1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок од сопругот за породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од iloveyou29, 27 октомври 2017.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Женски без рчки ајде. Погоре кажав-не ни знаев дека постои такво нешто, отпосле дознав дека ете, имало. НО секое внимание со или без повод, од страна на сопругот е прекрасно.
     
    На VivienLeigh, Belabelinakinder, iloveyou29 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Paka

    Paka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    930
    Пол:
    Женски
    Citam slucajno I vakva tema imalo..
    Mene ni ruzice ne mi kupi, sto da lazam.:^)
     
    На toogood, kuc, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Јас знам како мали ни купувале златно алкиче или париче и толку. Значи подарок за бебето. А дека мајки и татковци се дарувале,очекувале брендирани прстени(facepalm).
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, ама треба и на сопругот да му се посвети истото кога ќе дојде дете, не само на родилката :)
     
    На Belabelinakinder, sofi2107, zaguben и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Епа жената немаше ни да има во што да вложи труд, да не беше мажот. Нели?
    Подарок е најголем, ама за двајцата. Јас не родив бебе за него за подарок, го родив за нас, а и јас и он за нас го направивме. :)

    Јас лично не ја гледам поентата он мене нешто да ми подарува, и јас сум сакала сум ја родила, не сум ја родила за на него да му ја подарам, па он нешто за трудот и маката што сум се мачела да му родам дете да ми подари.
    Ама за мене кажувам, а секој како сака нека си прави ( и си прави) нели.
     
    На Antebellum, Lady*Bug, AURUA и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    За некое скромно обележје на денот на породувањето се направи влашка песна. Тој ја направи, оној ја роди, те злата, те автомобили... (facepalm)
    А муабетот беше да се одбележи моментот и знак на внимание од сопругот за тој незаборавен ден.
     
    На baby-star и Mayyya им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    :^) Ахaм, злaтен сaaт ќе му купaм зa свршувaњетo, мислaaaaм... Акo се вo мoжнoст убaв гест е нo без дa се ствaрa притисoк декa мoрa. И цвеќе ќе зaврши рaбoтa. Дa не гo пoтценувaте рaѓaњетo кao -леле гoлемa рaбoтa, рoдилa пa сеa прстен... Или кoлку мене тoлку и негo :^) Рaѓaњетo беше нaјтешкaтa рaбoтa вo мoјoт живoт, пoд ризик гoлем сме жените oд мoментoт нa зaчнувaње пa дo крaј. Мнoгу рaбoти мoжaт дa се искoмплицирaaт и дa си нaвлечеш сoстoјби и бoлести зa цел живoт, зa пoстрaшни ситуaции дa не збoриме. Пa нa истo сме биле сo сoпрузите oти зaедничкo дете е. Финaнсискaтa ситуaцијa не дoзвoлувa мнoгу кaј мнoгуминa, инaку пoсле пoрoдувaње зaслужувa женaтa пaт oд рoзи дo дoмa, нaкит, кaртa дo спa сaлoн...штo сaкa тoa :!:
     
    На Dust, SexiLy, artemidis и 25 други им се допаѓа ова.
  8. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    Мојот сопρуг ми κупи фустан за излегување од болница. Ја видов темава и се потсетив.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ехе ако гледаш ти така на тоа, секој ден ќе треба мажот ти да ти купува злато и сребро оти ќе го доиш, оти ќе го воспитуваш. За многу работи може да се каже дека треба подарок. Порано по пет раѓале, па ни подарок добивале ни ништо. Не реков дека е лесно да родиш дете. Подарокот нека е за бебето, а не поводот дека сум се породила. Ако сака да ми подари нешто, тоа ќе е за роденден или годишнина. Јас најмногу се радувам на букет, а воопшто не сакам расфрлање со пари или купување подароци колку да се каже дека купил нешто.
     
  10. Michelle*

    Michelle* Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    838
    Пол:
    Женски
    нит си била бремена нит си родила,очигледно
     
    На Надежна, forumce, orhideea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Гoдишнинa и рoденден се oк зa пoдaрoк a рaѓaње нa дете не е? Пoдaрoци нa кoмшивки и рoднини зa 8 Мaрт истo aмa сеa си рoдилa и шo ќе дрaмиме тoлку... Не мoрa дa е зaдoлжителнo aмa убaв пoвoд е a зa убaви пoвoди се прoслaвувa пa и пoдaрoци се дaвaaт. Зoштo дa не, штo е спoрнo?
     
    На Dust, VivienLeigh, mssuniquee и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.605
    Порано раѓале и во плевна и на нива, било каде. Би родила сега ти така?
     
