1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Imam praveno hsg i 2 msseci eve pak nema nisto, ocajna sum
     
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    И јас имам правено пред 2 години и ништо, и за хистероскопијата така ми викаа дека можноста за забременување по интервенцијата е зголемена во следните 3 месеци и пак ништо, па 4 инсеминации и пак ништо... и така.. сега спремам документи за ивф.
    Не се разочарувај на почеток си, патот е тежок и трнлив но, можеби ќе имаш среќа, рано е да се предаваш и разочаруваш има многу алтернативи кои ги нуди медицината и се се решава.
    Јас немав среќа, единствено нешто што имам во моментов е необјаснета неполодност, за жал ( како многумина во групава ) :( и ОГРОМНА желба за тоа да го променам :)
    Се што треба прави си со време и само позитивна мисла, ќе биде, мора да биде!
    :hug:
     
    Последна измена: 20 септември 2019
    На Kris80, Stressed Out, Thallia и 7 други им се допаѓа ова.
  3. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Сиси те памтам од пред 3 години, заедно пишувавме на темава.
    Колку што знам повеќе од 3 години се обидувате за бебе. Зошто не пробате со инсеминации?
     
    На 0ли и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  4. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Da tocno e mila poveke od 3g.so toa sto so prethodniot se razvedovme i sega sum vo vrska so covek 7 meseci
     
    На fana и tina2018 им се допаѓа ова.
  5. nadja89

    nadja89 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    здраво!! со мажоми се обидуваме 6месеци за бебе и никако да се фане после секој односи осеќам дека целато сперма истече...иначе имам нередовна менструација од 30-34 дена ми е и секој месецми касне од 4 до 6дена...незнамвеќе шо да правамдали некогаш ке останам бремена..
     
    На Simonss2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Кај би одела ако не истече? Еден сперматозоид ти треба за да настане оплодување, а во спермата има неколку милиони. Нормално е да истече, таман работа да останува цела внатре.
    Посети гинеколог, разговарај за испитувања што треба да направите и ти и маж ти па ќе видете послето во кој правец ќе се оди, дали природно дали потпомогнато оплодување.
     
    На dunika, Sofi.ja, Anomis11 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Девојки утре треба да не добијам и баш ми е чудно што немам никакви симптоми. Освен што многу сум поспана и нон стоп јадам нешто благо па солено па пак благо па кисело Дали е можно бременостбез никакви симптоми? 4 месеци се обидуваме, а последниот месец ептен опуштено без воопшто да мислиме и зборуваме на тема бебе.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Да можно е, немаат сите сомптоми.
    За ден два направи тест. Со среќа :)
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Ми доцни 1 ден, си направив тест сабајлево негативен. Никогаш не ми доцни, слаби менструални болки имав и пецкање во јајниците до вчера и градите ме болеа. А еве од сабајлево болката во градите се намали, менструалните болки се зголемија. Така да ја чекам вештерката да дојде|(
     
  10. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Не се преоптеретувај со ден,два - така и да треба да ти дојде на време може да се случи да доцни од тоа што си напната и во исчекување . Да не те разочарувам штом тестот е негативен најверојатно со болките се најавува вештерката . Сепак се додека ја нема надеж постои . Со среќа
     
    На Vecernica, Sofi.ja и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  11. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Немора да значи дека нема бременост.
    Домашните тестови покажуваат после една недела доцнење а еден ден не е ништо. Најверодостојно е да си отидиш во некоја лабараторија и да си испиташ БХЦГ. И симптомоте за бременост се истите како за добивање менструални болки пецкање болни гради. Јас еве сум 32 недела па се уште чувствувам менструални болки и пецкања.
     
    На Martka и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  12. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Дојде вештерката:devil:
    Јас имав и стресен период.
    Очекував да ми подрани, така ми се случува кога сум под стрес.
    Ама решила овој месец малку да закасни.Нема правила. Ќе биде :D
    Го напнав маж ми, скоро секој ден да работиме:devil: нека одмори сега малку :D
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Не се разочарувај, ќе биде кога треба да биде. После 4 месеци прв пат ми доцни, се надевам дека е тоа што го чекаме :)
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ви посакувам две цртки на сите од срце..:l: Да си видите BFP (Big Fat POSITIVE)
    Јас за неколку дена ќе направам тест бидејќи рано е се уште.. Држете ми среќичка накај 27-28 ... Преплавена сум со измешани емоции уште сега.. Најмногу чувствувам страв.. :x
     
    На Kris80, Kate Rina 93, princess5 и 9 други им се допаѓа ова.
  15. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Ти ја пуштам сета среќа.
    Јас утре ќе правам тест, но некако како да чувствувам дека има нешто. :$ Никогаш порано вака не сум се чувствувала.
     
    На Kris80, Kate Rina 93, tina2018 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Можеш ли да објасниш како е тоа? И јас се чувствувам некако поразлично,невообичаено но не знам може филмови си правам..
     
  17. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Се плашам и јас да не си правам само филмови. Но, чувствувам некаква топлина како температура да имам, требаше да добијам вчера нема ништо ни вчера ни денес, па дури ни менструални болки, само чувствителни гради. Сонот ми е цврст и спијам по 10 часа а претходно едвај 6 и ми беа сосем доволно. Плус правев тест за овулација, испадна дека овулација имам 3 дена покасно од тоа што апликацијата покажува, па се надевам и тоа дека помогна. Апетитот ми е зголемен. Најмногу од се надежта е најголема :rofl: се надевам нема да се разочарам. Толку сум сигурна дека има нешто што сега ме фаќа страв дали сум подготвена. Ептен сум збунета, не знам што да мислам.
     
    На Kris80, Jana06, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Зошто да чекаш до утре? Направи денес, мене на втор ден каснење вака како тебе ми покажа жар втора линија. А првата бременост па правев тест два дена пред да треба да добијам (од нетрпеливост :D) и покажа уште тогаш јасна втора линија :inlove:
    Пуштам среќа да видиш две цртки, и ти и сите што сте во очекување (fingers)
     
    На Kate Rina 93, Anomis11, Fallen.Angel и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    @bube90 @Fallen.Angel Девојки чекаме позитивни тестови и убави вести.. Ви ја пуштам цела среќа на светот, да си ги видите посакуваните две цртки :hug: :hug:
    @0ли рече има лесна нога, нека влече да се "сретнеме" во Труднички :hug:
     
    На princess5, Fallen.Angel, Lostinparadise и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Дали мора да е наутро правен тестот или може и во текот на денот?