1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Ве читав само досега но решив да се зачленам.
    Вака, многу сакаме бебче и се обидуваме.
    Имам вообичаено циклус кој трае 26 дена (досега во последните години само 3-4 пати траел подолго)
    Утре е 26тиот ден кога (не) треба да ми дојде. Од радозналост вчера правев тест за рано откривање и покажа бледа 2ра цртка!!!
    Но утрово имам светло кафеав исцедок кој нормално го имам пред менструација...
    Можно ли е и покрај цртата сепак да не сум бремена и дали кафеавото е "нормално"
     
    На Kris80 и fana им се допаѓа ова.
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Реткост скоро невозможно е да покаже лажно позитивен кој тест и да си го правела. Доколку има бременост, можно е кафен или бледо розев исцедок не се плаши. Но, консултирај се со гинеколог прво нека ти потврдат бременост. Со лесно и честитки за позитивниот тест (fingers) :inlove:
     
    На *Ribolovka*, WonderGuurl и Dance27 им се допаѓа ова.
  3. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Понови со нов тест од друга фирма,или најсигурно направи си бета...Имам слушнато за неколку случаи дека и покрај менструацијата се бремени.... Мојата свекрва кога била бремена со мм менструација добивала до 3тиот месец....
    Дај боже да ви се исполни желбата те очекуваме во најскоро да ни се пофалиш :hug::l:
     
    На Hi.there и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  4. Miiaaa98

    Miiaaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    904
    Пол:
    Женски

    Кафеавото може да биде знак на имплантациа .. те чекаме со убави вести ❤
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    не троши пари за џабе, нарачај си од ебај,за таа сума ќе ти стигнат 30 теста за овулација (и 5 за бременост има)
    јас овие ги нарачав https://www.ebay.com/itm/30-Ovulati...h=item3f1657af00:g:dzAAAOSwkZhWTva-:rk:1:pf:0

    одма ми стигнаа.
    и други членки ги порачаа после.
     
    На dunika, Thallia, Lavica2602 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Обавезно консултација со докторот, можеби има потреба да ти даде прогестеронска поддршка.
    Честитки! :sun:
     
    На WonderGuurl и Anomis11 им се допаѓа ова.
  7. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Според симптомите отсекогаш сум имала недостаток на прогестерон. (Не сум проверувала кај доктор)
    Мислев утре наутро да направам уште еден тест па да појдам до болница. Или можеби не би требала да чекам туку уште попладне да го сторам тоа, потпирајќи се на позитивниот тест од вчера?

    Благодарам на сите за одговорите:hug:
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Мислам веднаш да му кажеш на докторот дека си имала позитивен тест и кафеав исцедок.
    Тестот покажа две црти, значи бремена си. Ти ако сакаш направи си утре пак тест, но денес извести го докторот за исцедокот.
     
    На Anomis11, Dance27 и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  9. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    После работа ќе одам кај гинекологот.

    Како се испитува недостаток на прогестерон, преку крв или?
    И дали некоја има искуство со таква терапија за одржување на бременоста, од што се состои истата?

    Поздрав
     
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Другарка моја примаше инекции прогестерон, само не памтам колку одамна беше. Не се секирај, само оди уште денеска на гинеколог. Со среќа и те чекаме во Труднички муабети.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.834
    Пол:
    Женски
    Се зависи на колкав интервал добиваш и кога очекуваш да добиеш следно. Ден два после очекуваниот датум за добивање ако ти касни направи си тест.
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Ако докторот побара да види колку ти е прогестеронот, преку крв се проверува.
    Инаку, терапија има инекции, апчиња и вагиналети.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Бев и ништо... таа направи 2 теста излегоа негативни. Се разочарав малку... Како можеше воопшто лажен позитивен да ми покаже?!
     
  14. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Лажно позитивен не постои , единствено е можно да си имала биохемиска бременост .
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Можеби во мочката немало доволно концентрација на хормонот. Колку време немаше мочано пред да го прави таа тестот?
     
