1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Честитки мило ми е, кога ќе одиш во вц без напнување.. Од напоните ти се јавува и кафениот исцедок . Со лесно :* и повеќе мирување додека се среди исцедок. Во врска со јадењето до 4месец немав проб со јадење.. Исто и бев како и порано
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво, да прашам, ми доцни 4 дена, правев тест, излезе негативен, сега земав резултат од крв исто негативен. Никакви симптоми за добивање, обично ми доаѓа на 24-25 дена, сега е еве 28ми ден. Желбата за бебе е гоолема, дали некој има вакво искуство, дали е бременост или не. Сега да се јавам на гинеколог, ама незнам, ако има негативни резултати дали и ќе види нешто ако има.
     
  3. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Почекај можеби од некој стрес ти касни, промена на клима итн.. Чим си на правила тест и преку крв и е негативен. Тогаш така е, почекај па потоа консултирај се со докторот
     
    На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,

    Se priklucuvam na temava i jas. Planirame vtoro detence. Prvoto veke 5 godini napravi a nie se zaboravivme:D
    Duri i toj nekogas ke spomne kako saka bratce ili ke mi go bacuva meseto i veli deka koga ke napolnel 7 godini bebeto ke izleglo od moevo mese:D
    Ne znam od kade mu se vakvite muabeti no mnogu mi e interesen.

    Ova e vtor mesec kako probuvame pa samo zdravje i so sreka na site. Za 4 dena treba da dobijam, pa da se nadevame ke me skokne. Nemam nikakvi simptomi sega za sega. Duri ni gradive ne me bolat kako sto obicno me bolat pred menstruacija:|
    So prvata bremenost me bolea gradite i imaf kafeav iscedok vo denovite koga trebase da dobijam. Jas mislev deka dobivam a ustvari toa e bilo implantacisko krvarenje. Koga mi docnese den ili dva, napraviv test i bese pozitiven.

    Velat deka sekoja bremenost e razlicna, pa se nadevam deka iako nemam simptomi, mozno e da ima bebence.:)
     
    На eci85, Kris80, do-re-mi и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Аииии ептен се израдував за тебе милаааа , имај најубава лесна бременост до крај. Те гушкаммм :hug: и пуштај ни среќа немој да не заборавиш сега :lol: и не се секирај биди смирена и силна :muscle::!:
     
    На Andonia, Lara 27 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Драги лавици. Поминав неколку години на темава, а безмалку 4 години во интензивни обиди.
    Поголемиот дел ја знаете мојата приказна. Немаме дијагноза, необјаснет стерилитет. Две рани бремености (со инсеминации) завршија уште пред салам да почнат да напредуваат. Не се равиваа ембрионите ете. После трета неуспешна инсеминација (немаше забременување) испитувањата ми покажаа покачено антитело (вредноста треба да е 5.00, а мене ми беше 6.5) кое се јавувало на слузница на матка и го отфрла ембрионот. Веќе три месеци на терапија и безглутенска исхрана, крај на септември треба да одам на контрола. Во меѓувреме правевме четврта инсеминација (минатиот месец). Не се фати. Дотука било со инсеминациите.
    Решивме да одиме на ин витро (доколку антителото ми е во нормална вредност за да не ризикувам повторно со исфрлање на плодот).
    Се надевам на побрзо остварување на желбите на сите нас овде.
     
    На orhideea, eci85, L*G и 15 други им се допаѓа ова.
  7. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    @Happyinlove Честитки есенско меше! Ти посакувам со лесно,без никакви проблеми да си помини целата бременост! Те чекаме во труднички со убави новости :*
     
    На Happyinlove, Martka, Lara 27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Samo hrabro mila. Ti posakuvam da ti se ispolni zelbata i ti da si guskas bebce. Kako sto e Gospod nikoj ne e. Bidi pozitivna i misli si samo na ubavo. Ponekogas samo nie samite mozeme da si pomogneme. Mislata e mnogu silna rabota.
    Poznavam dve zeni, prijatelki na majka mi, koi so godini se borea da ostanat bremeni. Po mnogu neuspesni obidi, si posvoija decinja. Vednas po posvojuvanjeto, se opustija, ne bea pod stres za bebe veke, ne mislea, i znaes li sto se sluci....si ostanaa bremeni vo istata godina:) Sega si guskaat dve decinja.
    So pozitivna misla i opusteno, ke bide. Te guskam:hug:
     
    На Andonia, dunika, bela.m и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Еве ме мене со најнови информации.. Направив хсг (прилично болна постапка), резултатот е ресидивен септум ( остаток од септум кој лани ми беше отстранет со хистероскопија од страна на Димитров) и непроодна десна туба. Закажавме со докторот хистеролапараскопија за доотстранување на септумот и отпушување на тубата. Овој пат во систина кај др. Ивановски.
    Дали некоја од вас имала ваква интервенција конкретно кај овој доктор? Не се сомневам во неговата стручност за асистирана репродукција и изнаоѓање на решенија за проблем со стерилитет или забременување, затоа и му ја дадов довербата него, но дали е стручен за ваков вид на интервенции?
     
  10. Lara 27

    Lara 27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.604
    Пол:
    Женски
    Јас мила ќе одам кај Тофоски немам зборови мила познавам две кои имат непрподни канали и сеотун послем неговата операција и долги 3 год остана одма бремени и кки сега се пак бремени за второ па ако можиш закажи и оди кај него мила на Гак
     
    На *Sara* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Имам аверзија искрено од државни клиники поради лично искуство. Мачна ми е процедурата на закажување, чекање и неизвесност. Знам за стручноста на Тофоски но некако несакам да губам време додека дојдам до термин па затоа се одлучувам за опција приватно иако искрено е доста скапичко.
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Бела јас сум во иста ситуација како твојата.Но идеме напред и ние ќе бидеме родители.
     
