1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за гинекологот после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 19 април 2017.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.371
    Леле слична ситуација имавме и ние.
    Големата беше дојдена на посета додека бев во болница и шеткаа со баба и низ зградата.
    Иде бабицата која ме породи со првото и ми вика да не е и првата ќерка тука. Дека видела и задрала некое детенце по ходниците.:inlove:
     
    На kjukli, joy1, Ketchup и 7 други им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Во ред е да се почастат акушерките и докторите со мекици и нешто уз нив, благо нешто, кафенце, сокче. Ама, подмитување на докторите, поклони од типот плико со пари, украсни кеси со пијалок,парфем и не знам што, не оправдувам. Се знае дека се платени за таа работа, па уште и да просат од обичниот народ, бог да чува.
     
    На kjukli, anastasija18, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Затоа она една куќа, друга купува, празници и делници работи. Ние мислиме Острелија, земја на соништата :lol:
     
    На joy1, Annath, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl:

    Никакви.;(;(;(
    И цвеќе ако ми дадат го оставам кај станицата за сестри што ни е, што убаво да бев во Мк, секојден полна дома ќе си одев.:wasntme::rofl:
     
    На DeepBlue, kjukli, Ketchup и 11 други им се допаѓа ова.
  5. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Сериозни сте, се надевам одговориве се иронични, подарок бела техника, парфеми, облека за гинекологот, па дури и пари? Ова само во Македонија го има, и народот си е крив, сами си го бараме. Друго е една бомбониера, друго е пари!
    Платени си се тие за работата што ја вршат не им се секирајте.
    На келнер што работи за минимална плата и што трча цел ден не би му оставиле 10 ден. бакшиш, а на докторите ( од кои повеќето нема ни да ги видите на пораѓај, или ке се појават некоја минута ), за што се и повеќе од платени поклони купувате. Да, има огромна разлика во работата што ја вршат, но затоа е и разликата во платата.
    Се породив во друга земја, докторите не сакаа ни едно чоколадо да прифатат, со зборовите дека само си ја вршат својата работа, задоволство им е и само едно благодарам од страна на пациентот им значи. Тоа е професионалност.
     
    Последна измена: 19 април 2017
    На Nadja_22, Iva.T, PaLaVa и 17 други им се допаѓа ова.
  6. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128
    Какви поклони, какви пари... луѓе, да знаете само какво е чувството кога го држиш во раце бебенцето и кога ќе ја видиш мајката со солзи од среќа кај што се поткрева да си го баци чедото а во исто време ти се заблагодарува и благословува. Во тие моменти не се гледа ни вера ни нација. Во тие моменти има премногу љубов и сите се расположени... Па прашуваш како ќе се вика, па сестрата кажува колку е тешко колку високо..и следните денови, на визита, продолжува заблагодарувањето...
    И си одат, и доаѓаат други, се раѓаат нови животи и ти се среќен кога се убаво ќе се заврши а уште посреќен кога по пат ќе те застанат и ќе ти кажат како си бил со нив кога мислеле дека не можат, кога се дереле до таван :)) И се смеете со мајките гушкајќи ги сега пораснатите дечиња кои некогаш сте ги држеле во рака...ахх колку е само бесценето сето тоа. Навистина... зборот многу значи!

    ^_^
     
    На Iva.T, anastasija18, manako1 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Нај глупо нешто. Муж ми ако се прашува за овие работи, останав ја непородена. Не би дал ни чоколатце, у вис ќе.ги крене. За диплопска ги почасти по едно атлантис бонбонче и си ја зема назад кутијата хахахаха.
    Него, мене повеќе ме иритира што сами си бараат. И уште мртви ладни апла зима пликот, не вика ни нема потреба ни ништо, лично сум била сведок. Да одглуми бре дека не сака.
    Слушам тарифи имале еј тарифи. Во чаир 200 евра, а на гак и до 500. Е сеа не знам колку е точно. Ако знае некој нека потврди, или демантира.
    Срамота, во какви мизерии се раѓаат децава.
    Добро а ако фатиш дебела врска пак ли ќе бараат мито?
     
    На kjukli, Mari*, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас за ГАК има чуено и дека портирите што се дежурни си имале своја шема. Демек, се пораѓаш покасно, овие јавуваат на татко, фамилија кој и да се затекнал таму и кажуваат дека докторот побарал толку и толку пари. Тие си ги земаат парите, а докторот го оцрнуваат.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ма јас мислам дека сите се вмешани...апла се гледа. Сите знеме дека има мито, јавна тајна. И пак бе ништо не се менува.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Секаде земаат пари ти од своја душа им викаш што да ве почестам за пиење , а они дирекно у очи ти викаат тоа што мислиш дека треба да частеш дај што ќе даеш во кеш.Мене лично ми се случило ужас е секаде во цела држава
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Добро што е со оние што немаат да си дозволат бе да им стават пари во плик? Од детето ли да двои, нивниот апетит да го задоволи. Се им е малце. Уште сме затуцани ние. Ама кој има повеќе, се му е малку.
     