    На bittersweet, Надежна, Michelle* и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.126
    Пол:
    Женски
    Да се разбереме. Сепак е до карактерот на мажот. Има мажи кои само чекаат некој било каков повод за да поклонат нешто на сопругата, да им посветат поголемо внимание, да ја покажат својата љубов. Има и мажи кои можда никогаш и со ништо не ја изненадиле сопругата , подарувајќи и нешто. Но тоа не значи дека првите повеќе си ја сакаат жената од вторите. Или едните повеќе се радуваат на рожбата од другите.
    Јас познавјќи го мојот сопруг , кога ќе дојде денот да станам мајка, а тој татко, мислам дека ќе бидам опсипана со страшно многу подароци.И јас ќе сакам да му подарам нешто, но креативноста ми е на нула.
    И, да, навистина не верувам дека има жена на која нема да и годи вниманието од сопругот , подарувајќи и нешто за чинот- донесување на свет нов живот.
    Но, од друга страна бебето е најголем подарок и за двајцата. Така да , дај боже сите бар еднаш во живот да добијат таков подарок- бебушка. Се друго е само пропратно, минливо, небитно, заборавливо....
     
    На bittersweet, Dust, dunika и 16 други им се допаѓа ова.
  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не сум бремена јас.
    Не сум родила има време за се, а штом викате дека тоа е најубаво во животот може е не знам, треба да дојде до такво нешто па може ќе сакам камион.
    Фала ви на сите што ме реплициравте и онака сите теми за беблаци и мајки се, бар се позанимавав малку. Ајде чао сега :)
     
    Последна измена од модератор: 29 октомври 2017
  15. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Како што пишаа погоре раѓањето не може да се спореди. Колку и да сакате да изедначите неможете. Мајка е мајка , она трпи болки , она ризикува со живот на породувањето , она се тресе на секое плачење на бебето , она станува ноќе да го надои , да го пресоблече. И повеќето што имаат пишано во темата "жената во болница ,мажот во кафана" (мислам така се викаше), викаат дека немаат ништо против таткото да слави со другарите кога ќе се роди детето . Кога може да ги фрли 10000 за другарите за меракот , може и мене да ми купи нешто. Сепак секој со финансиите , ама една бомбоњера мерси од 200 денара може да значи многу за мајката а да бидеме искрени 200 денара не менуваат многу , а мајката ќе биде пресреќна.
     
    На bittersweet, Meckicja, Michelle* и 12 други им се допаѓа ова.
  16. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    И за првото и за второто дете добив подарок од сопругот..
     
    На Zaljubena26, iloveyou29 и LadyC им се допаѓа ова.
  17. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за овој обичај, јас не добив ништо. Не сум љубител на накит и онака. Во секој случај мислам дека е глупаво. Ај роди, еве ти прстен. Но, секој за себе. Мене ми беше доволно што не одеше цел месец на работа.
     
    На SuperGirl24, AURUA и LiliBoz им се допаѓа ова.
  18. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Маж ми е цело време присутен во животот на децата,од кога се родени,бањал,повивал,хранел,носел,разнесувал итн...

    Ама има еден чуден феномен.
    Кога сме сите четворица заедно,а често сме,посебно кога сме на одмор,од сабајле до вечер заедно,му се случило да ме праша:
    Добро бе,овие деца имаат ли татко?
    На секое викаат,
    Мамо кај е ова,мамо кај е она,мамо може ли да хххххх,мамо ми се јаде,мамо ми се спие,мамо ова ме боли,мамо ова сакам итн....
    Така да како сакаш врти и кажувај,сите кога не боли нешто,или за било што викаме ,,Од мори мајко’’.
     
    На Dust, Annath, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    81.888
    Пол:
    Женски
    Не добив јас подарок туку тој му родив ќерка поводи има секогаш од китење со злато не обожавам ова од невеста не го носам не па друго.
     
    На Meckicja, iloveyou29 и AURUA им се допаѓа ова.
  20. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Се чудам како не сте знаеле стварно. Јас сите што ги познавам добиле нешто барем симболично од сопругот. Само јас од свекрвата :D Ми даде злато што и го дала нејзината свекрва. Мм ако се рачуна, пумпа за молзење ми купи :^) Во еден плик имавме пари за пораѓај и кога дојдов дома го видов нечепнат, свеки го искарала кога идеа да ме земат, па тој си плати пораѓај, а мене ми останаа 50 тина илјади(hollest)
     
    На Espadrila, EarthFire, mssuniquee и 6 други им се допаѓа ова.