1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    I jas bi ti preporacala so upat od maticen ginekolog da si gi napravis hormonite..mozes na klinika..u bukurest.isto sum.pravela i jas. E sega cesto se slucuva nekoj reagens za nekoj hormon da nemaat pa toj mozes da go napravis na privatno. Ako gi pravis site na privatno moze sa.te fati 5-6000 denari.
     
    На 0ли и paleska3 им се допаѓа ова.
  2. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    фала многу @0ли
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Јас сум за совет.
    И исклучиво од вас лавици кои се бориме за бебе.
    Вака пред некој ден бев на мекици,блиска роднина се породи,преубаво,пресреќна сум за неа бидејќи многу се намачи во животот па дури сега се средија коцките да си дојде се на место.
    И ми пушти слики од бебето преубаво,сите да дочекаме:l:.
    Мубетот ми една нова пријателка знае само дека сум во брак досега без бебе.
    Не ја осетив толку блиска досега да и кажам по кој патишта се сме поминале за бебе.
    Ама претпоставувам дека насетува дека имаме проблем за бебе иако јас секогаш се правдам со некоја без везе причина што не сакам и не пробувам да забременам.
    И пред некој ден и кажувам бев на мекици кај таа и таа и само и покажав слика од ресторанот како сум била облечена,никакви слики од новороденчево не и покажав.
    И она ми покажува слика од нејзина роднина со бебето како и го држи пријателкава бебето кај таа на гости,дека бебето потпораснато е.
    Демек и она пред некој месец била на мекици еве види кај кој и оп сликава со бебето во рака.
    Ми падна глупо малце.
    Јас имав слики од новороденчето ама не го покажував тоа.
    Совет да замерувам или не?
    Непријатно ми дојде тоа што јас ич не покажав слика од бебето и сега наеднаш оп од нигде никаде пријателкава одма слика како го држи во раце бебето кај што била на мекици пред некое време.
    (Најмногу сакам да верувам дека никаква лоша намера немаше со сликата ама јас еве ако одам на свадба и кажувам бев таму и таму а исто и друга била на свадба и рекла дека била ако другава не се фали со слики и јас ич не покажувам. Мислам барем јас така правам да не го замарам некој со мои замисли. Може на тие што зборувам не им е гајле за свадбата каква сум била и невестата каква била. Е сега ако некоја восхитена покажува слики како поминала од свадба и јас споделувам исто слики,впечатоци).
     
    Последна измена: 19 февруари 2018
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми покажуваат слики од бебиња, јас се топам и гледам колку се слатки и како би ги згмечила од што се преслатки. Ич не ми е гајле која е намерата на тој што ми покажува бидејќи и не е битно. Не ни мислат сите лошо и постапките на другите не мора да се од злоба.
    Мој совет е, најпријателски, да не се замараш со такви работи те молам. Само си правиш неубаво на душата.
    Ако веќе анализираш нечија постапка, обиди се да ја видиш прво нејзината позитивна страна. И обиди се да не се споредуваш како ти би постапила во таква ситуација бидејќи тој некој не си ти.
    Се случува со наши постапки да повредиме некого, а не сме мислеле да повредиме. Така и на другите им се случува. Пријателката можеби и не знае дека ти лошо си се почувствувала, па кога би и' спомнала за ова, можеби и преизненадена би била.
    Не мора да значи дека тоа што ти ја покажала сликата е со намера "in your face".
     
    Последна измена: 19 февруари 2018
    На Lara 27, mace89, CatL4dy и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Ок јас и напишав дека сакам да верувам дека не е лоша намерата.
    И да знам дека не е секој ист како мене.(јас пазам на тие факти,на поскромна особа сигурно нема да се фалам за каишон мој гучи нели?Осет се вика.Или имаш или немаш)
    Ама шу знам,па еве јас не сум бебе фанатик.:?:
    Мојава логика не ми дозволува на секого да покажувам пред се идно мое бебе а не па на моја роднина.
    Таа роднина пред се во доверба мене ми дала сики од своето бебе,ако сакале сите да го гедаат ќе го ставела на профилна на ФБ па и да сум го покажала не некој ради моја дрскоча она не би знела дали јас сум се дрзнала да го покажувам или си отворил било кој нејзин профил и видел.
    Инаку да на место ти е коментаров.
    НЕ треба да тргам дека сите се ко мене.
    Јас не сум бебе фанатик ич од ич(ова не значи дека не се радувам на новородено но ете не ми е лајтмотив на денот).
    Сепак дел во мене е доволно добро уверен дека не е само коинциденција ова со сликава.
    Ама ете некоја си интуиција,поткрепена со некој други сознанија за личноста.
    Ама ок сакам да прочитам мислења.
    Балгодарам.
     
