1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Честитки Оли, многу ми е мило за тебе! Со лесно!:inlove::hug:
     
    На Martka, Sexybaby86, Lara 27 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    13.842
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki imam pisano na 2-3 temi neznam sto da pravam mnogu sum napnata i razocarana
    So decko mi imame 3 meseci nezastiten odnos prethodnite meseci ne se pogodi da imame odnosi vo plodni denovi no ovoj mesec imav odnos vo plodedni denovi odnosno 3-4-5-6
    Menstruacijata prethodno mi idese redovno ili nekoj den porano e sega vo juli mi dojde na vreme posle toa trebase da mi dojdi na 28 juli pak no ne mi dojde mi dojde na 4 avgust posle toa mi dojde povtorno na 24 avgust menstruacijata mi trae 3 dena posledniot pat mo traese 6 dena
    Pravev test za bremenost preku krv dade negativni rezultati
    Pomognete sakam da ostanam bremena nekoj sovet preporaka ?
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    13.842
    Пол:
    Женски
    ....
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не сум експерт, но како следиш плодни денови?
     
  5. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    13.842
    Пол:
    Женски
    Na internet kalkulator za plodni denovi i aplikacija
     
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Немој..Можно е целосно да сте ги промашиле деновите.. Плодните денови некои жени ги чувствуваат, ете јас не сум од тие,најверојатно не си ни ти. Пробај со мерење базална температура,обрни внимание на вагинален секрет(има на интернет инструкции каков треба да биде.) Или пак купи си тестови за овулација од аптека.
    Најубаво плодни денови ќе ти каже гинеколог,преку следење на фоликули. Не сум експерт но знам дека еден водечки фоликул треба да се има(најголем) и тој кога ќе порасне околу 20-24мм ќе прсне и тогаш се ослободува јајце-клетката односно настапува овулација.
    Секако најфино е така да се знае и неколку дена (3-4) пред овулацијата да се практикува незаштитени односи. Ние со дечко ми решивме секој ден интензивно за да не ја промашиме овулацијата. Ако го слушавме мојот гинеколог ќе ја промашевме бидејќи имав водечки фоликул од 13мм и се очекуваше овулација во следните 5-6 дена, но на наредната контрола после 10тина дена видовме дека фоликулот се уште не беше пораснат доволно (беше 19мм). Сум имала задоцнета овулација, односно фоликуларната фаза од циклусот ми траела подолго.. Значи ни една апликација не може со сигурност да предвиди, тоа се само математички пресметани можни плодни денови кои се рачунаат врз основа на должината на траење (број на денови) на циклусот.
    Ако не сте во можност барем преку ден да пробувате тогаш закажи на гинеколог и побарај мислење,совет, нека направи првични испитувања и прашај дали може да одиш на неколку денови за да се следат фоликулите како напредуваат и со сигурност да се пресметаат плодните денови и денот на овулација. Се надевам ти помогнав :)
     
    На bube90, Thallia и KittyCat:) им се допаѓа ова.
  7. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    13.842
    Пол:
    Женски

    Ti blagodaram fallen.angel se nadevam deka ke ima pozitivni rezultati kako za mene taka i za tebe i deka vo najskoro vreme ke se pofalis i site ostanati koi so netrpenie cekaat pozitiven test
     
    На curlyhair и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  8. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Се надевам ќе биде! Ако треба нешто слободно пиши ми :)
     
    На KittyCat:) му/ѝ се допаѓа ова.
  9. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.964
    Допаѓања:
    13.842
    Пол:
    Женски
    Fala srcka
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    мила најмила, честитки!!!!!:inlove: се израдував како за себе!
    пример си за сите нас а воедно и поддршка:*
    успеа!:)
    ти посакувам најубава и лесна бременост:l:
     
    На Lara 27, monka_bonbonka, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Луѓе веќе два дена имам страшни менструални болки неможам воздух да земам. Цело време ме боли половина а синоќе додека возев кон дома, кај папокот ме штрекна нешто од внатре и по 2 секунди осетив некој јак притисок надолу кај јајниците ќе се помочав од болка, ми се пресекоа нозе мислев дека ке се онесвестам. Потоа повратив.
    Инаку не ми е време за циклус утре ми е овулација. Не верувам дека од овулација ќе имам таква болка.
    денес повторно осетив штрекање на левата страна кај папокот и цело време имам болки во половината. А претходниот циклус ми беше многу слаб цело време розево, кафеаво 2/3 дена..
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Оди на ехо,да не имаш циста :(
     
