1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подароци за децата од Дедо Мраз

Дискусија во 'Дете' започната од mami blue, 27 ноември 2017.

  1. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvaM za latinicava.
    Nie sinojka mu napisavme pismo na dedo mraz toj kazuvase sto saka jas pisuvav i na kraj go zede molivot i ckrtna nesto bozem se potpisal.
    Prvo naraca tigar,pa mu rekov da razmisli sto saka deka dedo mraz ke mu donese sto ke poraca bidejki bil umen ovaa godina.
    Pa mu pisavme Kamion ili Bager.
    Pa "bevme" denes vo posta da mu go pratime pismoto na dedo mraz.
    A kako ke dojde mamo? - so sanka ke go donesat elenite
    A kako ke dojde doma kaj nas? - ke vleze preku ogjakot i ke ti go ostavi podarokot pod elka
    e tuka pocnuva so placenje kako dedo mraz ke se izgorel ako vlezel preku ogjakot.(facepalm)
    Pa se ubedivme deka ognot ke bide izgasen i nema da se izgori dedo mraz koga ke dojde.:whew:
     
    На cresa-jagoda, danichap, snegulkata и 11 други им се допаѓа ова.
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Eve ja Barbie (nekoja vrsta)
    [​IMG]

    Pregnant Barbie Doll (Midge and baby) - Julia Silva - YouTube

    Baraj pod ova ime na ebay , Amazon,..... :hug:
     
    На cresa-jagoda, Bozica1980 и azelea им се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Vo nasata kuka mitot za Dedo Mraz seuste postoi.
    Toj e covekoj koj ne pravi srekni poveke od dva meseca vo godinata.
    Seuste site si pisuvame pismenca i se razbira gi stavame na vidno mesto "za da ne se maci Dedo Mraz ili da dojde do nerazbiranje kako ne go nasol livceto :rofl:" :inlove:.
    Se pocnuva so podgrevanje na atmosverata so knigi na ovaa tema, filmcinja, pa se odi na vtoro nivo. Se pecat torti,kolacija, se gotvi "ubava" hrana( koja si ja obozavame, a nemame mnogu vreme vo regularno vreme da ja zgotvime), se krasi kaj ke se stigne,pizamcinja, po nekoja nova promena i skromno poklonce da na kraj kulminira so casa mlekce i kolace pred vrata. :hug:

    Moeto dete e 19 god. i zivee so toa deka "Dedo Mraz postoi" i e tuka za nas da ni go razubavi zivotot. Za nego si zboruvame kako da ni e najbliska i najsakana rodnina i ne bi sakala nisto da se smeni.
    Ednostavno ubavo ni e , si ziveeme vo bajka. :$
    Na rabota isto lugeto koga gi redat poklonite koj gi dobile na nego se otpovikuvaat, a bogami i paketcinjata :e: od gazdata se vo ime na Dedo Mraz.

    Dedo Mraz
    Te Sakame



    Santa Claus Is Coming To Town

     
    На cresa-jagoda, Bozica1980, snegulkata и 9 други им се допаѓа ова.
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.463
    Пол:
    Женски
    Зошто бе така им го скршила филмот на децата. Па сега ако не веруваат во бајки и измислени ликови кога, па тоа е се дел од нивната фантазија. Жива глупост според мене за колешкава твоја, што нема да направат некои луѓе за да бидат уникатни поинакви |(
    Син ми уште верува, некои другарчиња му збореле дека не постои и дека подароците се од родителите, ми вика нели мама не е точно, му викам остај ги не ги слушај :) , ќе сфати еден ден ама рано му е нека ужива уште.
    Колку ми е интересен секоја година кога ќе му направам филм дека тропнало нешто на балкон или пред врата па кога ќе го види поклонот, не чекам секогаш после 12 обично порано во денот. Еднаш, мислам 3г имаше виде баш некој ден пред нг еден телефон играчка во продавница и после скришно му го купив и му го ставив во пакетчето, абе цел месец збореше *како така јас го видов он ми го донел, па како знаел дека баш тоа го сакав :inlove:*.
    Е годинава уште имам мака, веќе ретко со играчки игра и уште не знам што ќе биде од дедо мраз го чекам да се реши. Ние веќе завршивме со од нас поклоните не тераше пред време, се со компј.игри поврзано за жал |(.
    Малоно е лесно што и да и земам ќе се радува, кога ќе ја прашам што сакаш од дедо мраз вика *игачки и чакаладо :nod:*
    Во секој случај за нив е сето ова убаво доживување.
     