    Последна измена: 19 февруари 2018
    На fina erika и 0ли им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Луѓето си го живеат животот како што тие сакаат и имаат право да постапуваат тие како што сакаат. Наше е дали ќе се дружиме со одредени луѓе или не.
    Нема да се фалиш со каиш Гучи пред скромна личност, но ако таа скромна личност те види со каишот, треба да помисли дека намерно си го облекла за неа да ја провоцираш? Ако некому прва помисла му е дека го провоцираш со тоа што го носиш, џабе е ако си имала осет и не си се фалела. Џабе е, кај неа прва мисла ќе е дека намерно си го облекла бидејќи си знаела дека ќе ја сретнеш. Муабетот ми е не барај лоша намера бидејќи во се' може да се најде ако сакаш. Не си прави немир на душа и тежина.
    Ако си ми другарка и купиш кола, а јас не можам да си ја дозволам, а очајно ми е потребна, не може да очекувам да имаш осет и да не ја возиш само за јас да не се почувствувам нешто помалку. Не си ти крива што јас не можам да купам.
    На крајот на краиштата, твој избор е во чија близина ќе бидеш. Ако знаеш дека ти прави злобни работи, тогаш батали ја и мирна глава.
    Само без секирации. Доволно е тежок патот за да не' замараат небитни луѓе и ситуации. Настрана од негативности. :)
    И не мора да ти е лајтмотив некое новороденче, само е избор да не се замараш со намерата.
     
    Последна измена: 19 февруари 2018
    На CatL4dy, eli25, Baby^ и 14 други им се допаѓа ова.
  7. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Накратко да се надоврзам на муабетов. Едно време и јас се замарав и тука исто пишував за мислење, со жени кои освен децата немаат ништо друго во животот. Но на крај разбрав дека не сум јас со неисполнет живот, покрај тоа што сеуште немам деца, имам прекрасен маж, на млади години имаме успешни кариери и доста пари за да си дозволиме шетање и многу други работи. Не сакам да звучам глупаво или грубо, знам дека со пари не се купуваат некои работи, но верувајте дека луѓето најмногу завидуваат кога си успешен и го работиш тоа што го сакаш. Јас со такви луѓе завршив и ги одалечив од мојот живот. Доста е голем процентот на парови што се во брак и со деца, но има и такви што не се ниту во брак или па немаат ни стабилни врски, е со вториве се дружиме постојано и многу ни е убаво. А и најмногу не исполнува љубовта од внука ми и мене и мм, многу ја сакаме и таа нас, на неа сме посветени максимално. :inlove::inlove::inlove:
     
    На eli25, fina erika, ivanshe и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Dragi devojki, vo dosegasnoto moe iskustvo i borba vo zivotot svativ deka sekoj si e poseben slucaj za sebe, sekoj se bori na nacin kako moze za da go dobie toa sto go saka ili mu treba. Vo princip ne treba da osuduvame (iako nekogas e tesko) bidejki sekoj si znae doma kako mu e. Porano ili podocna sekoj sto se trudi go dobiva toa sto najmnogu go saka, no veruvajte deka sekoj se bori.

    Eve ke bide malku podolg postot ama ke vi kazam od moite najbliski prijatelki deka sekoja veruvajte sekoja se bori za ili so nesto. Edna drugarka ima dete koe go dobija posle godina i pol zaedno so soprugot a mesec dena po svadbata. Maka machi so finansii i so negovata patrijahalnost vo 21 vek i tolku se odljubeni sto razmisluva sa go napusti. Druga drugarka e sosema sama bidejki soprugot i raboti vo stranstvo i nema koj da i pomogne vo cuvanje na deteto koe go dobija posle 4 godini obiduvanje. Ne moze da mrdne bez detenceno i nonstop e doma. Treta drugarka odma dobija detence pa se zemaa no nemaat reseno stanbeno prasanje ne se kreditosposobni za da kupat nesto. Cetvrta drugarka ne moze da najde rabota, petta drugarka svekrvata nr i se pogodila, sesta drugarka e trudna soprugot na 30 godini i e pijanica..itn itn.. zatoa ke recam pak sekoj se bori vo zivotot..i dodeka imas so kogo i za sto da se boris toa sto ke go dobies na kraj e najslatko.

