1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од maca99, 7 април 2011.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.397
    Пол:
    Женски
    А каде има правило дека кумот мора 600 евра поклон да даде? Ако дал некој помалку не е прав кум?
     
    На Rubiii и SummerGirl им се допаѓа ова.
  2. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Нема правило, далеку од тоа, ама цифрата ми е извадена баш од форумов, темата за кумства...

    Инаку единствено правило за мене е кој колку сака и може..
     
    На SummerGirl, VDT2906 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Е па...знаеш како е кај нас...кумот е светиња и мора да му се купи нешто скапо...исто како што тој купува на младите.
     
  4. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    За апарати за домаќинството, можеш да им купиш и на рати од нептун сетек, некогаш имаат и нешто без камата, па така и нема многу да го осетиш подарокот дека бил 200или 300евра,а тоа што зборат сите дека однеле по 500-600евра баш и не е нешто за верување, тоа се две просечни плати, мене кумот заедно со неговите двајца браќа ни донесе 100евра, така да не му ја мисли многу.
     
    На Осе и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  5. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Колку ти е долга чергата толку распушти ја, така знам јас. Самата кажа дека чекате детенце , првенствено гледај на тоа дека треба да мѕжу обезбедиш ти основни услови на детето, а не да се луксузираш ако сте кумови. Вредноста на поклонот не го искажува почитувањето.
    И јас бев бремена невеста плус дома цел спрат правевме , значи ни требаше баш се.Со кумовите се договоривме да поминеме најскромно, тие ни дадоа поклон 150€, јас ги дарував и двајцата со по 3000денари.
    Сега другар на мм не покани за кумови ,со коронава свадбата се одкажа, они во меѓувреме не држеле растојание и невестата е бремена. Се одржа венчавка и регистрација , свадба се уште не биднало, но планираме да дадеме поклон околу 350€. Сега фала Богу се средивме по дома, сд што ми треба за детето имам обезбедено и можам да си дозволам поголема сума да дадам како поклон.
    Поентата ми е само да ти посочам дека пароте не го одржуваат кумството, се вива со договор, но прво мисли на твоето утре. Не е работата денес да креваме чалам на свадба , а со месеци леб и маргарин да јадеме дома.
     
    На little women, VDT2906, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ова нашево се заврши во најдобар ред. Се на се, 300 евра потрошив со се букети, пијалок, подарок...

    Некој близок ми искоментира малку било, срам било, бидејќи срамот е пострашен од јадењето леб и маргарин со месеци... Али тоа е нашиот менталитет за жал. Одлучив да не обратам внимание на коментарот, иако ме изнервира знам не беше зајадлив.

    Секако на прво место ми е домот и семејството што пробувам да го изградам со сопругот, па после сите останати. Кумашините секако ќе си ги сакам и почитувам без разлика на големината на подарокот. Впрочем веќе пишав, кумството не трае еден ден, за цел живот е.

    Дополнително, за нашата регистрација не очекувам апсолутно ништо од никого, најмалку од кумовите. Ми треба само да се слободни дента, да може да стави еден потпис во матично, пари нема потреба, ќе си заработиме.
     
    На S.W.A.G, PoisonGirl, VDT2906 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Ние правевме месецов регистрација, се договоривме со кумовите дека нема сега да си давамњ поклони, здравје натаму планираме сваднба па тогаш ќе се даруваме. И да не направиме свадба, подарокот воопшто не ни е важен, важно е што ги имаме за кумови. Како што кажа, кумството е за цел живот.
     
    На S.W.A.G, Laufinam, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.848
    Не знам зошто само дај ми на ти се прави со кумовите?!
    Кумовите требало да се даруваат со дарови скапи, а кумот да го наполни убаво пликот.
    И сега за нив четворица, мин по 50€, треба да им дадам дарови 200€, а они на мене подарок од над 300€. Само математика |-)
    И после, ниту млади се пдлучувале да прават свадба, ниту лесно можеш да најдеш кум. Епа не може. За да бидеш кум треба пари и пари да имаш во ова модерно време.
    Кога би се искорениле овие дарувања и докажувања од кумот, истиот би дошол со подарок како било кој гостин ( колку има и сака ќе даде, за "возврат" нема да добие дар ), секој со задоволство би ја прифатил честа да биде кум на некого.
    Вака почнаа многу да практикуваат, посебно кога другари/другарки меѓу себе си се договорат за кумство.
     
    На little women, cresa-jagoda, VDT2906 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Доказ дека свадбата се гледа низ призмата на парите. Нити сум очекувала поклон да донесе, ниту она очекуваше поклон од мене. Треба да се внимава кого се бира за кум. А тоа со дарувањето е повеќе наметнато од старите. Така останало од времето. Се очекува кумот да го одврзе кесето. Затоа тешко се наоѓа кум во денешно време.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Предлог за подарок за блиска другарка за девојачко? Сакам некој сет со ноќница, не знам дајте некој совет:)
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Да видиш во х интима. Или во Сара Фешн.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Да имаше еден бутик во Гтц имам земано мн убави, а освен некоја колекција со парфем и сет со ноќница друга идеја немам :|
     
  13. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.397
    Пол:
    Женски
    Можеш во некоја убава кутија да го ставиш подарокот кој ќе го купиш и внатре да ставиш и некој чоколатца, бајадера, фереро, рафаело...некоја миризлива свеќа...таман може да си ги искористи со мажот. :D
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    И на мене на тоа ми текнува. Или некои пижами со интересен принт.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Eksimor-women shop, од овде имам порачувано, ок се :)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. πππ_π

    πππ_π Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    што се носи за поклон на свадба кај сестра на ептен блиска другарка..?
    немам улога, чисто као +1 ме викна другарката али стварно неам појма шо се носи
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Пари.
     
    На Emotional123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    За свадба сакам да ми подарат маж, зошто вака тешко.. 8)
     
    На mira.mira, tinka-mace и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Освен пари, денес ретко кој носи нешто друго.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sandra995

    sandra995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Здраво,
    Во сабота сум на свадба и не знам дали освен пари да купам букет и бонбониера?