Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

 1. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  662
  Допаѓања:
  1.946
  Пол:
  Женски
  Не, еве денес имам болка во јајниците, ме боцка левата страна
   
 2. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите.
  Со сопругот почнавме да работиме на случајот пред кратко време, ама не онака сериозно со следење на плодни денови туку едноставно се опуштивме (не се чуваме како претходно).
  Морам да нагласам дека имам полицистични јајници и не така редовен циклус и ради тоа малце ми е потешко да ги следам плодните денови и со доцнење на циклус да имам сомнеж за бременост (бидејќи често ми доцни).
  Последно добив на 5ти септември, на 34ти ден и до утрово немав скоро никаков симптом за добивање, освен некоја блага речиси и неприметна болка во десниот јајник, што не е случај пред да добијам (обично имам посилни болки) и ептен слабо прокрварив и од сабајле навака нема ништо.
  Да не должам многу, некако ми е страв да правам тест пошто мислам дека ќе биде негативен (како неколкуте претходни), а имам толкава желба да видам две цртки...
  Што мислите вие, што ми е најпаметно во моментов?
   
  На Jana06 и Simonss2 им се допаѓа ова.
 3. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  4.818
  Пол:
  Женски

  Мислам дека ти е најпаметно прво да направиш тест. Доколку е негативен треба да си разговараш со гинеколог како да си ги зголемиш шансите за бременост. Јас лично пошто исто имам полицистични јајници, пред да забременам пиев Јасмин 6 месеци за да ми се среди менструацијата (не добивав воопшто без Јасмин) и има плус еден додаток на исхрана се вика Елова на Бионика фирмата (можеш да го купиш од било која аптека без рецепт околу 600 ден беше, сега е качена цената мислам дека е околу 800 ден) . Наводно, новото револуционерно решение за пцос. Малку е скапичко пошто во едно пакување има кесички за 15 дена, а се пие најмалку 3 месеци ама помага според мене. Друго што би те советувала е да испиташ тироидна жлезда барем на ехо и обавезно интолеранција на инсулин (се испитува исто како скриен шеќер, 2500 ден мислам беше во Хемолаб). Прочитај повеќе за тоа на нет. Ако си overweight, припази малце на тежината ради инсулинот. Ако ми текне уште нешто ќе ти пишам. Ти посакувам среќа и немој да се разочаруваш, не е толку страшно пцос ако играш паметно :*
   
  На Mantub и Bella_Stella им се допаѓа ова.
 4. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу за опширниот одговор и пред се за поддршката. Тироидната ја имам испитано, уредна ми е. Инаку да, најпаметно е во соработка со гинеколог да тече целиот процес, ама сакав прво вака да пробаме без никаква асистенција.
  Од суплементи од пред некој ден пијам фолна киселина за зачнување, другарка ми ги донесе од Германија, специјални се за пред бременост па се до 12та недела. Ќе ги проверам и овие што ми ги препорачуваш.
  Искрена да бидам, мислам дека мене пристапот на првиот гинеколог што ми установи пцос ми остави некои последици без да сакам. Тогаш уште не планирав бременост, ама ми всади во глава дека ‘можно е да имам проблем со зачнување’ и тоа си работи, а не треба знам...
  Инаку не сум нешто којзнае колку overweighted, имам некои 3-4 кг вишок.
  Какво е твоето искуство, колку траеше процесот дур да забремениш?
  Поздрав.
   
 5. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  4.818
  Пол:
  Женски
  Да, и јас си бев свесна дека ќе се мачам да забременам и така и си се програмирав, не се надевав нешто премногу и си викав 'абе нема шанси'. Сите нели прават тестови 5 дена пред менструација, јас толку немав верба што направив после 8 дена каснење. Иначе, останав трудна вториот месец од пробување :D Само опуштено ама мораш да ја средиш менструацијата прво, за да почнеш да си ги осеќаш плодните денови.
   
 6. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам менструацијата, само што не е точна до ден, обично ми доаѓа на 30+ дена. Само еднаш ми се случи да не добијам 3 месеци ама во последната година дена си добивам секој месец.
  Ќе почекам да видам денес, утре како ќе биде и ако немам ќе направам тест.
  Еве и денес нема ништо, исто како да не добив.
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  12.789
  Пол:
  Женски
  Фолната не помага за полесно забременување да знаеш ,фолната се пие за други работи да не должам ,ако сакаш суплементи можете да земете цинк ,витамин Е ,или пак некој витамини како пре мама да пиеш .Стискам палци за две линии !
   
