1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од maca99, 7 април 2011.

  1. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Јас и дечко ми кога сме оделе на свадби, родендени, крштевки, повојници секогаш сме носеле заеднички поклон. Така да мислам дека би можела да се договориш со дечко ти заеднички поклон да им однесете, секако доколку и тој се сложува. :)
     
  2. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Најдобро да си зборниш со дечкото.
    На нашата свадба, девојката на братот на мажот ми, донесе посебно подарок, исто како што тој претходно однел кај нејзината сестра.
    Се е ствар на договор.
     
  3. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Ми викаат јас за ништо да не сум дала пари :/
     
  4. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Кој ти вика така, твоите или неговите?
     
  5. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    @Slatkarka94 те молам немој да ми се лутиш, не мислам ништо лошо, и не знам поинаку како да ти го кажам освен, ти не си член на нивната фамилија - се уште.
    Според мене, треба да однесиш нешто, се разбира во договор со дечкото, но сепак, од тебе да биде.
    Тој и е брат, веројатно фамилијарен подарок ќе однесат.

    Јас општо не сум дечковци и девојки да се канат на фамилијарни веселби затоа што утре-други ден не знаеш што бива.
     
    На iloveyou29, SuperGirl24, Saraa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Па мама било срамота само од нивни пари
     
  7. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    У право си и мене не ми се оди ама и неговите ме викаа и сестраму неколку пати ајде дојди ова она...настојуваа
     
  8. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Не те сфатив баш најдобро.. Но како и да е треба да си однесеш поклон, без разлика дали го даваш сама или заедно со дечко ти.
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Јас минатиот јуни бев на свадба кај сестра на дм. си однесов цвеќе и поклон в плик :)
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @Slatkarka94 Без оглед на нивното убедување да присуствуваш, треба да имаш свој став за ваквите фамилијарни веселби. Ако не сакаш, не мора да одиш.
    На тој начин нема потреба да размислуваш за подароци. Тоа се прослави кои остануваат овековечени засекогаш, а не знаеш дали некогаш ќе бидеш член на нивната фамилија.
     
  11. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ako vekje odis na svadba bez poklon nikako.
     
  12. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет што за поклон? Свадба и вселување на кука во исто време значи свадба во домашна атмосвера. (ЗА мојата свадба ми донесоја вилуски и нозеви а кумовци од моминска страна ми се). И сеа јас шо да земам?
     
  13. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Од плик подобро нема, колку имаш-толку.
     
  14. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ве молам совет за подарок до 50€ ( дали некој мал уред за домаќинство, постелнина, чаши за вино, украс за дома)...
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Погледни на страната на Карес, има доста штосни и уникатни ситници како за поклон:
    http://www.kares.mk/productcat/57/52/accessories.aspx
     
  16. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ti si znaes no spored mene pari e najdobro,zas na site mladi sega im trebaat
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @Rubiii, најдобро би било да ги прашаш младенците што им треба, да не им купиш нешто што веќе го имаат. Кафемат е убав и практичен подарок, како и тостер на кој му се менуваат плочките, апарат за правење палачинки, електрична скара, соковник. Елегантен подарок е и сет квалитетни чаши за вино со декантер или кристално шише за жесток алкохол.


    * * * * * *
    @butterfly*, точно е дека поклон во плик е најпаметен подарок, сите сме свесни за тоа но не секогаш сите се во можност да повлечат 3-4000 во кеш (плус пари за цвеќе, бомбоњера, такси итн) па затоа понекогаш финансиски е мнооогу поподносливо да се купи нешто убаво на рати.
     
    На butterfly* и kjukli им се допаѓа ова.
  18. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Еден плик со колку било пари, и ајт чао.
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мене пак поклоните ми се со посебна драж. Јас со ќеиф ги отварав нашите поклони и ми создаваа посебна возбуда отколку ковертите бидејќи знаеш што има внатре. Поклон- пари ми е повеќе за парови кои не ги познавам добро, а за поблиските многу повеќе сакам да одберам убав подарок кој ќе им остане во сеќавање. Баш идниов викенд сум на забава кај многу близок другар по повод регистрација (класична свадба нема) па планирам поклон. Исто така посебно ме радува кога е посебно убаво спакуван поклонот....кога се пази на ситниците многу ценам, па затоа и јас сум таква, за секој повод подарокот да е убаво спакуван, со машна и картичка :)
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @Kitten за вниманието кон подароците, и најмало бонбоњерче да е па сакам да е со машни, гранки и сл. Поклоните ги бирам со внимание и љубов, а исто и нивната декорација.

    Конкретно, сега сум на 3 свадби каде на двете ќе дадам пари ( на едната свадба зошто немам појма што и не сме мн блиски па цела екипа едногласни беа за пари, втората пак ми е мн блиска ама им требаат), а оваа третава имаат високи примања и веќе се наместени, ништо не би им значеле 50€, затоа сакам спомен преку подарок.

    Како се движат убавите чаши за вино? Дали ппстелнина (гледав во Тач) е глупав подарок?
     
    На kjukli и Kitten им се допаѓа ова.