1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од maca99, 7 април 2011.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    ^ :whew: заврши свадбичката пред 2 саати пред малку си дојдов дома и ништо посебно...мислев ќе појдеме кај нив да се развеселиме уште малку ама тие во соба во хотел отидоа,а и мене ми одговара да се спремам за утре за накај скопјето и работа :worried:
    Инаку да не бидам оф,тие не ги зеле парите дечко ми им ги оставил на маса,па сакале нејќеле ќе ги земат иначе ич не се замарав со нив,убаво си поминав и тоа-само што неможев да пијам ама битно и без тоа помина, :* Госпожа свекрвица не пропушти да ми рече за парите-сум немало потреба да ги давам и да сум кажела на дечко ми да ги земе,зашто сега така сме правеле :o ама мене ми е полесно што дадов,позз до сите ;)
     
  2. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Другарка ми беше викендов на свадба кај прва братучеда на вереникот нејзин...неговите ја изнервирале до макс ,баш заради таквите поклони.....т.е. они рекле ние ќе дадеме пари вие купете само цвеќе,и заедно се договориле да влезат со сетрата на вереникот нејзин, и дечко и...овие ги зеле со кола мајка му и татко му,и им рекле почекајте не пред хотелот да најдеме паркинг па заедно ќе влеземе нели...
    овие старите и сестрата со дечкото ни 5 ни 6 си влегле си се сликале без другарка ми....потоа таа лом ги направила и им рекла кажете колку пари да ви дадам за поклонот и више никат да не не рачунате за свадби :rock:
    Катастрофа,а неговите родиители се угледни и доста почитувани во нашето ни градче....но браво за нејзе :clap: зошто си беше мирна и со ќутеше цело време,а потоа се изнаиграла пред нив-иако утредента вриеше :envy: -рече дека не им го дала задоволството да ја видат изнервирана......
    Потоа идниот свекор дошол и и се извинил и рекол знам извинете грешка направивме.... :x


    И сега давам заклучок-никако со стари да не си имате работа за свадби....кој сака нека се смее,вака не им се смееле?сите влегле без нив-а заеднички поклон.........
    а ја познавам другарка ми убаво се нак**чила и ќе видат тие,вампири стари ]:)
     
  3. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Девојки, што обично купуваат за свадба старосватовите и до колку пари? За веридба им купивме убава постелнина а за свадба не знаеме дали да им купиме нешто или да им дадеме пари (и колку пари би им дале...) Помагајте :)
     
  4. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Mислам најубаво е пари...обично 100евра треба да се доволно.или да ги прашате ако им е потребен некој апарат за во домаќинство или нешто друго ;)
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Мислевме да им дадеме 200-250 еур ама сега си викам да не е се многу :wasntme:
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    :o
    Meне ми изгледа многу :lol:
    Знам од поблиски другарки што ми кажале дека од старосватицата добиле 100евра,една другарка пак доби машина за миење садови-и ова е добра солуција,бидејќи денес не се толку скапи а баш се потребни за нас жените,така да мислам дека ако земеш машина за миење садови нема да згрешиш ;)
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mincebaby

    mincebaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    znaci Maca nepotrebno si krevala tenzii.koga veke majkamu na deckoto ti rekla deka ne saka da zemi pari od tebe ne znam zosto si go terala deckoto pak da zborva za pari.znaci stvarnobespotrebno.toa ti e mnogu golem minus.jas navistina ne razbiram zosto mislis deka sakala da te potceni ili omalovazi?pa so toa sto i voopsto te pokanile na svadbata a ne si seuste nivna snaa toa e znak deka te pocituvaat.stvarno si napravila greska.i vo idnina nemoj da mislis deka nekoj te gleda poinaku od drugite ili te omalovazuva zatoa sto si so eden roditel.iskreno jas mislam deka tebe te pocituvaat i nemoj se da si zemas na drago srce ini narodski receno da si ja imas muvata na kapata.ako uste od sega pocnes so zamerki i zabeleski pa sto ke bide koga ke ti stane svekrva.neguvaj dobri odnosi,bidi kulturna i ti pozeluvam se najubavo i za brzo vreme da ne izvestis deka odlucivte da se vencate so sreka i nemoj da mi zameruvas za ova najiskreno ti kazuvam.

