1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    секој месец се покачува после овулација,некои месеци помалце некои повеќе, тоа нормално е, затоа некогаш болат гради повеќе а некои помалце. ама сепак можеш да да си провериш да си бидеш мирна
     
  2. bubicko88

    bubicko88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Да да ќе проверам се надевавме на бебе доколку се е во ред идеме понатаму, разбрав дека на нркоја вхџг и покажал негативен а тестот позитивен. А кај мене е мн рано па може да почекам
     
  3. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Апдејт конечен на нашата ситуација,неуспешна инсеминација,спермограм од хистологија супер,аглутинацијата е мала и не прави проблем,јас сум хомозигот mthfr,д-димери 1708,проблемот е во мене,почнав со аспирин 100ка секој ден и данабавам метилирана фолна и метилиран б12,ќе се ставам и на диета,ќе пробам да си го доведам организмот во нормала,да си редуцирам стрес и се надевам дека ќе успееме по природен пат.
     
    На Lavica2016, monka_bonbonka, Cersei и 3 други им се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    И воведи физичка активност :nod:
    Посакувам да си успеете што побрзо! :hug:
     
    На monka_bonbonka, Stressed Out, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Zenski go postirav ova i vo drugata tema, krvarenje za vreme na bremenost no eve i tuka da postiram, se nadevam ke spodelite iskustvo slicno na moevo za da mi se smiri malku dusata.

    Trebase da dobijam menstruacija minatiot petok no od sredata vecer imav kafeavi tocki nesto kako implantacisko krvarenje. Vo sabotata koga se izbrisav imav crvena krv. Togas veke bev sigurna deka ke dobijam. No toj den mi tecese epten malku i vo nedelata sabajleto vikam ke napravam test, izleze pozitiven. No pokasno istiot den si pocna krvarenje. Se javiv na doktorkata i pretpostavuvavme deka e biohemiska bremenost.
    Vo ponedelnikot me pratija vo laboratorija da ispitame krv i da vidime dali hcg se namaluva za da potvrdime spontan abortus. Betata vi ponedelnikot mi bese 20. Jas veke bev sigurna deka e spontan zatoa sto si krvarev kako za menstruacija. Vcera, vo sreda mi rekoa da go povtoram testot so krv da se osigurame deka hcg e namaleno.
    Mi stigaat rezultatite i gledam hcg e 63, znaci ne samo duplirano vo 48 casa, no troduplo.
    E sega veke epten sum zbuneta. Se javiv pak da vidam sto znaci ova, i mi rekoa deka ili e premnogu rana bremenost, ili ke bide spontan ili ne daj boze von matericno. No premnogu e rano nesto da se vidi i diagnozira i ke moram da cekam. Sega utre pak me prakaat da pravam hcg test da vidime dali pak ke se duplira. Izbezumena sum. Nemam nikakvi drugi simptomi. Veke krvarenjeto mi prestanuva znaci si imav kako regularen mesecen ciklus a hormonot za bremenost se pokacuva.

    Isto taka jas ovoj mesec ovulirav mnogu kasno na 22 den on ciklus sto toa me stava denes na 15 dena posle ovulacija. Ne znam dali poradi toa jas si imam menstruacija no sum bremena zatoa sto kasno e fateno...

    Dali ima nekoj so slicno iskustvo, da ima krvareno a da e bremena?
     
  6. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Направи тест, или провери преку крв. Јас во септември вака како табе, ми помина циклусот, а јас си знаев дека нешто не е како што треба. На крај направив тест и излезе позитивен. Е сега кај мене не излезе на добро, но во твојот случај можеби е нормална бременост.
     
  7. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Девојки сакав да споделам со вас нешто :) Пред неколку дена дознав ми кажаа тоест дека имало некоја света вода во село Рашче,Сарај 3 чешми биле една од тие три чешми биле и за тие што неможе да имаат деца.. Мене ми наполнија едно шишенце можеби лекот е 5 пари но кој го знае :)
     
  8. Lara 27

    Lara 27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.604
    Пол:
    Женски
    Да ве поздравам :* ве пратам:!:
    Јас во неделата прокрварив малку ама се исплашив неможев при себе да дојдам си реков пак ;( одма кај мојот доктор дежурен беше ме прегледа го слушнав јуначето дојдов при себе малку ладна како камен два дена не бев при свест зедов боледување во ред беше денес малку крв пак ама фаќам запек и мисла од тоа ми е да неможи човек да се радува и да ужива :$
     
    На Nipi, Lavica2016, monka_bonbonka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Vaki86

    Vaki86 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Devojki denes pravevme spermogram dali nekoja znae da mi kaze kako e fala vi 20190321_192202.jpg
     