    На cresa-jagoda, tincemajmunce, azelea и 4 други им се допаѓа ова.
  5. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Па не ја прави тоа да е уникатна,и јас им се чудам,таа ни родендени не им слави,туку дома си викаат нивни пријатели и ајт.јас така неможам,нова година е еднаш исто како и роденденот,и мене ми славеле и јас ќе им славам,демек непотребно фрлање на пари било тоа,што знам за мене тоа е себично,од себе некогаш скрарувам на нив да им направам радост...како и да е,секој со свои сфаќања .денес планирам да одам у шопинг нешо да им земам:)
     
    На cresa-jagoda, azelea и M&M им се допаѓа ова.
  6. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.061
    Допаѓања:
    81.650
    Пол:
    Женски
    И кај нас уште постои Дедо Мраз но не можеме да ја решеме дилемата ''Од каде мамо влегува''''кога се ние заклучено.Дали вистина верува или не незнам ама во никој случај филм на дете не му расипувам.
    Ќе напишела оваа година сакала вистински шминки |( чудо се децава ...ќе направиме битно да биде интересно ,за нив живееме :l:
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
  8. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Моите деца веруваат во Дедо Мраз. Не сакам да им ја уништам фантазијата. Тие веруваат и дека виножитото го прави самовила која стои зад него. Дотолку, што сакаат да стигнат позади истото и да ја видат. Нема ништо поубаво од таквата фантазија. Затоа се деца, за да сонуваат, да замислуваат, да креираат, да фантазираат.

    Целата приказна им ја правам интересна. Правам стапалки низ стан. Кога стануваат ги следат се до елка. Малку повеќе за чистење утредента, ама знам дека денот им е посебен. Оставаме и млеко и колачиња за Дедо Мраз. Тој доаѓа да се одмори, ги јаде и ни остава поклони под елка.

    Годинава деца напишаа едно долгометражно писмо. Не можам се од тоа да купам, па им кажав дека Дедо Мраз мора да има доволно за сите деца. А кога би добиле се од тоа, не би имал за другите. Ќе го купам тоа што сметам дека им е најпотребно. Ќе добијат по онолку поклони, колку што поголемата ќерка има години. И јас едвај го чекам тој ден. Мислам дека повеќе од нив се радувам.
     
    На cresa-jagoda, Mayyya, Ava.84 и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    За момент посакав да сум дете и да ме посвоиш :lol:
    Дечињата сигурно се многу среќни, весели и горди со таква мајка како тебе :hug:
    Извинете за офтопик, преслатко ми беше ова и морав да искоментирам :sun:
     
    На karak, kankus, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Prosvetno delo,400 den
     
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.179
    Допаѓања:
    7.869
    Пол:
    Женски
    B
    bas vcera vidov edno video na fb, isto imase napraveno stapalki od sneg do elkata i deteto bese epten vozbudeno deka dosol dedo mraz a pod elkata si najde tocak posle stapalkite prodolzuvaa kaj kolacite koi bea izedeni i nadvor pred vratata kaj sto rudolf go izel morkovot. Epten mi se bendisa idejata i jas planiram za nekoja godina koga ke razbira da mu napravam taka, a moze i tato da go maskirame vo dedo mraz ako ne haha
     
