1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за гинекологот после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 19 април 2017.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas uste 35 mil. drugi luge ne go smatrame toa za normalno. Pa i vo Amerika isto bi me snaslo.
    Treba da se apsat za da prestane toj zanes.
    Denes cveke, utre parfem, ...... eden den kukava da mu ja odnesam.

    ;(;(;(;(;(;(
     
  2. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    4.739
    Ама генијални се! Ништо не направиле а ќе си се офајдат. Генијално... ОК глупо е што баш и тие ќарат у ситуацијата ама убаво им текнало. :rofl:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.980
    Допаѓања:
    279.005
    Баш помеѓу тие 35 милиони има толку многу култури и националности што прави прилично тешко да се генерализира или извлече еден општ заклучок.
     
    На joy1 и Dust им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Neznam zosto nesvakas deka Nemoze.
    Ednostavno Nemoze.
    Doktori ne se od basibuzuluk dojdeni, toa se deca skolovani ovde, a toj sto ke dojde od nadvor najmalku 4 god treba da studira za da dobie titula opsta praksa .
    Koj e toj lud da zima $250 000 plata i da rizikuva pozicija da zeme cveke ili bombonce (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
    Nemoze da si kupi pa ke zima ili sto e posredi

    Da ne ja dolzime, ne e deka ne se slucuvaat gluposti, ama do vecer ke te ima na drzavni vesti i licencata ti se odzema taka da vo Canada i vo Amerika ti se zatvaraat vratite, moze vo Zanzibar da rabotis.

    Nemojte da me ubeduvate, ova nema logika. ;(
     
    На Mari*, fina erika и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  5. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.621
    Допаѓања:
    251.135
    Пол:
    Женски
    @toogood од споделување на радост со бомбони до "носење на куќата" е голема разлика.
    Нема ништо лошо да подариш ни цвеќе, ни благо. Се знае кои се екстремите и однесувањето без осет.
    Јас се породив на гак, ништо посебно не однесов. Мислам мм ги почасти благо и сок вечерта ама не се ни сеќавам.
     
    На PaLaVa, kjukli, joy1 и 10 други им се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.980
    Допаѓања:
    279.005
    Те сФатив.
    Во Канада нема да даваме бомбоњери.;)
     
    На kjukli, joy1, LivingGlam и 10 други им се допаѓа ова.
  7. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Се оди од крајност во крајност на темава.
    За дадено чоколадце и чаша сок НИКАДЕ во светот никој нема да изгуби работа. Некој го прави од мерак, и верувам дека никој нема да го земе за зло.
    Ама флаша скап пијалок, парфем или некое евро, па колку и да се малку пари никаде не е во ред, без разлика Канада, Германија или Македонија е.
     
    На PaLaVa, kjukli, cresa-jagoda и 17 други им се допаѓа ова.
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Taka se pocnuva od sitnica, pa prodolzuva so natprevar koj kolku poveke dava, pa doktorot e nezadovolen od blagoto ili cveketo, se mrsti, malce e.....

    I jas sum se porodila pred 18 god. na GAC i ne sum dala nisto i sega da treba da se porodam Nema da dadam nisto.
    Placete od zdrastvoto, a vie sami ne gi pocituvate pravilata.

    Dajte dosta e. Zborime za nelogicni raboti koj se trudime da gi legalizirame, a posle ne ni cini.
     
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Некaде и сaмo бoнбoнче не е прифaтливo, ќе те пoгледнaт чуднo пa и кaкo нaвредa мoже дa гo сфaтaт гестoт. Рaзни култури, ментaлитет, немa ништo чуднo. Кo штo нa мaсa зa ручек мoже рaзличен бoн тoн дa имa низ рaзни држaви тaкa и oвa.
     
    На kjukli, cresa-jagoda, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.283
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Јас не би дала ништо никому освен ако не сум ептен задоволна од некој доктор или акушерка или гинеколог. Но, сепак тоа би било нешто скромно. Нешто благо и сок на пример. Сега за сега во план ми е само матичниот гинеколог бидејќи сум многу задоволна од него и ми остави добар впечаток за да продолжам кај него.
     
