1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Чим има сопругот азоспермија, тогаш следен чекор е да ја направете Микро тесе методата, каде ќе му земат парче и видат дали има сперматозоиди и ако има да се замрзнат...што значи треба да одите кај специјалист уролог.
     
  2. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Na pocetok ne se ni gleda na eho proveri si preku krv odma ti kazuvaat i najsigurno e

    Pravevme i spremokulturata e ok no sermogramot nisti ne pokazuva 0 e se i sega nz kade da odieme da pravime biopsija mi e strav :(
     
    Последна измена од модератор: 19 ноември 2018
  3. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Уф читав за вакви случаи некаде и ако не се лажам биопсијата е единствено решение. Нешто се замрзнуваше некое ткиво и од него мислам се вадеа имаше некоја постапка и мислам дека и кај нас ја прават, ама искрено да не те лажам не ги знам деталите. Ако си вична во англиски пребарај по интернет што пишува. Ако сакаш и јас ќе ти помогнам.
    Докторите што велат ?
    Спермограмот е баш баш 0 ?
     
  4. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Maleno сите вредности ли ви се 0?
    Единствен чекор е микро-тесе,хируршка постапка која се изведува со анестезија,т.е со биопсија на тестисите се проверува дали има живи сперматозоиди.
    Ако има ке ги замрзнат,па би се одело на ивф со икси оплодување.
    Цени не знам,провери на сајтовите на приватниве клиники имаат ценовници.Ова ми се инфо од читање,лично искуство немам,ако ти требаат податоци + ке помогнеме заедно да бараме.
     
    На Ана на мама му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @Maleno пријателка моја,исто маж и имаше 0%.
    Со биопсија и микро тесе,во ремедика правеа најдоа неколку живи сперматозоиди.
    Ги замрзнаа па правеа инф наредниот месец.
    Имаат прекрасна 2 годишна ќерка сега.
    Инф им беше на товар на фонд.
     
    На malecko87, Martka, dunika и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Lekarite odma ni kaza deka nema lek za azoospermija dzabe e da pie lekarstva nisto nema da se smeni :) vi blagodaram mnogu stl malku me ohrabrivte i ako nekoj znae neka me upati kaj nekoj dobar urolog i kaj kogo da go pravime ako ima zivi invitroto
     
  7. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки
    Денес повторно бев на лекар, 13-ти ден од циклусот, имам убав водечки фоликул на едниот јајник кој бил спремен за пукање, за сигурно прснување пак ми препиша прегнил но за жал инекцијата ја немаше во ниедна аптека, препорача односи наредниве денови
    Инаку имавме односи и синоќа
     
    На secondchance му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Аптека Берна во Чаир да провериш. Јас стално таму наоѓам дефицитарни лекови.
     
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    И во аптеката во Систина наоѓам работи што ги нема по другите.
     
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ve molam dokolku nekoja se razbira da mi go procita rezultatov. Praven e na pocetok na ciklus
     

    Прикачени фајлови:

  11. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Кога не е дадено од Бога џабе е се... Односи само колку да се каже дека свршил во мене и чекам.. што чекам?! Шипки варени... Без љубов.. емоции никакви, нема желба, само он да сврши, а јас како се чувствувам тоа не е важно. Не ми е дадено од бога да родам, да бидам и јас мајка... Да се радувам како сите други... Срцево ќе ми пукне.. ;(;(;(
     
  12. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Од каде сега ова ?
    Треба помош ? Сакаш да разговараме ? Те мавна депресијата ?
    Немој вака те молам, лошо е за тебе пред се.
     
  13. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Poznato mi e ova.
    I mene me mavale teski depresii.
    Pominuva se, digas glava I odis napred...
    Mora da se bide jak bidejki sfakas deka taka nisto ne pravis.
     
    На dunika, Martka и 0ли им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Офф зошто вакви мисли:( немој на сексот да гледаш како обврска која треба да ја завршиш. Пробај да се опуштиш и уживај. Пробај еден циклус или два да ги тргнеш тие мисли од глава имајте односи кога сакате, не со броење на плодни денови, не со лежење со нозе во вис туку како да не правите бебе. Биди позитивна и таа позитива пренеси ја на сопругот. Верувај и него му е тешко, се чуствува како донатор на сперма, а не како да води љубов која треба да вроди со плод. Главата горе, секој циклус е нова надеж за бебе ќе бидеш мамичка, ќе видиш. :hug:
     
    На dunika, Veki4kaa, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  15. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, каков ви е ставот за користење лаптоп во скут?
    За мажите знаеме дека е штетен, а за нас?
     
  16. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Главата горе...пушти мозок во лер...
    Идете на одмор со сопругот...
    Свекрва ми 10 год неможеле да имет деца. Изгубена надеж до максиум. Се помирила. Кога требала да го прави последното ин витро, останала трудна природно, докторот во несвест ќе паднел.
    Само храбро и без предавање
     
    На dunika, medena147 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Сите сме ги имале овие напади на тага и страв како ти само кај некој се поизразени а кај некого не.Сите што долго време се обидуваат за бебе нормално е вака да се чуствуваат.Но едно треба да разбереш се додека една жена во себе има матка таа може да биде мајка .И ти ќе бидеш тоа е она што го сакаш и со сите можни средства бори се да го постигнеш тоа.Целта ги оправдува средствата ,бори се.Начукајте се ко средношколци со сопругот ,(надувајте се :rofl: ) па грабнете се онака тинејџерски.
    Ти посакувам во брзо време ова да биде само лош краток период од животот и заедно да се смееме и радуваме на убавите вести.
     
    На Ygritte, dunika, LaCHICALATINA и 4 други им се допаѓа ова.
  18. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Ајде ќе биде главата горе,јас останав трудна од одма па во 8 недела имав спонтан не се предавам ги имав најтешките денови во мојот живот помина сега гледам напред ги правам сите испитувања,ќе бидеме и ние еден ден мајки.:inlove::)
     
  19. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Ние 3 год се мачевме. Сопругот се оперираше ради неподвижни сперматозоиди и 1 год на терапија беше. Кога го пуштивме мозокот на пасење, фати.
     
    На malecko87, TeddyGrey, dunika и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Ние 10 месеци се обидувавме без резултат исто темпирани односи кога не ти се сака :( само календари инсталирав. Земав во октомври отидов на лекар реков покрај брисеви сакам и други испитувања,тој месец пиев чај од ајдучка трева,и зелен чај, се хранев здраво јадев житарки,со чиа ленено семе,семки од тиква, исто и сопругот.Имавме еден единствен однос и тоа у пијаното во октомври, и одам по упатите за во ск, јас бремена :shake: не верував во тоа : Ке биде кога најмалце очекуваш, ама сега верувам. Немојте да се одкажете никогаш, хранете се здраво, создадете убаво и здраво местенце за бебе. :hug: (извинете за долгиот пост)
    Да додам предходно само ве читав и не пишував ништо, а скоро на сите ја знам приказната, летото не ми се испаѓаше од со неможеш да се разминеш од бебешки колички, ама и НИЕ ке буткаме :*
     
    На malecko87, 1RedLipss, dunika и 5 други им се допаѓа ова.