1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Бибка04

    Бибка04 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    .
    .
    .
    .
    .
    абе не збори така сега, надежта последна умира!!!!!! не е се изгубено!
     
    На Happyinlove и Lady Leona им се допаѓа ова.
  2. L*G

    L*G Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    1.305
    Пол:
    Женски
    Одамна сум под достинекс и никогаш не ми влијаел на циклус,така да не верувам дека ти е од него
     
  3. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Епа L*G ова со достинексот ќе го елиминирам, фала ти драга моја... ќе барам причинител друг...
     
    На L*G му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Aj pomos od vas so soprugot sakame da odime kaj urologo no nz kaj koj. Ima dijagnoza azoospermija i do sega nikoj ne ni dade nekoi lekarstva bevme vo filip 2 i vo drzvana ni rekoa za toa nema lek pa sega ako znaete nekoj nesto so ova bi ve zamolila da mi kazete
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ние кога планиравме бременост и мене почна да ми касни секој месец по 4-5 дена. А цел живот си добивав на 28 дена. Кога му кажав на гинекологот ми рече дека е нормална појава, се случува нешто ново во организмот и се спрема за бременост.
    А вие што си пишувате домашно, 2 часа пред домашното сварете му едно јако турско кафе на вм. Имам читано дека со кофеин се зголемува бројот на спермата и истата се забрзува. Ништо нема да ве кошта да пробате :)
     
    На Andonia, Happyinlove, paleska3 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Мила за жал класичен лек за вашата дијагноза не постои.Ако имаш време,пробајте со витамини,нека смени исхрана на поздрава сопругот,ако пуши да намали/остави,и ако има вишок кг да проба да ослабне.Тоа е тоа што може да се направи од човечки фактор.
    Колку спермограми имате со ваква дијагноза?
    Лоша е,но е не фатална,има оперативни интервенци ТЕСЕ/МЕСА преку кои се бара/добива спематозоиди директно од скротумот/тестисите,и доколку се најдат здрави,се оплодува јајце клетката со икси постапка.Ова вероватно и д-рот ви го предложил..
    Ти посакувам успех од срце:hug:
     
  7. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Вистина и мене ми е точна ,како швајцарски чаосовник...цел живот..и еве тест негативен и ова утро , а уште ја нема. А за овој советот со турското кафенце , ќе го пробам :coffee:
     
    На curlyhair, chocolade и cinderella5 им се допаѓа ова.
  8. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Soprugot ni pie ni pusi ne e debel. Koi vitamini i sto od ishranata e potrebno .3 spermogrami ni se so takva dijagnoza . Kaj koj lekar da prvime tese metoda nz kade da odime vo ludilo sme . So mene se se ok rezultati sega ni ostanuva kaj nego da vidime sto ke bide :(
     
  9. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки јас сум старо-нов член тука :lol:После долго време пак ве читам.Се пријавувам тука со трета бременост:inlove:
    Сакам да им дадам поддршка на сите кои се во исчекување на две цртички,да им кажам дека само со верба ќе дојде тоа што го посакувате и да даде Господ сите што сакаат да забременат да забременат лесно како што јас забременив по трет пат.Ви ја праќам мајата да ве фати и вас и глава да не можете да кренете од многу дечиња:lol::*
     
    На Baby^, @Verba, irenna и 7 други им се допаѓа ова.
  10. matilda258

    matilda258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Еве и јас деновиве треба да добијам.....осеќам дека ќе биде така си ги имам сите симптоми и веќе си паѓаам
     
  11. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ете ..такааа... си добив .. после три дена перипетии и мислачки . Ај за арно да е:clap:
    Туку , за пролактинот не мораше да е на третата ден пд циклусот . Така?
    Ве сакаммм... За многу години празникот денешен .Вечен именден на тие што си слават
     
    На Andonia и Martka им се допаѓа ова.
  12. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    За пролактинот само можеш било која ден .
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Еве ме повторно девојки! За тие на кои им недостасував :D
    Кај мене многу работи се изнаслучуваа. Поголем дел ми ја знаете приказната.
    Се разделив од форумов кога после првата инсеминација имав бета 193 со формиран сакус и истата таа бета за недела дена падна на 0.9, проследено со крварење...
    После меколку месеци, втора полина од март правевме втора инсеминација. Успешна....ама кратко. Истата ситуација се повтори на сам ден Велики Петок, во очи Велигден, ми почна крварењето и бетата одма падна. Нареден месец одма трета инсеминација. Заврши неуспешно. Бета 0.
    Револтирана бев што и покрај втората инсеминација која заврши идентично на првата, Адамоска ми исфорсира и трета инсеминација, радувајќи се на моите природно идеални фоликули и убаво дебел ендометриум.
    Матичната моја ми кажа: „Во Систина, Адамоска е број еден за инсеминации“, и се покажа дека е така. Прва и втора успешни, таа одлично си ја заврши работата, ама јас не успеав да си ги зачувам.
    „Лоша среќа“ и „Не се секирај“ беа нејзините зборови.
    Се убаво и доловив на матичната и таа ме упати кај д-р Кочовски, врвен професор и трансфузиолог на Клиника. Бидејќи на државно тешко се допира до него, матичната ме упати во неговата приватна лабораторија Hemo Lab кај универзална сала во Скопје. Човекот ми ги направи сите можни испитувања според проблемот на кој наидовме. Буквално цел систем ми го испитуваше. Страв ме фати дури. Сите испитувања беа ок, имаа уредни вредности освен едно антитело кое кај мене го има и кое влијае во одржувањето на бременоста. Тоа антитело го имало на слузницата на матката и плодот како се прикачува антителото го напаѓа и тоа не се храни и се исфрла.
    Ме стави на терапија, витамини д3 и к2+ инофолик комби (ги нема тука ми ги носат ос србија и бугарија) и исклучиво БЕЗГЛУТЕНСКА ИСХРАНА бидејќи конкретно ова антитело се хранело од глутенот.
    Точно дека испитувањава многу не фатиjа (околу 12.000) ама барем го детектиравме проблемот и работиме на негово решавање.
    Многу, ама многу комплексна е работава. Трпение-спасение. Бог нека ни е помогне. На сите.
    Изнинете на долгиов пост :*
     