    [mod-kirilica:tfb015km][/mod-kirilica:tfb015km]
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irena-10

    irena-10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    882
    Јас сум сега на свадба кај другарка на дечко ми и ја имам видено 2-3 пати. Е сега на поканата пишува подарок во плико, отприлика треба да даваме по 20евра така нешто, а проблемот е што не ми е блиска и не сум баш баш при пари. Он ми кажа ако ми било проблем некое поклонче да земеме, а незгодно ми е да си кажам дека повеќе тоа ми одговара. Не знам сега што да правам. :wasntme:
     
    На Pixy101 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    биди отворена пред дечко ти, нема што да се срамиш.
    речи му дека ти ќе одбериш поклон, па купи нешто поефтино.
    не мора ако даваат тие пари, па и вие со нив.
    сепак секој според својот џеб и своите можности.

    јас лично за мене кажувам, (и за домашните) претпочитаме да даваме исклучиво пари. мислам дека поубаво решение од пари нема. (колку пари?-пред се` да ја исплатиш порцијата)
     
  10. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Тоа питачење со поклон во плик косата ми ја крева.
    Отворено прави муабет со дечко ти и купи поклон. Незнам зошто викаат луѓево да им одиш на свадба ако бараат пари само.
    А ти воопшто не си должна да ги цедиш последните денари, кога скоро сите се немоќни во ова време да издвојат кеш, па макар и 20 евра.
     
  11. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Поколон во плико најдобар поклон!
     
  12. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184
    Да се сложувам само прашање е колку е тежок поклонот ;) т.е. пликот! :$
    Еве по некоја случајност јас работам на место кадешто имат апарати за домакинство и бела техника ! Идат лугето и обично ми кажуваат дојдени сме за купување поклон .Штом така се изјаснат ЈАС си мислам дека очекуваат од мене некој предлог па ЈАС си земам за право да ги прашам до колку пари планираат да потрошат за да имам предвид да им понудам нешто во таја нивна замисла за трошење ! Ако се работи за второ колено роднини и комшии или пријатели обично лугето се спремини да дадат до 25 евра. некоии поимошни до 50 евра а старосвати ,кумови или ако се работи за внуци од брат или сестра до 100 евра .Ова е мое мислење и ви го пренесувам од искуство , а не живеам во Скопје каде стандардот е повисок ! Инаку Јас лично сум спремна да дадам од 20 до 30 евра под услов свадбата да е во мојот град ,а ако треба да се патува во зависност од средствата за бензин се намалуваат за жал средствата за поклонот ! :( :( :( :( :(
     
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Се сеќавам едни комшии кога правеа свадба додека бев мала добија 10 лустери, а живеат во две соби. |(

    Јас одамна сум мажена па сега само одам на свадби :lol:
    Како гостинка на свадба преферирам да давам поклон во плико. Колку давам зависи од колку сме блиски со младите. Зашто плико. Новиот брачен пар знае најубаво што сака. Едвај чекаат да средат свое катче со што тие сакаат и како замислуваат, па јас ли да им кажувам каква машина за садови им одговара со тоа што ќе им ја тупнам на поклон. Сите си знаеме дека секој од нас има различен вкус нели. Мене повеќе ќе ми значи да невестата ми каже еве ова земавме со парите од поклон на свадбата отколку да ја презавитка да речеме вазната што сум и ја дала, а не и се допаднала, и да ја поклони на некоја наредна свадба.
     
  14. zlatnaa

    zlatnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Најубаво е поклон во плико, амаа највеќе ме нервира кога на поканата ќе напишат одоздола со помали букви ( ПОКЛОН ВО ПЛИК ) лелелеле кога ке видам не ми се оди на свадбата, мислам дека скоро сите носат поклон во плико најлесно е да не се замараат луѓето да бараат поклони нема потреба тоа да се нагласува !!
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    И јас мислам скоро секој би носил поклон во плико, ама за да се сигурни дека нема народ да им ја донесе спомнатата вазна погоре, за да се оттараси од неа, да си е на сигурно, поарно да си напишат со други зборови, не фала ама и на нас не ни треба вазна. Знам што велите кога речете дека ве нервира да го прочитате на поканата, оти прво во глава ни е ете пари бараат, колку некултурно, ама кога си размислиме па и ние би сакале да си избереме сами што сакаме.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    Најдобар поклон е во плико. Секогаш младите се радуваат на секој денар па и нека се 1000 денари. Обично собираат пари за нешто, за уредување на домот, кола, патување и слично. И да им требаат апарати за домаќинство ќе си купат сами, какви што им одговара, во боја, големина...