    На cresa-jagoda, Bozica1980 и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Мамици ми треба помош! Имате ли видено во Џамбо играчка Патролне шапе (знаете кученцата и Рајер)? Сакам нешто поинтересно, поголемка играчка, новогодишна ,,подарена од Дедо Мраз,,
    Оние како плишени кученца од истиот цртан ги имаме сите, барам нешто друго, па Џамбо ми е последна надеж.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Во Џамбо незнам, но во Бисер имаш продавница една позади (нз точно кај се наоѓа, но пријателка има преубав цел голем паркинг од цртанот), па неа ја прашав од кај и е и рече од таму, има и мали коли од цртанот со се кученцата и плус кученцата мали посебно без колите :) Дури и цената не беше страшна.. значи продавницава е позади Бисер, не од страната на Капитол, зашто и од страната на Капитол има продавница.. но таа е со поскапи играчки.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.956
    Пол:
    Женски
    @snegulkata мој совет да си видиш во Анаконда или Галакси.И двете продавници се преплавени со играчки и се дистрибутери на речиси сите играчки што се продаваат низ град(со исклучок на Крш,Џамбо...) и се поевтини од 50-500 ден.
    Конкретно со кучињава имаш мал милион играчки(нас одамна не фати манијата со нив и уште не држи) од плишани,гумени,со/без количките,со разни други тракатанци...има и од најновиот тип.
    Галакси знам има во Маџари и во Автокоманда,позади салата.
    Анаконда имаш кај пластичарите и во близина на Кванташки.
    Продавницата што ја спомна Мариз "препродава" од кај посочениве.Скапчии се,а инаку и таа е фулл снабдена
     
    Последна измена од модератор: 4 декември 2017
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    @PUPICA @mariz Ви благодарам на одговорот! Веќе побарав нешто на Фб од именуваните продавници, ќе разгледам што имаат!
    Инаку такви ситни играчки од именуваните ликови сме полни дома, де со колички де без, де плишени... Сега сакав кејф да и направам со поголема играчка од тој цртан филм, макар да биде и нешто поскапа од Дедо Мраз ќе е, па очекувањата и се поголеми!
    Ќе се потрудам да најдам, па ќе споделам овде!
    Фала што ми дадовте насоки каде да барам! Поздрав и убава ви вечер!
     
  16. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е прашањево соодветно за тука, ама не знаев каде да го сместам.
    Сакам да им купам новогодишни подароци на моите внучиња. Машкото е второ одделение, а девојчето има 2 годинки. Доколку сте во можност да ми дадете идеи што би можела да им купам. Првенствено сакав облека, но знам дека дечињата најмногу се радуваат на играчки. Што е најпогодно за овие возрасти според вас?
     
  17. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.463
    Пол:
    Женски
    Ете го мојов кога ќе смисли снислено е, сакал Мајнкрафт (minecraft) ќебе |( . Да кажеше порано ќе нарачав од али експрес негде ама сега ми е касно. Да не случајно знае некој да има некаде вакво чудо низ скопјево
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.841
    Пол:
    Женски
    На нашиот список стои Комбе со сендвич(facepalm)
    Во превод, на Чико некој вид на комбенце(како проодувалките) кое е сендвичара, се прават сендвичи. Почна да го сонува веќе.
    За внуците на брат ми, постариот кој има 8 год.сака или некоја добра книга, а јас ќе му направам колекција,или некој блузон. Помалиот 5 год, ја сака светлечката патека :)
    Тета ќе му ги исполни желбите секако.
    @snegulkata Синко има тренерки со Патролне шапе, Маршал, многу се интересни горната е со капа и на капата се очите па кога ја ставаш целата фаца на Маршал се познава. Само се од Австралија, мм лани му ги донесе, баш кога ќе му ги облечам ќе го сликнам.
     
    На snegulkata и joy1 им се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Гледам локо кроко имаат организација дедо мраз да дојде дома на детето да му донесе подарок. Имате ли вакво искуство? Да не е мал мојов, да се уплаши?
     
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми сама му напиша писмо на Дедо Мраз. Чкртна малку по листот, си ја напиша нејзината буква и си го нацрта рачето. Побара да и донесе слајм :^) (за тие што не знаат, тоа е она лигавото што се тегне и е гадно баш како името) Подоцна со татко и допишале амандман на писмото :rofl: Ако може Дедо Мраз да направи дома постојано да има бомбончиња, за да не мора да купуваме од продавница (бомбончиња од типот бонитоп, м&м и сличните) Никакви играчки не побара :^)
     
    На M&M, victoria, do-re-mi и 3 други им се допаѓа ова.