    Прикачени фајлови:

    На orhideea, Baby^, ivanshe и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Фала Богу се открило тоа е најбитно,и јас кога го открив проблемот издишав,поинаку се понашам знам дека сум на патот кој ке го истерам до крај овој пат. Не жалам за ни еден денар затоа што сватив дека се што може да се плати е ефтино. Ти прајкам многу срејќа овој пат да биде успешно,само опуштено и добра мисла,се што поминало е зад нас не чекаат подобри времиња на сите:sun:... Заслужуваме:hug:
     
    На @Verba, CaraMia, bela.m и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Бела ни недостасуваше и мене ми доаѓаш во птав момент.Јас сум во процедура на 7ма инсеминација на ГАК на природен циклус,но осеќам дека нема да ми е успешна,првата кога ја правев на ГАК ми беше успешна,но нажалост кај мене заврши со киретажа.Ги направивме сите можни испитувања со сопругот и кај нас се испостави исто како кај тебе.Е сега сакам да пробам и инсеминација кај Адамова па ме интересира колку те фати све.(јас ќе одам на спонтан циклус оти имам фоликули).Испитувањава што ги правеше ти се прелу крв или.....Поздравче и секое добро

    Бела извини само да те допрашам нешто Докторов дали е Кочо Димитровски или Кочовски е некој нов,зошто Кочо е ужас,а Кочовски не го познавам па дали се работи за различен доктор или ист.
     
    Последна измена од модератор: 13 јули 2018
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Хемолаб е од Кочо Димитровски, претпоставувам по грешка презимето го напиша Бела.

    @bela.m сега штом се открило, следниот пат ќе си биде бебенцето 9 месеци во меше, до крај! :*
     
    На CaraMia, bela.m и dunika им се допаѓа ова.
  17. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Женски да ве поздравам и јас:hug:
    Ве читам редовно ама за жал немам што да се пофалам.
    Месецов прва имсеминација неуспешна,за нареден циклус здравје ке пробам уште една,може ке упали:wasntme: иако не сме со најсјаен спермогам..
    Ако не,ифв не ни бега.
    @bela.m мило ми е што пиша:hug:
    Супер што сте детектирале каде шкрипи работата,ке се среди за некој месец,па ке имаш огромно меше:angel:

    Поздрав до сите женски,убав викенд да си имате:l:
     
    На L*G, Andonia, @Verba и 6 други им се допаѓа ова.
  18. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    @Martka e sega se zbuniv. Moze i si vo pravo, ako e taka neznam zoshto takov vpecatok imash, nie pominavme odlicno. Mnogu e strucen. Nie pobaravme i vtoro mislenje (od belgradski doktor) i se poklopija mislenjata. Ispituvanjata preku krv da. Zemi si d3 i k2 ama obavezno. D3 edno na den od 4000 a k2 dve kapsuli od po 75mg. Deka e vitaminska terapija ne odi taka brzo. Treba vreme. Inaku i moite inseminacii bea na priroden ciklus, samo pregnil pred Inseminacija. 11.350 cini edna inseminacija. Merenjeto folikili ne mi go naplakjashe posebno shto pozitivno se iznenadiv. 1650 e folikulometrija vo sistina. Ovde zashtediv neshto :D Od mobilen sum, prostete za latinicata. Vi blagodaram za toploto dobredojde prekrasni zenCki :*

    Da te slushni Gospod! Neka go dade najubavoto i kaj mene, i kaj tebe i kaj site zeni shto ja minat golgotava :*
     
    Последна измена од модератор: 13 јули 2018
    На chocolade, Andonia, irenna и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Ако е тој докторот Кочо бев со сопругот за резултати и ни се развика речиси не избрка од канцеларија а ништо не го навредивме не се каравме него да ни прочита резултати.А ако е др.Кочовски тој е нов него не го знам,па затоа сакав потврда за др.Кочовски или Кочо Димовски па и јас сум збунка,но како и да е ќе појдам до хемолаб и ќе ти пишам што ќе ми рече.Секое добро
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Izvini da se nadovrzam za.inseminaciite..vo Sistina gi pravese?
    Jas pravev kaj Lazarevski no toj ne mi naplakase za folikumetrija a samata inseminacija me kostase 10,000 denari.
    Ova bese noemvri i dekemvri.