  На Anomis11, Passionfruit и Bella_Stella им се допаѓа ова.
 8. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Оваа фолна што ја пијам е баш за таа намена, така и се вика Folio Forte - Kinderwunsch und Schwangerschaft (или во превод ‘желба за дете’). Ги содржи витамините што ми ги посочуваш и плус уште некои.
  Препорачана ми е од искуство, затоа и почнав да ја пијам..
  Фала ти, дај Боже сите да си дочекаме.
   
  На Jana06, elcezelce и fana им се допаѓа ова.
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Во право е @elcezelce
  Фолна не помага побрзо да се забремени, не влијае на зачнувањето, таа е битна за развојот на бебето кога ќе останеш бремена, поточно во почетокот на бременоста, но добро е да се пие кога ќе се почне со обиди.
  Нема штета да се пие, продолжи си и ти посакувам што побрзо да си останеш бремена. (fingers)
   
  На fana, Bella_Stella, matilda258 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Addicted❤️

  Addicted❤️ Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, dali znaete kade mozam da najdam Danazol tableti ili kapsulii???
   
 11. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  637
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Јасно ми е која е намената на фолната киселина. Овие апчиња што ги пијам се некоја комбинација од фолна киселина, јод, Е и Б витамини и се наменети за пред зачнување и до 12та недела од бременост.
  Фала ти, се надевам дека за брзо ќе се израдуваме.:)
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 12. М*и*Л*и

  М*и*Л*и Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  здраво женски, јас денес бев на преглед има два добри фолекули каде што според календари што пратев последна менструација имав на 2ри октомври, овулација требаше вчера но ете уште не е ,примав кломифлен и денес бев на преглед,уште не дошло до пукање на фолекул не ми беше јасно рече овие 2-3 дена активно секс и послем со утрагестан да пробаме, од четврток да пијам, ако ми дојде ништо здравје следен месец, ако не да се јавам ако не ми дојде,значи има бременот, но нели овулација е негде на 14 ден , може ли и повеќе да трае
   
 13. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  Зависи на колку време ти доаѓа менструација, овулација не мора секогаш на 14 ден, тоа е школкси пример. Кај мене додека ја пратев најчесто беше на 17ти ден.
  Тест ќе си направиш по 2 недели од денес, не значи дека ако не ти дојде има бременост, дотолку повеќе што ќе примаш и утрогестан од кој циклусот може да доцни. Затоа најсигурно е тест по 2 недели за да знаеш дали да продолжиш со утрогестан ако е позитивен или да прекинеш ако не е.
   
  На Thallia и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 14. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  641
  Допаѓања:
  14.400
  Пол:
  Женски
  Јас денес треба да добијам, сабајле имав болки долу кај матката, мислев ете ја дојде:worried:
  Ама сеуште ја нема:)
  Се надевам овој пат ќе биде:wasntme:
   
  На joy1, Thallia, Grasiela** и 9 други им се допаѓа ова.
 15. bube90

  bube90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  не мора да е секогаш на 14ти ден, кај мене е на 17ти ден. правам тестови за овулација Оview и секогаш на 16ти ден е позитивен тестот што значи во наредните 12-36 часа има овулација, односно на 17ти па дури и на 18ти ден. можеш да си купиш тестови, точни се.
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bube90

  bube90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  само позитивно и опуштено, па те чекаме со убави вести ;)
   
  На Kate Rina 93 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 17. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Здраво женски цело време читам па решив и ја да побарам мислење..
  Скоро 1 година се обидуваме за бебенце но секако е господова работа ..
  Имав не редовен циклус 1 месец имав 2 немав хаха
  Секако бев на гинеколог ми рече дека имам мали цисти на десниот јајник и ми даде да пијам јазз таблети и ми кажа дека можно е и да забременам во тек на 1 до 7 ден ја обично се чудам на тоа ?? Мислење женски ... ??
   
 18. Lavica2602

  Lavica2602 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.022
  Пол:
  Женски
  A kolku pari se?
   
 19. bube90

  bube90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  околу 350 ден. има 5 тестови внатре.
   
 20. М*и*Л*и

  М*и*Л*и Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Кога најрано можам да купам тест за бременост последна менструација имав на 2ри октомври?