    На Antebellum и eli25 им се допаѓа ова.
  11. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    за на ГАК незнам ама за во Чаир знам и викаат да легално е уште докториве мртви ладни
     
  12. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Ништо на икој не сме купувале и носеле. Еве двајца синови да се живи и здрави, во државна пред 10 год никој ни знаев ни познавав па што. Дека не бил почастен докторот, чудо големо. Не ни знам кој ме породи.
    Сами си ги правиме такви со тоа купување и частење
     
    На sanjaeva, cresa-jagoda, kikin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Ќе бидам офф топик, ама мора да кажам
    Бев на прв скрининг и приска, на Гак... Бидејќи немаше термин имав приоритетен упат. Чекав таму од 9 наутро, трудна, нејадена, патувана 3ч до Скопје... Сестрата само ме гледаше и велеше чекај,чекај... По некое време дојдоа едни Албанки, со упат со термин, но доцнеа бидејќи мислеле дека упатот е за Чаир... Сестрата не сакаше да ги прими, па викања, па галами. Кога едната од нив пред сите тука и' рече: Ајде ма доста, за едно парфемче од 500 ден се продавате, сега ми глумиш овде... И ни две ни три, си влегоја си завршија работа
     
    На cresa-jagoda, fina erika, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Од никогаш не го разбирам ова.
    Зошто да му дадеш пари и поклони кога него му е нормално работа да те породи и слично?
    Тој за то зема пари и не е потребно ни пијалоци ни бонбони ни поклони, мизерни сме искрено.
     
    На PaLaVa, kjukli, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.574
    Допаѓања:
    155.661
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се роди дете сосем нормално е родителите да се весели и да сакаат да частат ама се знај како се части - со бонбоњера, вино, а не со скапи подароци. Кога се роди брат ми, бев со татко ми кога купување бонбоњера и вино, вика нека се почастат, ги частам пријателите, а оти да не и докторите. Ама не им подари ништо повеќе од тоа, а многу познаници подаруваат многу повеќе подоцна, со кое лично не би го практикувала зошто према мене нема потреба и смисла, а за обична бонбоњера зошто сме прерадосни зошто сме добиле бебче - да, но ништо повеќе. Не велам дека е грешно, но ја сфаќам среќата на родителите дури и за тоа основно скромно частење безразлика што се согласувам со членките кои велат дека не треба, сепак тоа е работа за докторот, ни јас ни некој друг за работата која ја извршуваме не сме константно частени.
     
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Па работа им е тоа, ама платите им се мали и затоа се бара повеќе. Свекрва ми требаше да отстрани миом и докторката и викала, а па немам време сега, ова-она и тоа значело да фрли нешто повеќе. Па си отиде во Ремедика и таму ко човек си заврши работа, а не да се натега на ГАК.
     
  17. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    ^^
    Па и мене можи ми е мала платата, па немам пари да купувам скапи пиајлоци и парфеми и бонбони.
    Све треба да се затвори све во здравство, од еден до последен. Глупаци.
     
    На PaLaVa, kjukli, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Да се разбереме, ние сме тие што ги носиме на свет децата, тоест ги раѓаме, не докторите, докторите се за да бременоста помине во најдобар ред, исто така и породувањето. Тоа им е должност. И исто е како и да даваме мито и на обични контроли. Значи ни благо ни бутур. Ама се додека се ќути ќе биде така.
     
    На cresa-jagoda и toogood им се допаѓа ова.
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.039
    Пол:
    Женски
    Чоколатца за персоналот, и тоа да се почастат, без намера за поткуп. Од радост мм сакаше да почасти.
     
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Знам за акушерка која си има тарифа - 100 евра. И птиците на гранка знаат дека таа е добра акушерка и врски фаќаш за да те пораѓа она а после тоа плаќаш јер те пораѓала таа. Е сега, доколку на родилката и се ризикува да ја пораѓа акушерка која можеби и не е доволно стручна или акушерка која не умее да воспостави контакт со пециент - на родилката останува.

    Ама познавам и жена која е неверојатна како личност, акушерка е и одговорно тврдам дека нема земено ниту еден денар мито. Едноставно жената е таква, зрачи со смирувачка енергија и е неверојатно пријатна личност. Јас ја имам запознаено во сосема други околности, како мајка на моја пријателка. Девојката кажува дека мајки ја сретнуваат на улица и и се заблагодаруваат за она што го направила за нив.

    Не сум била по гинеколошко-акушерскиот оддел, ама ја ко што знам доктор доаѓа ако се искомплицираат работите и доктор прави царски, во спротивно докторот не ни влегува во сала, акушерка го води целиот процес. Е сега ако докторот го платиш или ти е роднина - ќе дојде, во спротивно - не.

    Да почестиш нешто од радост што си станал родител е едно, ама клима или фрижидер по порачка е веќе друга тема. Да беше кеш - ќе сфатев, ама бела техника бе? :^)
     
    Последна измена: 20 април 2017
    На cresa-jagoda, Adi888, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.