    Eve i jas da se spomnam odkako doznav deka sum bremena ne sum stanata od krevet. Komplikacii imam...prokrvariv obilno i mi se stvorija hematomi. Strogo do wc.i nazad.u krevet. Zarem da im se lutam na drugarkite sto.imaa lesni bremenosti? Ili na drugarka so e isto bremena pa vezba joga prai spaga i stoj na race vo sesti mesec? I da ostanete bremeni ne zavrsuva prikaznata tuka veruvajte:)

    Dodeka ima mir i sloga i ljubov megu partnerite se ke se nadmine i postigne.

    Pozdrav.
     
    На Andonia, Lara 27, CatL4dy и 24 други им се допаѓа ова.
  9. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Зашто придавате знаачење на работи од оваков тип... нема потреба . Според мене.. ! Губиш време !
    Највише мразам кога се прикриваат работи пред мене, за да "не ме повредат" . Па толку здрава психа имам, што кога забележувам -криење и заобиколување- намерно ја отварам темата . Значи на пријателка ти ѝ било кеиф да ти полажи слика со бебе , и што има лошо во тоа. Подобро така отколку вештачење и глуматорење !!! Без комплекси девојки !
     
    На Andonia, stevemila, m.i.g и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Значи ако тебе не те боли да ти прават лице.
    Ок.
    Мене ми пречело кога канеле колешки на роденден колешки што имаат деца само да одат и ова јавно канеле нели мене да не ме заобиколат .
    Не сме сите исти.
    Некој пропатил и упте пати за бебе некој од прва си завршил работа.
    Сите не носиме ист товар на грб.
    Па според тоа не можеме исто да реагираме.
    (Можда спонтан сум имала така и некој слики ми пушта)
    Сепак благодарам за мислење и многу си во право дека си губам време.:)

    И кај мене е слична ситуацијава како твојава.
    Па од завист откако долго време сум во брак без дете,кога некој сака да ме почука по носот отвара тема бебе и се шетаат слики од нечии деца околу мене.
    Затоа мене интуиција не ми затаила.
    Ама навикната сум јас кога не можат кај што ги боли дека немаат таков брак и можности како нашите фамилијарни и кариери да удрат кај што имам минус во животов.
     
    Последна измена од модератор: 19 февруари 2018
    На fina erika и PeachGirl им се допаѓа ова.
  11. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Драга моја , никаде не напишав дека сакам да ми прават лице, ами дека не сакам глумење и вештачење. Но , како и да е. Немој да придаваш толку значење. Никој не знае што ни се случува во нашата интима ,па да пази што ќе кажи. Како да и замерам на другарка што става слики од нејзините прекрасни дечиња. Или друга ми кажува што направило/кажало нејзиното... па нормално е .. и ти да имаш.ќе.го правиш истото. Не загледнувај така , диши. И Господ е тука за сите Нас .
     
    На Andonia, Baby^, fina erika и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Така ти си мислиш дека ќе правам.
    Не ме познаваш а и немам намера да те разубедувам.
    Само прочитај уште еднаш каде имам напишано дека ако мене роднина ми дала слика од нејзино бебе сметам дека е во доверба и дека не треба туѓо дете да покажувам па замисли за мое што би правела.
    Инаку како да завидувам на пријателка што добро ја знам и ставила слики од деца?
    Јас напишав ова е познајничка-нова пријателка.
    Знае добро она што ми фали во животот.
    А се она што јас го имам пак нејзе и фали.
    Пишавме слични ситуации како @Beatris
    Инаку Господ е и за мене без бебе и за новава пријателка со туѓо бебе што дели слики под нос на некоја која со години (не 2-3год. е во брак без бебе:^)).
    Јас се те сфаќам што ми пишуваш ама ти дали сфаќаш дека ги има вакви и ете јас од некоја причина на таква и се замарам?
    Тое е се.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Женички, не си го правете тоа. Немојте. Јас знам многу добро како е кога секој месец слушаш трудна сум, се породив, таа и таа е трудна со второ, трето...а јас никако не останував трудна. Молчев, на никој не кажував за мојот проблем. Само пред маж ми заплакав еднаш, не издржав...но, некако кога ќе се случеа тие работи, јас си замислував, како јас ќе соопштам дека сум трудна, како дека сум се породила. Си замислив девојче, Сара....и ми се исполни се.
    Тешка и долга е борбата. Посебно кога трае долго. Не си правете додатни тортури на психата. Знам дека ќе кажете не е лесно, боли...но, психата е чудо. Никогаш, никогаш не покажувајте пред другите дека нешто ве повредило, тоа ги храни. Напротив, покажете им дека сте јаки.
    Мене една ми кажа, абе од прва се фати, еднаш имавме само, ако и попуштев готово...цела бременост ќе ја трпев.
    Битна е вашата цел и борба, ставете се друго на игнор. Мозок на пасење.
    И се надевам дека брзо ќе си гушкате едно мало злато, ваше сонце што ќе ве грее.
     