  10. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Jas isto bev, mi pokaza beta pozitiven i posle 4 dena dobiv menstruacija bidejki bese rana bremenost, tie dva dena koga pokrvarev me bocnaa so prolutex dva dena vo stomak i koristev utrogestan 3x1 pa mi prekina krvarenjeto. Eve me sega skoro 8ma nedela i do pred dve nedeli cesto mi se slucuvase da krvaram i da panicam. Opusti se i samo odmaraj.Pobaraj od ginekologot da ti prepise utrogestan,mi se gadi ginekolozi koi ne znaat kako da ti pomognat a vo vakva situacija ti treba podrska. Pisi mi slobodno ako ti trebat dopolnitelni informacii....so lesno mila i cestitkiii ,gledaj pozitivno :inlove:
     
    На Lara 27 и ArmaniCode им се допаѓа ова.
  11. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na odgovorot. Jas ziveam vo Amerika, mozebi ne se isti procedurite. 100 pati se javiv da prasam i mi velat ne mozeme da te vidime zatoa sto e premnogu rano i nisto ne moze da se dijagnozira. Samo da cekame da pomine vreme... A jas ke se seknam od mislenje. A sto e toa utrogestan? Ne znam dali mi e isto imeto i ovde.. Nisto ne sakaat da mi dadat, samo da pravam hcg na sekoi 48 saati i da cekam. Denes seuste imam krvarenje no veke se namaluva se nadevam ke sopre, pa utre zdravje boze da vidime kolku ke bide beta.
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. newyear2015

    newyear2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Ti samo uzivaj bidejki ako beta se pokacuva togas treba da slavime
    Utrogestan se vaginaleti sigurno gi ima tamu kako PROGESTERON 200mg
    Samo smireno i lezi ,odmaraj kolku sto mozes....nie sme tuka da ti pomogneme
     
    Последна измена од модератор: 22 март 2019
    На ArmaniCode и Lara 27 им се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Ајде на рапорт.
    Добив во неделата,денес бев на гинеколог вика матка,добра,јајници добри ,ендометрум малку тенок ама како за 5 ден добар бил.
    Да продолжам со циклопрогинова и плус ми пиша овуорм да попијам некој месец.
    Изгор се.
    950 ден една кутија,а две ми требаат месечно.
    Да одам за микробиолошки нареднава недела,конечно после 7месеци добиле реагенси во градов наш.
    Толку сега засега.
    Циклопрогиновата ја зедов а за другите ќе видам некако периодов и ептен тенки сме со фунансии.
    Поздрав засега од мене,ви посакувам позитивни тестови,па полни мешиња и на крај полни раце.
     
    На dunika, curlyhair, Lara 27 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Тие во Америка се ненормални,исто и правеа и на снаа ми и имаше спонтан,а да и даделе прогестерон можда немаше да дојдит до то.
     
    На Lara 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    И јас на рапорт..
    Сменив гинеколог отидов да ме види да и кажам што како. Само што и реков пробуваме од септември октомври веднаш ми рече имаш полицистични јајници. И реков се поправив 15 кила од септември наваму, имам нередовна менструација, некогаш ми доаѓа два пати во 20-25 дена некогаш ми касни по 30дена и ме праша дали ми се проретчила косата и некои други симптоми викам да за косата други симптоми немам и така ме прегледа вагинално ми потврди за полицистични јајници и ми рече да земам Елова кесички да пијам 3 месеци, во меѓувреме да почнам со кломифем од трет ден на циклус бидејќи сум немала овулација од полицистичните јајници и хормомите ми биле во вис затоа и сум се поправила нагло... Следниот месец треба да испитам хормоми и така..

    Инаку елова може да го пијам растворено во малку вода? Докторката ми рече да го ставам под јазик и да го голтнам :doh:
    Sorry за долгиот пост морав да се олеснам :emo:
     
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    ХСГ имаш направено?
    Се надевам не ти дава Кломифен на непроверени канали :)
     
    На Stressed Out и srekice им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Дечки има ли влијание висок пролактин 800 за зачнување? Нормалните вредности требло да се 600.
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е проблем и кога е накај горна граница, не само над граница.
    Според мене треба да се повтори испитувањето на хормонот, да се види да не е моментално покачен.
    Во оваа тема има многу искуства за покачен пролактин како проблем за зачнување, ѕирни и таму.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Не Оли, не сум проверувала ништо, пап и микробиолошки правев во јануари, друго ништо, а не сум пиела антибиотик за уреаплазмата ми рече претходната матична да ги пијам кога ќе ми дојде ама ми измина рецептата и ја фрлив не паметам што ми напиша да пијам оти она ми ѓи даде на 8 јануари а мене ми дојде сега на 10март :envy: и во втоникот сега бев кај новата докторка ме зачуди и тоа што ми рече дека имам полицистични јајници а другата не ми го има спомнато тоа 6-7 години бев кај неа (facepalm)
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Ако имаш уреаплазма мораш да ја лечиш, па потоа се' друго да правиш. Направи си пак микробиолошки и новата да ти даде да ја исчистиш бактеријата, провери си хормони, направи ХСГ откако ќе ја исчистиш бактеријата, па дури потоа Кломифен или која било друга стимулација.
    Бактеријата е за никаде, може спонтан од неа да се има.
    Со ред фати си и никако да пиеш хормони без чисти брисеви и без ХСГ.
     
    На Summer16 и Stressed Out им се допаѓа ова.