1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од maca99, 7 април 2011.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па јас и ти најубаво да се здружиме, многу ми фалат такви луѓе како тебе! :D На последниов роденден од ќерка ми добивме само и само украсни кесички. Никој веќе не пакува во украсна хартија :(

    Јас гледав некои интересни металик чаши за вино во Карес (околу 2500ден), но искрено незнам каде на друго место да побарам квалитетни чаши, ако знае некок нека не' упати. На мисла сум и за стаклен декантер, интересен детаљ кој не секој го има дома.

    Мислам дека не е глупав подарок постелнина, посебно ако имаш убав вкус да одбереш нешто модерно. И во Фабрес имаат преубави комплети постелнина.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Дали украсни ќесички, дали од оние "брендираните" од каде си го купил подарокот и се за таа намена!
    Џабе внатре што и да има, ако е "мавнато" во ќеса, сфаќам дека џабе внатрешната вредност која ја крие ќесата..
    Сега има мн избор на хартии, машни, додатоци, и кутии секакви ( иако малку се поскапи), греота е ќесата да е избор...
    Јас кога има повод дури и бомбоњерите ги виткам со свашта, чоколадите ги врзувам со платнени машни, па и натака покрупните подароци...

    Немам претстава за изборот и цените на поубавите чаши, постелнини, украси, ќе прошетам, благодарам на сугестиите :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    http://www.royalhouse.mk/
    И тука има работи за кујна, какви што има во Карес. Ама цените им се до небо.
     
  4. sn31

    sn31 Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    zenski itno mi treba sovet. znaci vaka lugeto organiziraat predsvdben koktel za onie koi nemozat da gi pokanat na svadba podalecni rodnini prijateli i sl. i nie sme pokaneti na koktelot pa sega se mislam sto da odnesam.ve molam za bilo kakov sovet
     
  5. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Колку си блиска со лугето?
    Ако си поблиска, некој поклон.
    Ако не си, тогаш бомбоњера и шише.
     
  6. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Како се ближат свадбите ме фаќа нервоза зошто не сум спремна, а по природа сум таква да сакам се со време да ми е подредено.

    Колку чинат дуплите постелнини во Фабрес и Тач и каде им се салоните?

    Планирам поклон за едната свадба, некој поскромен, а пари за втората.
    Секоја сугестија за поклон до 2000-3000 ден ( максимум)е од помош.
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    соковик, тостер, фритеза, пегла, Luminarc сервис за ручање...
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Се ова го имаат, а може детали за сервисот?
    Изборот за поклон за овој пар ми се сведува на постелнина, некој интересен украс, кристални чаши... Околу овие работи вртам...
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Јас би го зела тој што мења боја зависно од топлината на храната во него. Во маркетот во Веро центар сум сигурна дека го има, таму го имам гледано, мислам дека и во маркетот во Рамстор може да го најдеш.
    Украс јас не би земала, не е практичен, па треба да внимаваш да им одговара со боите у домот, на крај може да не им се бендиса и или да го дадат на друг или со години во подрум да им стои.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Дали би било во ред наместо букет да однесам саксиско цвеќенце?
    Планирам да купам орхидеја, знам дека невестата многу ги сака па некако подобра опција ми изгледа тоа. И онака ќе има премногу букети, ова барем ќе им остане како спомен. :)
     
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Јас мислам да, зошто да не.
    Многу подобро според мене. :)
     
    На AnaBub, poenta, t-sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Што мислите вие за тоа? Не е лоша идејава:wasntme:

    Screenshot_2017-07-19-20-31-41.png
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    И мене ми е oк идејa. Имaв јaс некoлку нa мoјaтa
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Trufe

    Trufe Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2017
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Кој како сака... Јас правев свадба почеток на септември, и пишано беше на поканата наместо букет, можете да донирате за оние на кои им е птребно. Кутијата беше ставена на страна во ресторанот. Периодот се погоди неколку недели по поплавите, па за тоа ја нменивме донацијата. А секако добивме и 10-15 букети. Ако ти се допага идеата со грепки - зашто да не.
     
  15. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Не најдов друга тема, па овде да се пофалам со подарокот од свекрвата и свекорот :D, свадба допрва ќе правиме. Многу ми се допаѓаат идеите погоре, на поканата да се напише место букет кој сака да донесе грепка или па другата идеја со донации.
     

    Прикачени фајлови:

    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.521
    Пол:
    Женски
    Секогаш даваме пари. Најдобро е така. Младите нека си ги искористат за тоа што им треба.
     
    На didisi и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Daniela2207

    Daniela2207 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. За некој месец сум на свадба и кума. Ме интересира до колку пари се носи поклон, т.е сега даваат пари у плик, до колку да ставам, сепак сум невработена, плус имам рата на докторски, семинар надвор, а тука се и другите трошоци, па да не ги изложувам дома на трошоци. Благодарам
     
  18. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Колку што си во можност толку ич да не се устручуваш на денешнава сиромаштија се е многу.. Нас кумата ни даде ваучер од сетек до 11илјади беше можи не беше во можност да ни даде кеш пари па на рати сигурно на картичка го има земено така да можиш до колку пари шо си мислиш и така можиш да напрајш..Башка не е само поклон вцрква треба да платиш, нз од кој град си кај нас треба и свеќи и материјал и плус направено нешто како пценица со паричка и шеќерче внатре.. Треба баци рака да дадеш пари ко ќе ти го дава поклонот невестата, кивче ко ќе ти ставаат како кума исто се дава всала ако шетаат со чоколатца, треба да и дадеш и ти на невестата нешто ко ќе те дарува таа тебе треба и ти нејзе.. Така да не се устручувај многу колку што имаш толку...Не е ни страмно ни ништо.. и јас воопшто не и замерив ниту на кумата ниту на ниеден законит колку што имале толку а многу се почестија кај мене сите
     
    На Daniela2207 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Daniela2207

    Daniela2207 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2017
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Најдобар избор се парите! Младите на тој начин ќе обезбедат што им треба, нема да се дуплираат подароците,а и гостите нема да се нервираат што да подарат! Полесно здравје!