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    еве ме мене девојки после долго време, отсуствував и тоа оправдано со убава причина! :angel:
    Бремена сум веќе 11 недели :party::party::party:, и овој пат е се во ред со бебетоо, здраво и право :angel::angel::angel:

    Ќе ви раскажам се од почеток, повеќето ја знаат мојата приказна ама ако ќе ја раскажам, можеби на многу девојки-жени можеби ќе им послужи за верба, надеж, сила и никогаш да не се откажат да ја добијат најдобрата улога во животот на една жена - МАЈКА!
    Се почна после свадбата, решивме со сопругот одма да почнеме со обиди за бебенце, првиот месец неуспешно , вториот веќе имав позитивен тест за бременост , но за жал таа бременост траеше многу кратко, всушност по менструација бев 12 н, а на плодот срцето му запрало во 8 н, и 4 дена. после тоа следеше киретажа, чистење, изгубена надеж, разочарување, ама помина , после од како се соземав почнав да правам испитувања фактори ддимери и сл, се испадна супер, поминаа 5 месеци решивме да се обидеме пак, овој пат оваа бременост траеше уште пократко 7 недели, пак чистење, пак разочарување.
    После два абортуси почнав да се плашам и решив да испитам ама баш се, исто и сопругот, кај него се супер, По препорака на членки од фемина и др, Бојаџиев испитавме кариотип, јас не ни знаев што е тоа - да објаснам секој човек се раѓал со 46 хромозоми, за да биде здраво едно бебе содржи 23 пара од мајката и 23 од таткото. Кај сопругот кариотипот супер 46 хромозоми, кај мене проблем 45 - робертсонова транслокација - едниот хромозом се залепил на другиот, и тоа правело цело време проблем за здраво бебе. ми рекоа шансите ти се 50/50 тоа ти е како игра на среќа , како коцка или-или. во државна ме испоплашија исто како да ми кажаа нема да имаш дете никогаш, И после бев кај Бојаџиев ми објасни убаво, и ми кажа има две опции или ивф со предимплантациска генетска дијагноза или ако останам природно бремена да се направи пренатален тест за да се открие дали има некаква аномалија. И со сопругот мислевме се одлучивме за инвитро, тука во мк само во њуборн имаа, и тоа ги праќаат ембрините во турција, почнавме да собираме документи, испадна дека организмот ми се борел против хепатит ц , и не можевме да ги предадеме документите,појдовме на одмор , некако се опуштивме си рековме со сопругот да се обидеме уште еднаш ако не биде одиме директно турција на инвитро, само што си дојдов од одмор по 10 дена направив тест и ја видов најубава цртичка, најголема радост ама и страв дали ќе биде во ред овој пат, слушнавме срце, се супер бебето, направивме и пренатален 700 е, исплашени ако не е здраво и чистење пак и пари многу дадени, ама тоа е си рековме со надеж дека ќе е во ред, стасаа резултатите бебето е супер без никакви аномалии, здраво и супер напредува, и женско е - ќе имам ќеркичка со господ напред, да не чува само. конечно и ние да се израдуваме , не можам да ви опишам колку сме среќни со сопругот. не ни се верува уште, дома сите се пресреќни, сега ни преостанува да си ја чекаме ќеркичката :inlove: На сите ви посакувам ваква радост од :l:Извинете за долгиот пост.
     
    На Hi.there, kukla21, Mantub и 74 други им се допаѓа ова.
  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Ах @Veki4kaa и го знам сево ова и пак се насолзив ;(
    Те гушкам и со лесно да е, за неколку месеци да си ја гушкаш принцезата :hug:
     
    На AthenaAsamiya, curlyhair, happygirl и 6 други им се допаѓа ова.
  18. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Па не знам можеби 2часа немав... баш ко ладен туш ми дојде, а толку се израдувавме...
    Како и да е, утре или задутре ќе го повторам тестот, ако во меѓувреме веќе не ми дојде
     
  19. Nithya

    Nithya Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2019
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    Провери утре наутро со прва мокрача.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Утре повтори го сабајле тестот, 2 часа е малку за рана бременост кога не е вредноста на хормонот многу висока.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.