На Rama, Antebellum и Mari* им се допаѓа ова.
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Па кога ќе видиш поарно приватно, штом треба да му даваш на овој во државно.
    Добро, а ова јавна тајна а сите спијат, ццццц.....
    Приватно сигурно не бараат.
     
    На kikin, Seduction и elimkd им се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Јас ништо не однесов, а и не би штознам..не повеќе од пијалок или бомбоњера.
     
  4. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Не треба ама гледам сите имаат пракса на давање за бебе.. Нели имаше некој закон да не е подарокот во вредност поголема од 1000 денари.
    И јас кога се породив маж ми однесе чоколатца и кока кола и толку. Мајка ми според некој обичај старински на акушерката ѝ даде пешкир и сапун - нејзината баба, мојата прабаба им помагала на жените у село да се породат, па веројатно од таму ѝ беше идејата. Мене ми е сето тоа нелогично. А брат ми мислам повеќе илјадарки му наброја на докторот, ем за ќерката, оти прво дете, ем за синот, нели машко :D
     
    На Rama и Antebellum им се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    И после за жалење биле докторите, за само 400-500 евра плата работеле на толку учење. Кога ќе се искешираат сите коњаци, виски, бонбоњери и слично во продавница, кеш на рака башка, да, за жалење. Знам и јас за тоа дека ако не дадеш ништо сестрите сами те породуваат, ако сакаш доктор да е присутен треба да платиш, ама мислев дека зборат за еден или двајца а не дека општо прифатено им е скоро на сите.
     
    На SV1911, PaLaVa, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
  6. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Само во нашата ни државичка луѓето мислат дека ако ги погледне докторот или некој од медицинските лица е пристоен и се однесува човечки автоматски ко услуга да им прави и му се должни бомбоњери, пијалоци и по некое евро в џеб.
    Зошто да наградувам некој кој само си ја врши својата работа? И јас пуштам документи и пријави цел ден па никој не доаѓа да ми каже еее браво што се потруди еве ти 50 евра.
    Докторот само си ја врши својата професија за која е задолжен и платен. И ваквите што без врска даваат и купуваат подароци доведоа до тоа да сега докторите од сите го очекуваат истото и прават фаци ако не им се тутне нешто при некоја мала или поголема интервенција.
    После во друга некоја тема ќе се жалиме за корумпирано здравство, несвесни дека самите си го предизвикавме тоа.
     
    На SV1911, PaLaVa, kjukli и 21 други им се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.862
    Допаѓања:
    133.211
    Пол:
    Женски
    Од вакви размислувања докторите се научија ни муабет да не праат ако не носиш ништо, секоја чест на исклучоци. А има и такви шо за хххх евра конзерва не отвараат, а не човек.
    ДОбро бе некој рандом човек ве лечи па ај од благодарност нешто или оној кој ве лечи му е тоа должност и е платен за тоа?
     
    На SV1911, PaLaVa, kjukli и 10 други им се допаѓа ова.
  8. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.031
    Пол:
    Женски
    Докторот си ја вршел само својата работа нема што подарок да му даваш. Тоа се глупости само чекај на докторот да му земам нешто, на сестрата и ај на крај на цела болница. Ама и они се научија веќе сами си тражат.
    Безобразна работа.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    31.000
    Пол:
    Женски
    За сработената работа си следува плата и според мене не би требало да им се даваат подароци. Особено не некој скап подарок, можеби една бомбоњера или пијалок најмногу. Лошо се навикнуваат со тие подароци, не се однесуваат исто кон оние кои дале и оние кои не дале. Што да прават оние кои немаат да дадат? Треба да се молат да им се падне некој фер доктор кој чесно работи инаку тешко нив...
     
    На PaLaVa, Ketchup, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Повеќето од мислењата се офф, па ај и јас да не бидам покуса:D

    Се породив без врски(врската се погоди да замине надвор од државава а малиша реши да излага скроз неочекувано:D). Цела тајфа ме породи.Така се погоди.Шознам,сум имала среќа изгледа...