  12. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128
    Леле да се погоди така на некој мој да му напраат и да дознаам... Или кој и да е само да има храброст да му отиде на докторот или директорот и да каже што се случува. И да се расчуе, и да летаат портирите. На клоци јас би ги испратила. Е од такт ме вадат вакви работи...:@:@:@
     
    На Sesil и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Каква е оваа глупост ??? Поклон за??? Затоа што си ја завршил работата за која е платен извинете одбивам да поверувам дека и за ова се дава мито/поклон како сакате кажете (по некоја логика на нештата би требало најголем поклон да биде добар пораѓај родено живо здраво дете мајка во добра состојба или добро водена бременост ) извинете вас не ве разбирам што сами се нудите ....
     
    На Gosh, Sesil и toogood им се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Да, имав врски и не се гордеам со тоа :tmi: Немој да мислиш дека заради врските поминав којзнае како убаво. Се изнамачив (впрочем какои и повеќето де, одиш да раѓаш, не на прошетка) немав некој посебен третман во соба, напротив мислам дека бев во најутепаната соба на ГАК :D, ама... јас сакав да ме пораѓа докторот кој ми беше врска. Имав (и сеуште имам) доверба во него. Ако беше во приватна болница, ќе платев за да тој ме пораѓа.
    Штета што кај нас, како во повеќето нормални држави, не можеш да си одбереш кој доктор сакаш да те пораѓа. Дури и да треба да платиш дополнително за тоа. Јас би платила.
     
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Подарок за гинекологот после пораѓај

    Posle se zalite ne vi cini zdrastvoto navodno, Navodno vi barale pari, pokloni.
    Sami si pravite pa posle vie e krivo.

    Dolznost na sekoj doktor e da go napravi toa pa i na uluca da se sluci poragajot koga toj ne e na rabotno mesto.
    Kakov poklon, kakvi bakraci uste i ke go prijavam,
    Sami si gi ucite doktorite pa posle gavol vi e kriv.

    Sto e toa kako rece nekoja "Гинекoлoг кoј прв гo држел бебетo вo рaце, не е билo кoј."
    Toj e toj sto se nasol na smena, raboti za plata, ako ne mu odgovara moze da si zamine, ama Vie da mu plakate, pokloni da mu davate....
    Ovde ne se znae koj e po zabegan (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)

    Aj sega koj ke odgovoro "dali jajceto ili kokoskata e postara?"

    Ako ne prestanete so ova ludilo utre ke vi ja pobaraat i kukata vo koja ziveete.

    Pametni luge patat od ...... luge ;(

    Ova jas da go napravam vo Kanada, prvo sto ke napravi doktorot ke mi vikne obezbeduvanje i gotova sum. Neznam koj ke bide po uplasen, Jas ili doktorot.
    Ke si go platam jas svoeto ;(
     
    Последна измена: 19 април 2017
    На DeepBlue, PaLaVa, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Јас не однесов ништо, сакав ама ете така испадна, на сестрите што ги чуваа бебињата дента кога искачавме мајка ми им донесе чоколатца, на докторот сакав на првата контрола да му однесам нешто заедно со синко, ама таа контрола бидна дури после 5 ипол месеца бидејки мм не беше тука пред тоа и некако веќе ми беше касно за да давам нешто, искрено тој не се ни сеќаваше на многу работи од тој период така да сигурна сум дека не ни памти дали сум му дала нешто или не .
    Пред тоа додека идев кај него додека се лечев, многу пати и него и сестрата им носев нешто, кога правев свадбаа, за некој мој повод, се погодуваше баш кога ми е роденден да имам контрола кога мм одеше странство а он знаеше дека е отиден обавезно нешто од таму ќе му донесеше . Ама секогаш биле чоколада, бонбониери, слатки никогаш нешто друго.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.768
    Ај да разберам за персоналот во болницата чоколатце/моколатце ама што врска си нашле портирите??? :rofl::rofl::rofl:
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.371
    Мажот ми Германец па сам рече нешто симболично да купи за тимот кој ме пораѓаше.
    Значи не е ни до менталитет ни до здравството, до индивидуата е. Во Германија не апсат:D.
     
    На buba4e89, joy1, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па за да дојдеш до другите преку нив. Исто мислам ко ти! :) Луда куќа.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А зошто подарок? Тоа нели му е работа? Може за частење пијалок благо нешто, ама бела техника, клима читам бараат, кешарица, оууу ноууу. Во мојот случај не му се ни јави некој на сопругот дека сум породена, дозна кога сам пошол во болница зашто му било сумљиво дека не кревам телефон. И кому да му дадам подарок? Ма ајде бре, нека си ја работат работата за која се платени. А реков, пијалок за частење, тоа може.
    Ова е само мое мислење

    Да се редактирам
    Не дадов ништо, двајца доктори и акушерка ме пораѓаа,...значи неѓа да не остаат непорпдени ако немаме врски и ако не дадеме кеш.
    На државно, во чаир.
     
    Последна измена: 19 април 2017
    На Sesil и Bozica1980 им се допаѓа ова.