1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

 1. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Модератор: Девојки, оваа тема е за сите вас кои сакате да забремените, и кои сте во исчекување да се случи тоа, па да се бодрите меѓусебно. Тука можете да си кажете се што ве мачи и се што ви лежи на срце. ;) :)


  Блонд а да те прашам уште нешто кога дозна другарка ти дека е бремена првиот месец и доцнесе ли две недели или не?
   
  На WhiteCat33, A.n.g.e.l.a.V, mimii.1 и 25 други им се допаѓа ова.
 2. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Проблеми со зачнувањето

  Леле можно ли е да е вистина тоа, па јас откако пробувам да забременам веќе 4 ти месец, и на мене ми подранува мензисот од 3 до 5 дена . Дај боже да има тоа некаква врска па да забременам овој месец :)
   
  На Belabelinakinder, valjaaaaa и Nina24 им се допаѓа ова.
 3. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  а колку време треба да се пијат апчињата со фолна
   
  На zelcepapagalce и valjaaaaa им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.053
  Допаѓања:
  199.226
  Пол:
  Женски
  Проблеми со зачнувањето

  Почни да ги пиеш, бидејќи сакаш да забремениш. Се пијат некаде до почетокот на 4 месец, може и после да ги пиеш ако сакаш, ама тога можеби е поубаво да земеш мултивитамински таблети, а не само фолна. Секако мултивитаминските таблети се препорачливи во текот на целата бременост.
   
  На Снегулк@23, zelcepapagalce, Beba1 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  фала ви многу очајнички чекам да забременам :( :'(
  дај боже со апчињава да останам поскоро бремена и исте останати што чекаат
   
  На linda.15, maleckataa, valjaaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
 6. amema

  amema Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  15
  Проблеми со зачнувањето

  vaka sega folna kiselina ili folan ili tifol kako i da se vikaat se samo vitamini sto ovozmozuvaat podobro razvivanje na plodot odnosno na "rbetot na bebeto vo prvite mesrci od bremenosta. zatoa i se preporacuva da se pie vo tie meseci.da se razbereme!znaci tie tableti ne se stimulatori!dodeka klomifen ili injekcii fostimon koj se koristat pri in vitro proces se koristat za stimulacii odnosno za pojacuvanje na plodnosta ako moze taka da se rece.naci ako po priroden pat vi se sozdavaat edna do dve jajce kletki so stimilatorive ke se sozdadat pet sest i ima pogolemi sansi za zabremenuvanje. ako ima nekoij nesto da prasa povelete.toa i go rabotam.

  [mod-kirilica:2yo9ztts][/mod-kirilica:2yo9ztts]
   
  На Bobsponge, FrauIva, ♥️Swatka♥️ и 8 други им се допаѓа ова.
 7. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  значи нема да имам никаква корист од фолна кислеина
  така????
  јас сакам да останам бремена
   
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Проблеми со зачнувањето

  Неее воопшто не и доцнеше, си добиваше првите два месеца нормално, а третиот пат кога и дојде имаше мала разлика помеѓу втората менструација и третата и затоа другарка ми отиде на гинеколог :lol: и дозна дека е бремена :lol:
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.053
  Допаѓања:
  199.226
  Пол:
  Женски
  Проблеми со зачнувањето


  Корист ќе има, инаку немаше сите гинеколози ја препорачуваат фолната киселина да се пие уште пред да се забремени. Точно е дека не е стимулатор на плодноста, ама, bik23, јас не верувам дека кај тебе има такви проблеми. Сепак, имаш време, некогаш навистина се е до психата. А со кломифенот и слични - секогаш, исклучиво секогаш со препорака од доктор, ако навистина има потреба.
   
  На valjaaaaa и tejcence им се допаѓа ова.
 10. anailisav

  anailisav Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  23
  Проблеми со зачнувањето

  здраво на сите.би сакала амема да ми одговори ако мозе.имам нередовен циклус бев на прегледи кај 2 разлицни гениколози ниту едниот не ми реце дека имам полицистицни јајници туку дека не ми созревале доволно јајце клетките и поради тоа не мозам да останам бремена.со момцето се обидуваме 7 месеци да останам но безуспесно.пиев примолут нор околу една година и повеке но и тоа не помогна да ми се стабилизира менструацијата.дали мозе во мојот слуцај да ми помогнат таблетите со фолна киселина да забременам?одапред ви благодарам на сите....
   
  На Pozitiva му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.053
  Допаѓања:
  199.226
  Пол:
  Женски
  Проблеми со зачнувањето


  Во твојот случај нема да ти помогнат, бидејќи се работи за витамини, а ти имаш проблем со јајце клетките, кој што веројатно се решава единствено со хормонски таблети. А дали ти препорачале друга терапија освен Примолут Нор? Не ќе е лошо да се консултираш со некој гинеколог кој е специјализиран за такви случаи, па да ти помогне.
   
 12. anailisav

  anailisav Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  23
  Проблеми со зачнувањето

  благодарам annath за одговорот.друга терапија немам примано досега само примолут и дабростон на почетокот пиев.ако може да ми препорачате некој гениколог за мојот проблем.ви благодарам уште еднаш :*
   
 13. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Проблеми со зачнувањето

  И јас пробувам неколку месеци да забременам ама мене никогас не ми касни освен сега сто ми касни само три дена а веке сум побудалена :)
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Проблеми со зачнувањето

  Земај утре тест и да не известиш :rofl:
   
 15. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  и чекаме добри вести
   
 16. kiki3047

  kiki3047 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  24
  Проблеми со зачнувањето

  јас веќе недела дена пијам фолна утре пак треба да одам на гинеколог бев пред неколку дена и ми реце за утре пак,на последниот преглед ми бесе се ок ми рече ако добијам овој месец на 3ден од циклусот да одам да испитам хормони па ке видиме дај боже да ни се исполни на сите желбата што ја имаме.поззз
   
 17. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  ми дојде :'( :'( :'(

  :'( :'( :'( :'(
  многу сум тажнаааааааааааааааааа
   
  Последна измена од модератор: 31 март 2017
 18. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  Проблеми со зачнувањето

  бик немој да бидес тазна...имај позитивни мисли тие 3-4 дена брзо ке поминат па поново во обидот за бебе..со позитивна енергија за позитивен тест
   
  На melek21 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bik23

  bik23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  53
  Проблеми со зачнувањето

  како да не бидам тажна белувче цела година се обидуваме и сеуште ништо мислав дека има нешто последниве два месеца не е како минатите ама пак ништо
  по 4-5 со нови сило до бебче :'( :/
   
 20. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Проблеми со зачнувањето

  i na mene mi dojde i bev mnogu tazna placev 2 saati amamnogu nauciv od site vo forumov i vi blagodaram iako se znam vo teorija drugo e od iskustvo pozdrav
   
  На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.