1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подароци за роденден

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од diamonds5, 21 мај 2014.

  1. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Слика од нив двете во некоја убава рамка. Спомен за цел живот
     
  2. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    4.811
    Пол:
    Женски
    Темава не е многу активна, ама па и посоодветна не најдов. Ќе бидам малку off topic и не барам совет за подарок, туку сакам ве прашам нешто друго.

    Дали и вие сте воспитани како мене при секој даден подарок да го отворите и да се испозаблагодарувате 100 пати, па макар и никогаш да не го употребите истиот или да речеме и да не ви се свиѓа? Old school воспитание.

    Од почеток на месецов бев на 3 места кај што однесов подароци за различни себапи. Секогаш бирам нешто што според мој вкус е убаво и посветувам внимание и на пакување и на самиот подарок.
    Првата личност кога и да и’ однесам нешто никогаш го нема отворено подарокот пред мене, само ќе се заблагодари и после неколку саати ми пишува порака од култура дека и’ се свиѓа, ама сепак никогаш не сум ја видела да носи нешто што сум и’ купила јас.
    Втор случај: давам подарок - личноста ми се заблагодари во моментот, подарокот не го виде воопшто, а после тоа не ни ми пиша барем дека и’ е точна облеката.
    Последниов случај беше тотален пресврт за разлика од горенаведениве. Со отварање подароци, пробување, па после и порака дека го покажале и на други луѓе, едноставно се чувствуваше благодарноста (макар и да беше одглумена). Секогаш ја добивам истата реакција од оваа личност и со ќеиф купив поклони уште пред една недела дури.

    Не дека е битен муабет, само ме интересира како вие реагирате кога примате подарок и како очекувате да реагираат другите кога им давате подароци?

    Јас во глобала реагирам секогаш искрено, отварам подароци одма. Досега не сум добила нешто што не ми се свиѓало, а и да се случело такво нешто никогаш не сум менувала поклон, туку сум давала на мајка или сестра.
     
    На sleepingbeauty и mira.mira им се допаѓа ова.
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    Јас па некако од мала сум научена дека не треба да го отворам подарокот пред тој што ми го купил. Некако се осеќам дека му правам незгодно:D не знам, тоа најверојатно од родендени како мали ми останало, да не ги гледам одма подароците, туку на крај, на само. Ако е роденден ако има повеќе луѓе нема да им пишам после тоа. Ако е некој друг повод можеби би пишала. Што знам, не се замарам а не ми е ни нешто многу битно дали кога ќе подарам одма ќе видат. Попријатно би ми било да не е пред мене отварањето:D
     
    На spacegirl92, Billy Idol и Кена Рис им се допаѓа ова.
  4. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Зависи колку ти е блиска особата. Порано со другарките многу сме си подарувале облека и во тој случај сакам да биде отворен подарокот за да видиме бројчето дали е точно. Дали има потреба да се смени и слично.
    Ама ова принцип за со многу блиски особи и од кои нема да имаш срам да кажеш дека не ти се свиѓа
     
  5. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    На втор роденден сум кај ќерка на другарка, а плус има и новороденче, машко. Предлог подарок за двајцата? Се мислев по едно комплетче да им земам, ама не знам.
     
  6. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Е сега вака, во принцип цел живот ќе одиш на роденден и кај двете деца, затоа за роденденкото ќе купуваш подарок, а за другото нешто симболично да не се лути, АМА ако не си била "на бебе" тогаш купи подарок за таа пригода сега, а за понатака практикувај како што пишав, мислам дека е фер.

    Зависи колку сте блиски таков нека биде и подарокот. Дете од 2 години може веќе некои играчки за развивање на менталните способности, може тротинетче, може некое убаво фустанче ...
    Штом ти е другарка може и да ја прашаш што им фали, што им треба ...
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.128
    И јас ќе бидам офф топик и ме интересира дали ве нервира кога даден подарок личноста го менува со сосема друг. Значи немам проблем за број да се смени ако е мало, големо, или се погодило слично нешти да има, но целосно менување на поклонот мене некако ме навредува, а сум потрошила и време да смислам и пари. Што мислите вие? Јас си земам при срце или?
     
  8. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Па да, мислам дека не е баш убаво да го смениш поклонот и да земеш сосема друг. Да го смениш во смисла ако ти е мало или големо па да си земеш соодветно бројче тоа е океј.
     
    На Bubamaricka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.128
    Добро значи не сум само јас со таков став. Два пати ми се случи со иста особа и сега пари и давам за роденден па нека си одбере што сака. А прати ја иронијата ако нешто особава ми донесе поклон ако не и пратам слика како ми стои или ако не види дека сум носела се лути.
     
    На Mrs.Precious и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Совет за подарок за роденден за 7 годишно момче?
     
  11. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Фудбалска/кошаркарска топка, облека, smartwatch за деца, игра некоја едукативна за тие години..
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    некоја идеја подарок за сестра за 33 ти роденден
     
  13. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Некое убаво парче облека, книга, ваучер, накит, козметика, чанта, рачен часовник, парфем, нејзин портрет.
     
    Последна измена: 5 јули 2022
  14. Jasmin88

    Jasmin88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2022
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    1.090
    Ме викнаа на роденден со дечко ми кај негов другар. 36 години прави, не знам што да му земам. Дечко ми му земал со 5 другари заеднички поклон Daniel Klein саат минатата недела, а јас сега сум викната зошто јавно скоро официјализиравме со дечкото и немам идеја што да однесам, срамота е да се влечам со подарокот нивни.
    Каиш, новчаник, некој пијалок? Мислите добра идеја е?
     
  15. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    41.845
    Пол:
    Женски
    Да земиш пијалок, ама да се договорите да му го дајте како заеднички со нивниот поклон (ако веќе немаат земено тие пијалок).
    Така ќе учествуваш материјално, а нема да се делиш. Не знам некако глупо ми е тие со еден поклон, а ти посебно.
     
    На Glowy, Jasmin88 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.707
    Допаѓања:
    9.595
    Пол:
    Женски
    Пијалок дефинитивно, и нека го дадат заедно со другиот поклон, заеднички од сите ќе дојди, глупаво е да се делиш ти посебно
     
    На cresa-jagoda и Jasmin88 им се допаѓа ова.
  17. mace so sini oci

    mace so sini oci Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Поканета сум на родендени кај 3 и 4 годинки. Децата се на моја најдобра другарка , па не знам што да им земам . Што мислите вие? Дали е добра идеа да им земам некое ранче бидејќи одат во градинка или некоја голема плишана играчка
     
  18. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.707
    Допаѓања:
    9.595
    Пол:
    Женски
    Играчка, ако им купиш облека нема да се радуваат како на играчка:D
     
    На mace so sini oci му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Јас често сум носела ранчиња на подарок, секогаш би биле искористени. За плишани играчки низ разговор имам слушнато дека само место и прашина фаќаат. Евентуално некои креативни сетови, дрвени играчки како потрајна опција итн
     
    На cresa-jagoda и mace so sini oci им се допаѓа ова.
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Плишана играчка не,обична да. Пример коцки, има Лего, има од турските Dede поефтини...некоја едукативна сликовница...сетови со пластелин
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.