1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подготовка на шницли

Дискусија во 'Рецепти' започната од stilas7, 30 јануари 2011.

 1. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  691
  Пол:
  Женски
  дајте ми некој лесен рецепт за потготовка на шницли ама да се печат,не можам да пржам,позз
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.281
  Допаѓања:
  194.598
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Прво провари ги малку на оган, во вода со бибер во зрна и ловоров лист, а после нареди ги во тоа што ќе ги печиш, зачини ги по желба (вегета, масло, бибер, жив кромид, лук, што ти сака душата), па од страна (не истурај одозгора, ќе ти ги измие зачините) додај вода и една чаша црвено вино. Можеш да ги покриеш со капак (ако користиш огноотпорен сад што има капак), или со алуфолија и стави ги во рерна на 200... ќе се издинстаат супер ;)
   
  На sunnygirl, Bozica1980, Sanji4ka21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Само малку колку да обели месото се пропржуваат шницлите откако се посолени со малку сол, вегета и премачкани со сенф. Се редат во тавче, во тавчето по желба се сецка морков, компир и пеќурки и сето тоа се залева со направена 1 крем супа од пеќурки и се пече.
  Преубаво е!