    На stevemila, cinderella5, Baby^ и 22 други им се допаѓа ова.
  14. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Секоја ти чест на позитивниот став,браво!!!
     
    На Andonia и Asistentkа им се допаѓа ова.
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Мора позитивен став, не дека не ме болеше, јас си знам како ми беше на само. Ама, секогаш велев и јас ќе имам бебуш.
    Колку и да ми е тешко, научив да се кревам.
    Цел живот се борам, и ќе се борам за се. Ти благодарам, се надевам на некого ќе помогнам, ќе дадам сила... :*
     
    На Andonia, curlyhair, јolene и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Убаво е да се мотивираш кога ете имаш услови,можеш да забремениш.
    Кај мене нема шанси.
    Иако повеќево што се добро запознаени со мојот проблем(и д-ри велат имам шанси,иако никој не гарантира и нормално ако направиш оваа процедура па онаа....).
    Но некако во животот доаѓаат денови во кои анализираш и длабоко се преиспитуваш до кај си,зошто си до таму. И барем мене ми дошло веќе измачување обидот да забременам. Само сакам нормални луѓе околу себе што нема да гњават што чекате.
    Сума сумарум општо животот каков ми е не ми е лоша варијанта.
    Сега секогаш може подобро,ама не со лажни надежи и лице правење и провоцирање од околина.
    Сум си дојдена во фаза кога јас,маж ми и заедничкиот мир ми вредат се,најмногу.
     
    На fina erika, *Ench@nted* и dunika им се допаѓа ова.
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Толку што сме повредени,ни одговара да ја бараме вината во некој друг и се мислиме намерно ни прават а врска се нема.
    Мене неколку членки од тука ми пратиле слика од бебето одма по неговото раѓање.
    Некоја ќе го свати еве она ми праќа као фемек види јас родив.
    Јас се топам од љубов од таа убавина.
    Често ми праќаат нивните мамички како растат цуцињата.
     
    На stevemila, dunika, fina erika и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Ти со тие членки што ти пратиле слики сигурно за текот на бременоста и такви муабети сте правеле.(муабетот ми е си имаш некоја блискост на тема бебе)
    Сигурно не сте комуницирале на тема кариера и од тука никаде ти пуштале слики од нивните бебиња.
    Мене оваа ми е нова пријателка-познајничка и кратко се знам за таква блискост слики од бебиња да ми праќа.
    Затоа ми падна чудно.
    Затоа што од караткото познавање таа само знае дека долго сум во брак без бебе и кога ме прашала зошто не работам на случајот сум и дала без везе одговор дека се пазам да не забременам. За да не ме гњави со допонителни прашања и вакви глупости.
     
    На eli25 и fina erika им се допаѓа ова.
  19. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    @Lavica2016 На место ти е постот:bow:Мене вчера една другарка ми се јави да ме извести дека била трудна со второ после 2 години,цитирам ""Значи се намачивме со сопругот за второво а со обиди биле од пред 4 месеци""Tи си се намачила па душо ти незнаеш каква мака имаат други парови во обиди за дете,она на мене ми кажува:fubar:.
    Одамна не сум пишала а што би пишала друго да не откривам сега детали па после се разочарувам.
    Мудро ќе си молчам:emo:
     
    На Bebulleee, TutiFuti, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Тоа јас го опишав и се вика осет. Или го имаш или го немаш.:fubar:
    Сите фрлија камен по мене демек не ми ја знаел некој интимата па да внимава што зборува во мое присуство.
    Реално со години сум во брак без дете. Нема потреба да ми ја знае интимата. Јасно е ко бел ден во 90%од случаите дека е проблем во прашање(еве можда 10%навистина се брачни парови кои вистински НЕ сакаат нивни деца).
    Инаку да знаат бидејќи реално прво прашање е мажена си и имате ли деца.
    Луѓе на интервју во една звучна компанија истото ме прашале(а не смее да дискриминираат вака)не пак луѓе кои се почест дел од моето секојдневие. Се знае тоа. И јас да не кажам се врти муабетот остај ја таа нема деца,нема да те разбере.....:@
    Сепак муабети не ме допираат до толку. Мојата генерација на трето за 8000ки стасаа.
    Ама па пикање слики под нос ми е чудно,недефинирано однесување од нова особа:?:.
     
    На dagmar и fina erika им се допаѓа ова.