  13. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Е уште циста ми фали и нема што немам веќе
     
  14. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Definitivno pocni da meres bazalna temperatura I kupi si testovi za ovulacija. Samo taka mozes so sigurnost da sledis plodni denovi ako ne odis na ginekolog.
    Kupi si toplomer za merenje bazalna temperatura, tie se mnogu pocuvstvitelni od obicnite. I ke si meris sekoe utro vo isto vreme. Mora temperaturata da se meri posle barem 4-5 casa spienje, ne mrdanje, taka sto ke si go ostavis toplomerot do tebe I ke si navies saat na primer vo 5 sabajle I sekoj den vo isto vreme samo go stavas vo usta, meris bez da stanuvas I mrdas mnogu I simni si aplikacija kade sto mozes da ja zapisuvas temperaturata sekoe utro. Jas koristev aplikacija Fertility Friend. Taka ke sledis I ke gledas kolku ti varira temperaturata. Koga se plodni denovi naredniot den otkako ke se ispusti jajce kletkata tvojata bazalna temperatura ke se pokaci I ke ostane pokacena se dodeka ne dobies menstruacija. Toa e lutealna faza. Vo isto vreme ako si pravis I testovi za ovulacija ke si potvrdis I so toa. Vo tie denovi ke treba da rabotite na slucajot. Znaci ako testovite za ovulacija ti pokazuvaat plodni denovi togas imajte odnosi a koga I temperaturata ke se pokaci toa ti potvrduva deka si ovulirala so sigurnost.
    I pak ke prodolzis da si meris do kraj na ciklus. Ako ne e oplodena jajce kletkata, tvojata bazalna temperatura ke se namali na denot koga ke dobies menstruacija. Ako ostane pokacena, ima golema verojatnost da si bremena.

    I jas kako tebe si izgubiv 6 meseci probuvajki za bebe samo preku aplikacija I koga nemavme uspeh pocnav da gi pravam ovie raboti. I na krajot sfativ deka nie vo totalno pogresni denovi sme imale odnosi. Mojata lutealna faza bese mnogu kratka, okolu 7-8 dena, sto znaci sum trebala da imam odnosi okolu 10 dena pred menstruacija a ne 14.
    I na vtoriot mesec od merenje temperatura I testovi za ovulacija, si ostanav bremena I sega terame 30 nedela:)
    Samo pozitivno I so sreka!
     
    На KittyCat:), Addicted❤️, Kris80 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Мене тоа ми се има случено и беше циста во прашање ,односно цисти . Една на левиот една на десниот јајник . Јас на ургентна од болка стасав . Бев пред онесвестување и повратив исто ко и ти . Отиди на преглед обавезно види што е работата :(
     
    На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Женички дали ви се случило после циклус да имате густ вагинален секрет,дури како ,,лепило,, Втор пат така ми се случува,првиот пат беше само прозирен секрет,а овој пат можам да кажам како мастика за џвакање се развлекува.
    Инаку после неуспешна инсеминација се случи?Циклусот ми беше на 05-09
    IMG_20190917_174001.jpg IMG_20190917_171854.jpg
    Се извинувам за сликите малку е невкусно но паника ме фаќа,прв пат ми се случува
     
    Последна измена од модератор: 17 септември 2019
  17. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    тој секрет се појавува пред овулација, се смета за најплоден секрет бидејќи им помага на спермазотоидите полесно да се движат.
    јас скоро секогаш го имам пред да овулирам...
    јас би ти рекла да се фатиш за работа:)
    1960279-checking-cervical-mucus-to-get-pregnant-faster-01-5ae09ac2c06471003916b7cb.png
     
    Последна измена од модератор: 17 септември 2019
    На Butterfly1107, 0ли и Anomis11 им се допаѓа ова.
  18. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Фала ти...
    И јас скоро секогаш имам секрет Али вакво нешто прв пат затоа испаничив...
     
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу болни овулации, не до повраќање ама многу повеќе болки имам во овулација отколку пред менструација. Така да, ако не е некоја циста ваљда е нешто добро ;)
     
    На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  20. L*G

    L*G Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    1.305
    Пол:
    Женски
    Слушнете внимателно :clap:
     
    На Kris80, Adams, teddy85 и 2 други им се допаѓа ова.