    Колку пари зависи од тоа колку ти се блиски и колку луѓе одите на свадба. Нема смисла да се тупнат цела фамилија, некои далечни роднини или комшии, ставиле 1500 денари, а изеле 4 порции што вредат 4 пати повеќе од тоа што донеле. Значи со усул.

    И да искоментирам за предходната дискусија. Кога се иде кај роднина, другар на дечкото се оди како придружба. Што би рекле во Америка plus one. И ако тој или неговото семејство понудат да не давате пари за поклон не е за ве понижат, туку така е културно. Може да се понуди да се купи цвеќето или тортата, зависи што сакаат да однесат. Сами да носите поклон некако не ми е логично. Всушност и немате ни покана. И јас да го викнам дечко ми на свадба кај братучетка не би дозволила да купува нешто ниту да дава пари.
     
  17. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    А зошто би викнала на свадба некои далечни роднини или комшии? За пари ли само? Не гледам смисла во поканување на некој што само името му го знаеш фактички. Свадбата е нели веселба, да го прославиш чинот со луѓето што ти значат, а не со некои ојлевци-дојлевци.
    Не е зорт да се прават свадбишта со 300-400 луѓе ако се нема пари. Доволно се 100ина, само најблиските, кои стварно се радуваат и не гледаат само да се најадат
     
    На al-vik му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mamaHana

    mamaHana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    Мислам дека нај убав подарок би бил пари.Е не ми се свиѓа што станало у мода на поканата да напишат поклон у плик,тоа некако како наредба ми изгледа или пари или не ми доаѓај работава.На секоја свадба носам пари.Јас кога правев свадба исто така добивав само пари (исклучок беа само 3 поклони).Роднина кога правеше свадба напиша дека сака поклон во плик и добија и пари ама имаше и многу поклони.Муабетот ми е што си носел по свадби,тоа и ке ти донесат.Имавме неколку од гостите што дојдоа по 2 или 3 со 500 денари ама луѓето и немаат повеке да ми дадат.Па подраго ми беше што присуствуваа ми направија мерак,а што е до мене знаејки колку се сиромашни можеа да дојдат со празен плик.Е имаше еден поклон што многу ми засмета знам и од кого е,знам јас кај истите што сум дала и сега само чекам шанса да им стаам до знаење и да им вратам. :devil:
     
  19. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    Ако ти мислиш дека не треба, не викај. Овде се зборува и генерално, се дискутира. На последните 2 свадби што бев јас имаше по 400 гости, значи по 200 од секоја страна. Па и 100 да викнеш и тие не ти се сите блиски. Не одржуваме контакти со сите тетки, чичковци и братучеди па на свадба се викаат скоро секогаш. Ти сигурно не се слушаш и гледаш редовно со 100 луѓе, сите имаме одреден круг на роднини и пријатели со кои се дружиме. Значи сепак ќе поканиш и некој не толку близок...од почит ако не од нешто друго. Се разбира според финансиите, секој според своите можности.
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Да да и јас бев сега на свадба со 400 гости. По 200 од секоја страна. Па невестата со пола од своите гости не се ни знаеше.
    Баш затоа што не одржувам контакт со многу тетки,чичковци и што знам од второ или трето колено нема зошто да ми доаѓаат на свадба. Мене тоа ми беше муабетот. А најчесто ги викаат, зошто се надеваат дека ќе соберат парички плус. Не дека нешто ги почитуваат. Или народот што ќе рече. А луѓето ќе си зборат, макар и со дијаманти дарувај ги сите.
    Конкретно зборев дека е многу глупаво тоа пишување поклон во плик на поканата.
    Исто на една скорешна свадба што бев имаше така напишано на поканата. И двајца постари роднини ставиле 500че во плик. Невестата на тоа навредена ти се молам. Викано кој треба и не треба (демек почит) само за пари да се соберат.
    Свадба нели се прави за да го прославиш чинот и почнувањето на заедничкиот живот.
    Види мајката, можело бизнис да се тера од тоа. Нова мода.