1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подароците од вашата свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од girl1985, 19 мај 2011.

  1. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Истото и јас го направив,и претпоставувам дека сите тоа го прават,па боже мој ми се собраа и неколку торти,па ги раздавав,тоа е свадба , цвеќе, благо,дел од цвеќињата си земав па немаше поубава глетка,дневната ми беше како рајска градина,убави цвеќиња, весело ,шарено
     
    На Sesil, H.VAGA и Petra777 им се допаѓа ова.
  2. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Можда не и текна мислам сите другарки и дадовме цвеќиња и ќе требаше да ни ги врати :lol:
     
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    А бројот на грепките од што зависи?
    Баш ме интересира,тие што купиле или тие што добиле,колку се на број грепките?:?:
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ѓубре по дома :D Тоа добиле :lol:
     
    На Sesil и anaja1 им се допаѓа ова.
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ама изгледа добро се забавуват додека кинат грпки:hai:
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Грепка се гребе,не се кине,башка со нокти,средени, маникирани,ауууу тешко:D,ама за пусти пари се ќе трпиш, или не со паричка ќе гребеш
     
    На Petra777 и H.VAGA им се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Да разбрав,ама и со нив се ствара ѓубре:D
     
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ама добитно ѓубре е тоа
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Ние за свадбата скоро од сите добивме пари, од подароци имаше само 1 кафемат и 1 постелнина. На сите блиски им рековме да не ни носат цвеке воопшто, од некои добивме грепки, некои сепак си донесоа цвеќе.Од сите грепки 600 ден добивме и си купив мал тостер, да беше цвеќе ке го фрлев. Инаку за грепки немавме напишано на поканите ама кога рековме дека не скамае цвеке сами ни носеа грепки, не сите, ама еден дел да, од најблиските.
     
  10. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.525
    Za mene ne e svadba ako nema cveke.ako tie 600den. tolku se bitni zosto togas pravite svdba.cuvajte si gi parite i ne pravete nisto.Svadba me asocira na nesto ubavo,cisto.a bez cveke i bonboneri nema da e toa toa.
     
    На joy1, mssuniquee, ennaz и 2 други им се допаѓа ова.
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Е баш ме интересира,од колку грепки,600ден.:D
     
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека цвеќето и благото ја правеле свадбата нешто убаво... Ноу комент.
    Свадба ко свадба, весела, сите да се среќни.
    Некогаш и не е моментот само дека цвеќето ќе се фрли, туку да се разбереме, свадба претставува трошок и кога идеш како гостин.
    Треба да се облечеш, од глава до пети, да се средиш со шминка и фризура, да купиш поклон или да дадеш пари... Да не зборам ако ти се соберат свадби повеќе во месецот.
    Јас да сум невеста би рекла да не се носи цвеќе повеќе поради тој момент на трошок од 400+ денари.
    Грепка е 30 денари.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Комплетно се сложувам, ние другата ден после свадбата заминавме на меден месец, и цвеќето што го добив овена додека се вративме, не го ни видов, голем дел беше фрлено пред да се вратиме.Зошто да се оптеретуваат гостите со трошок за цвеке кое секако ке го фрлиш.За тие кои сакаат цвеќе , може да си го декорирате домот или ресторанот со цвеќе ако сте љубители, немора гостите да ги оптеретувате со тоа дека мора да ви донесат цвеќе.Грепки добив од моите дома, и од другарките,и јас кога одам на свадба не носам цвеќе, само подарок(пари) и грепки, без разлика дали младоженците го имаат побарано тоа или не.
     
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    А зошто тогаш едноставно не им речете дека не сакате цвеќе, туку барате грепки?
     
    На SummerGirl, joy1, Sesil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Да не се цитирам сама, во претпоследната реченица пишува дека би рекла дека не сакам цвеќе, не реков дека ќе барам грепки.
    Што е до мене, не треба ни грепка, сигурно нема кола да ми се падне.
    Една од поубавите идеи ми е кутијата за донации наместо парите за цвеќе. Каде каде подобра од грепките.
     
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Поглупо нешто од тоа да се пише наместо цвеќе да се носат пари или грепки, ми нема.
    Кој што сака и кој колку има ќе донесе.
    Исто ми е филмање она со кутијата за донации, као младоженците хумани и на најсреќниот ден мислат на оние кои немаат ништо.
    Сум хумана да се разбериме ама сте се запрашале ли дали тие пари навистина завршуваат на донации??
    Познавам пар кој што имаа исто кутија за донации и од тие пари си купија кујна, си ја средија тип топ.
     
    На mssuniquee, Sesil и mami blue им се допаѓа ова.
  17. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Абе секој со своето...
    Секој може тоа да го направи, да си ги земе парите од донациите.
    Тргнувам од себе, дека не би го направила тоа.
    Понатака, секој за себе.
     
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Кутија со донации (ако навистина одат на целта) е секако подобра варијанта од грепките, ама ми нема место на свадба. Ако младите се до толку хумани, од свои пари нека донираат колку сакаат (и без помпа), вака повторно е малце филмски, а дополнително ги става гостите во незгодна позиција јавно да треба да се покажат дали донирале или не, на крај скоро сите од немајкаде ќе стават некоја пара. Се што личи на изнудување (дали 10 или 10000 денари сеедно) ми нема место на поканата.

    И јас одев на меден месец ден после свадбата, и уз муабет кажував да не носат цвеќе. На крај некој ме послуша, некој не, ама на крај тоа не е ни битно. Добар дел од букетите раздадов - ако веќе јас не можам да му се радувам на цвеќето, нека украси нечиј дом барем некој ден.
     
    На ForeverYoung, mimiiiii, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека најдобредојден подарок се парите. Кој колку може-толку, нека се и помалку пари подобро отколку бескорисен подарок. Но никогаш не би напишала на поканата дека очекувам пари. Многу ми е тоа без врска, сепак не би ги ограничила гостите и не би ги ставила во незгодна позиција. Ако правам свадба нормално дека ќе имам трошоци и не очекувам истите да ги вратам преку подароците во плик. Сепак ако се даваат пари како подарок чини повеќе, подарок се купува и за помалку пари. За некои гости свадбите представуваат голем трошок, не е само подарокот во прашање, сите носат и цвеќе, потоа тука се свадбените фотографии, трошоците за превоз...Јасно е дека не секое смејство со ниски примања може да си дозволи за нечија свадба да одвои 3-4000. Кој колку може и што може нека донесе, не би замерила.
     
    На SummerGirl и irenna им се допаѓа ова.
  20. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Што е финтава со грепките наместо цвеќе, овде прв пат читам такво нешто. :D
    Пресмешно ми е, поголема глупост немам слушнато. Следно што е? Да ви пратат поклон во плико и грепки по пошта, гостите не мора ни да доаѓаат. (facepalm)
     
    На mssuniquee, victoria, naturally и 4 други им се допаѓа ова.