    Ни чоколадо не однесовме,не па пари или парфеми,виски,клима.Не знаев на кого да се обратам:rofl:
     
    На PaLaVa, kjukli, Antebellum и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ама си имала врски. Јас еве немам врски. А ако немаш никој, се случува да не те погледнат што се вика. Имам читано од породилните приказни и од други што ми кажувале. Ама јас и од други причини размислувам за приватна клиника.
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Не си во право.
    Немав никој,па фино поминав.

    Ниту пак фатената врска, која ете во моментот не беше во државава, се јави на некој од колегите да ме „пазат“.

    Генерално,нема правило. Се е среќа.Зборам за државните клиники.
     
    На joy1 и mira.mira им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    За првото ништо не однесов.
    Мм ми рече, ама му реков за таа мака што ја видов доста им се парите, не им давам:D.
    За второто полесно поминав па реков ќе почастам :rofl:.
    Им однесовме една голема корпа со многу чоколадни работи во неа. Не беше за некој посебно, за сите, ситница да се заблажат уз кафето.
     
    На kjukli, joy1, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Мм кога дојде носеше од оние украсните кеси со винце, кафе и бомбоњера и тоа не завршува кај докторот туку кај сестрите кои го предаваат бебето на мм :) Некаде слушнал така дека носеле, јас врска немав се додека не видов таму дека и повеќето испуштени исто даваа нешто такво... :) Сестрата беше фина со сите, и со оние кои ништо не и дадоа и со оние кои и дадоа. Јас искрено незнам ни кој доктор ме породи, цел персонал на пораѓај ми беше :rofl:
     
    На PaLaVa, mira.mira, Antebellum и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Па зборам дека некој ќе помине добро, некој не. Не можеш да тврдиш дека не сум во право. Јас бев во државна на ГАК. Лежев таму (не за пораѓај. За друго беше) и поминав ужасно. А една лежеше во истата соба и и се вртеа сестри и доктори. Па после самата си кажа дека главната Сестра и била блиска роднина. Секој со своето искуство.
     
    Последна измена: 19 април 2017
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ти реплицирав на оваа изјава.
    За ова не си во право.
    Еве јас сум пример.Немав никој па фино поминав.Грев ќе ме фати ако се пожалам...
     
    На joy1 и mira.mira им се допаѓа ова.
  17. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    Гинекoлoг кoј прв гo држел бебетo вo рaце, не е билo кoј. Си имa знaчение, бaрем зa мене имa. Емoциите се тoгaш плaфoн, пa луѓетo "збеснувaaт" oд рaдoст кoјa јa изрaзувaaт преку пoклoн/че.
    Ние не се претргнaвме, кaкo штo пишaв блaгo, пијaлoк....

    Пред некoе време гo сретнaвме дoктoрoт, прв пaт oд кaкo е рoденa МиуМиу. Тoј, вo мoментoт зaкaчaше еднo мaлo дете, велејќи му декa е првиoт чoвек кoј гo држел вo рaце.
    Му рекoв, дoктoре и oвa дете сте гo држеле прв...a дo мене целa девoјкa.
    Луѓе, кoгa јa гушнaaa. Без глумa, без интерес.
    Не декa пaмти, тaмaн рaбoтa, aмa и oд нив имa луѓе кoи си јa сaкaaт работата и кoи бебињaтa кoи ги држеле вo рaце ги нaрекувaaт - мoи децa :)
     
    На ana-banana, CameliaMiller, Iva.T и 22 други им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам најпрактично е овие што бараат, да си направат список на подароци во некоја продавница (ко американците за свадби) и да те упати каде да купиш тоа што треба. Чиста сметка. :rofl:

    Симболично да се почасти од радост ми е ок, ама купуванки, еура во коверт и сл ми е ту мач. Па на тој тоа работа му е.
     
    На kjukli, Ketchup, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  19. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Абе кај докториве како да е некое правило за пари да земаат бонбоњери,пијалок изгледа се запишуваат на медицина да бидат доктори само за профит па не биле добро платени затоа земале мито. Па тие свесно учат медицина за да помагаат на пациенти или да земаат поклони.Свашта
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    @bittersweet бaтaли нaследствo, гo решивме тoa.
    Дoјди кaжи кaкви пoклoни дoбивaш ;)
     
    На kjukli, Ketchup, Bozica1980 и 7 други им се допаѓа ова.