    На elimkd, @Verba, Bebulleee и 7 други им се допаѓа ова.
  13. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Sekako deka kje uspeeme @Martka, jas ti garantiram
     
    На Bebulleee, Independiente, ArmaniCode и 2 други им се допаѓа ова.
  14. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки Добро утро
    Се извинувам најпрво доколку сум досадна со прашањата но се чувствувам многу очајно.
    Се обидуваме за бебе 4 месеци, ги следиме плодните денови но не фаќа. Последната ми беше на 17,08 се надевав дека нема да дојде но вчера како за инат точно на 28 дена. Само овојпат многу ме боли стомакот и многу ми е обилна уште од одма. Планирам да одам на лекар штом ми заврши, секакви мисли ми идат во главата, месецов дури ослабнав 4 кг, сопругот многу несака да се фаќа за плодни денови и слично, ми вели криеш нешто од мене, може нема да може да имаме дете, пишувам и плачам незнам што да правам
    Дајте некој совет со што да почнам, да барам а почнам испитувања или
    ;(;(;(
     
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ако малку прочиташ низ темава ќе видиш дека има членки кои се обидуваат и по 4 ГОДИНИ за да добијат бебе. Ако не сте си со сопругот најголема поддршка тогаш џабе е што и да правите, а очигледно ти неговата поддршка ја немаш. Најпрво оди на обичен ехо преглед на гинеколог и посоветувај се со него што понатаму.
     
    На Andonia, Oaza.123, Lara 27 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Dobro utro i na tebe
    Nemoj so placenje uste od sabajle.4 meseci i ne e dolg period za da imas takvi komentari od soprugot i ti da se custvuvas vinovna
    Maticnata moja mi kazuvase deka prvite nekolku meseci i dokolku nema uspeh vo obidite ne e strasno,kontroli se pravat posle edna godina od neuspesni obidi.Koga ke ti zavrsi ciklusot odi cisto na edna kontrola pred se radi tebe za da si ja smiris psihata.Ne placi ne se razocaruvaj nareden mesec probuvaj te sekoj pat koga mozete ne sledete samo plodni denovi
    Jas ostanav bremena posle 3 meseci ama ic ne ocekuvav deka bas toj mesec ke bide
     
    На Lara 27, Martka и fana им се допаѓа ова.
  17. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Мој совет, ако сте на возраст 30 или повеќе години не чекајте 1 година за да почнете со испитувања. После 6 месеци интензивни неуспешни обиди, обратете си се кај специјалист за неплодност (не кај матичен) за да се откријат евентуалните пречки. Значи и ти и партнерот, проблемот може да биде кај било кој од вас, а и кај двајцата, а можно е и да нема проблем.
     
    На Lara 27, Bebulleee, Autumn_ и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Душичка ако ти е за утеха јас се борам повеќе години за бебуш и многу тагувам,но најголема поддршка ја имам токму од сопругот мој без кој јас не знам дали ќе мрдав до сега.Во брак сме неколку години и имав вонматерична близначка бременост,успешна инсеминација која заврши со спонтан, биохемиска бременост,неуспешно ивф,(сите видови на бременост ме бутнаа на патос,освен нормалната како сите други)ама понатака сум во борбата и не се откажувам,но пак ќе кажам сето ова ЗАЕДНО И СО ПОДДРШКА ОД СОПРУГОТ иначе немаше да преживеам гооолема плачка сум(не сакам ама сум таква).А ти мила моја исправи се избриши ги солзите,прво разговарај со сопругот да не ти врши притисок,и дека за БЕБЕ СЕ ПОТРЕБНИ ДВАЈЦА ТИ И ТОЈ и неговата поддршка.Второ право кај матичката твоја гиникологот и ќе и кажеш да ти даде да испитате спермограм,а за тебе знаеш ехо,пап уреден,микробиолошки испитувања да имаш чисти и ќе и бараш за почеток хормонални испитување на 3 ден од циклус и после тоа,ако е ок ќе правиме муабет отом потом.Обично во зависност од возраста за постари тие испитувања ги прават после 6 месеци неуспешни обиди,а за помлади брачни парови и до 1 година.Но ти биди упорна за овие испитувања мислам дњка се за почеток неопходни и да не губите толку време и нерви.Ако ижате и финансии направи си приватно.Ова ти го пишувам од искуство.Али пред све ЉУБОВ МЕЃУ ВАС ДВАЈЦАТА и све друго ќе си дојде и ќе пишуваш во мојата омилена тема....Се породив....Секое добро и те чекаме со позитивен тест.
     
    На Veki4kaa, Andonia, Lara 27 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Ахх мила, ти посакувам од се срце едно малечко срценце :hug: за кое се борите толку време Господ е голем.
    Нема да се откажам ни јас, имам 25,5 години правев пап пред да почнеме со обидите се беше демек уредно но ме плаши тоа да не има некаков проблем после хирушката операцијата од циста на еден од јајниците која е направена уште кога имав некаде 11 години немав ни добиено тогаш имам рез од некаде 15цм ;( иако матичниот вика дека тоа не е проблем
     
    На Lara 27 и Martka им се допаѓа ова.
  20. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    4 meseci neuspeshni obidi voopshto ne e za zagrizuvanje. I medicinata veli 1 godina da pomine za da se pocne so ispotuvanja. Ne si stavaj sama barieri i psihicki pritisok, kje fati sekako, daj mu vreme
     
    На srce-9, Lara 27 и abc1234 им се допаѓа ова.