1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од maca99, 7 април 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^
    Девер,кум(кума0,старосват(старосватица) - ДА
    а за свекор и свекрва-работа на договор

    Обично на девер,кум(кума0,старосват(старосватица)/зависи од примањата(можностите), на свадби од блиски што знам, пример моја другарка кога беше старосватица си избра сребро комплет 3500ден., една пријателка на кумот и кумата им рече до 100 евра поединечно да си изберат злато,а на деверот саат.

    Ова е само пример, ти си знаеш колку ти е длабок џебот па определи си. ;)

    Честито свадба,уживај во подготовките :f:
     
  2. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    :up: Супер така и си мислев, мене кога почнаа да ми набројуваат за овој за оној искочи дека за сите гости поклони треба да купам
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ Тоа да-ама од времето на нашите мајки кога правеле свадби
    Тка да уживкај и спремај си ја свадбата по твој мерак.Зошто зборот СВАДБА не е само дента судпоносно ДА,бурми,ора,торта,музика,гости.....свадбата е целиот процес од самиот моменткога ќе се одлучи да се прави,подготовките,до самиот чин.
    Затоа уживај во неа ;)
     
  4. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    Заборавив..а дали родителите на невестата треба да му купат поклон на младоженецот, дали знаете за ваков обичај?
     
  5. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Па да, братучетка ми сега кога се мажеше тетка ми му купија ланец на зетот, а на другарка ми нејзините му купија белезица.
     
  6. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    обично да, сега ако им купуваш на кумовите зар нему нема да му купиш. Моите му купија ланец и колба
     
  7. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Девојки да ве прашам, моја најдобра другарка на 22-ри е на свадба кај од дечко и сестрата, поточно кај идната золва. Е сега се мисли колку да стави во плик, што мислите вие?
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^се зависи до финансиите....ако не работи,не ни треба многу да дава 1200/1500 е сосема доволно
    Јас кога бев на свадба кај братот на дечко ми им купив слика на платно,толку имав-толку можев и нема љутиш тоа сите го знаеа.Ама бар ми е мило ете им стои во дневната.
     
  9. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    И јас и реков толку од прилика, до 1500 сепак оди сама, а и незгодно е така со помалку... плус и бонбоњера ќе носи. А и не е вработена :|

    Друг некој да даде предлог..? Поклон рече оти не планира да купува, вака самите ќе си изберат најдобро.
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    А зошто не им даде пари во плик?
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    ^Па да, планира пари во плик и плус бонбоњера, само проблемот беше колкава сума на пари. :) :)
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    може да стави 1500 или во евра 25
    +цвеќе...сосема доволно
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Јас за мојата свадба од золва ми добив 200 евра и исто толку и и дадовме,а тогаш не бевме земени.Сепак бидејќи ситуацијата е малку подруга,нека стави барем 2000 а а ко ептен не може финансиски,нека и купи поклон :)
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    maca99, ама ти заедно со брат и сте дале 200е.... А и сигурно и сте работеле.
     
  15. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    ^ Jaс не работев,како и да е треба да си процениш сама колку,зависи и од близината,колку време сте заедно итн....Јас да дадев 2000 ќе беше малку,зошто долго време идевме,се знаевме,итн...а ти би можела толку.Или крајно земи поклон и готово :)
     
  16. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Кога се мажеше сестрата на дечко ми јас ја прашав дали сака пари или убава преса за коса (планираше да купува). Ми рече преса. 2000 ме чинеше, + на рати, па еве и после 2 години уште си ја користи. Сакав да купам еден балон од тие хелиумските среќен брак да пишува, ама продавницата беше затворена ради годишен одмор, па купив цвеќе.
    Јас не планирав повеќе од 2000, не работам, си имам муабет со неа, ама таа сума е сосема доволна мислам.
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Според мене најдобар подарок е пари во плик,освен ако не ти е ептен близок,па отворено да си прашаш што му фали.
    Секој според можностите.
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    maca99, абе се си зависи колку можеш, брат му кога се женеше ние 2,5 години бевме веќе заедно...ама он со неговите си тераше,неможев јас да им се ставам. Второ нормално дека бевме блиски,па брат му е.
    Второ јас бев 2 средно, не работев....пари од каде? Уште 200е? пффф нема шанси.
    Да сум работела,да сме иделе со заеднички поклон ДА
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    E добро де ја си кажав за мене колку сум дала,вие како си сакате :^)
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Леле сноу, од 14год сериозна врска си фатила :o ја на 14 уште жмурка играв :$
    Зависи од врската помеѓу дечкото и девојката, од врската на девојката со семејството на дечкото, од возраста, финансиите...Ако девојката е исто така пред земање со дечкото, во ред би било да го делат поклонот и да дадат повеќе пари, зашто и тие утре ќе прават свадба, а сестрата ќе се најде во незгодно да даде толку пари за свадбата на братот. Си има фактори од кои зависи.
    Нормално Сноу дека ти на 16год не си можела 100 евра да дадеш, башка што може утре и врската да заврши па отишле парите некако на погрешно место.
    За општо подароци за свадби, јас сум повеќе за пари давање, подобро и за гостите и за домаќините. Ем нема да се мачам да им бирам поклон (времето е скапоцено денес), ем може нема да им се погоди, па вака сами ќе си знаат што со парите. Колку пари зависи од тоа кај кого сум на свадба. И да е најдалечен, правам пресметки барем да го покријам својот трошок што ме поканиле и плус уште нешто да им остане :^)
     
    На Lacrimosa и slavica999 им се допаѓа ова.