1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам може да се утврди квалитет на јајце клетки. Кога прв пат отидов кај Петаноски поради тоа што претходно имав ендометриоза ми даде да испитам AMH и IGF-1. Во Хемолаб ми објаснија дека амх е за оваријалната резерва а IGF-1 е за квалтетот на јајце клетки. Знам дека во повеќе држави во светот се испитува и IGF-1 а кај нас сеуште не го даваат за испитување.
     
  2. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.326
    Пол:
    Женски
    Јас исто испитав IGF-1 после ќе го сликнам од дома,ама тоа е insulin growth factor нз како е повразно со квалитетот на ј.к.
     
    На bibiiii и Маја Т им се допаѓа ова.
  3. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам, знам дека ми го дадоа да го испитам заедно со амх. Во хемолаб кога прашав така ми објаснија дека е поврзан со јајце клетките. Ти зошто го испитуваше?
     
  4. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.326
    Пол:
    Женски
    Исто Петановски ме прати заедно со АМХ.
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    5.836
    Пол:
    Женски
    Fala ti na opsirniot odgovor da za bremenost prvpat porano za akni gi proveruvav ama i togas ne dobiv vistinska terapija...za prolaktinot mi rekoa demek stres hormon mozda za toa bil pokacen mozebi od strav od bockanje pa za toa ...voopsto ne se azurni znaci nisto ne obrnuvaat vnimanie ginekolozite jas se sto nauciv od tuka od temive..a za tiroidnata bev kaj d.r karanfilski rezultat bese 1.54 znaci dosta ponizok e sega koj rez e vistinaki neznam bidejki razlikata e 10 dena a teeapija za toroidnata nesum piela..a imam da policisticni jajnici i mi dadoa terapija ciklopreginova ...
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.288
    Пол:
    Женски
    Не е IGF за квалитет на јк.
    Во странство има испитувања за квалитет на ембриони.
    Ама за јк нема.
    А и да има некој метод , може овој месец да ти биде квалитетна , другиот неквалитетна јк.:)
     
    На Stressed Out, Маја Т, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
  7. A.a.gj

    A.a.gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво пак јас.. користам утрогестан вагинално прв пат. Минатиот месец ми доцнеше па докт.ми кажа да ги користам од 16 до 25-ти ден.јас почнав да ги ставам,вчера ја ставив 6-тата вагиналета а денеска чуствувам болки во градите како за пред добивање дали е тоа нешто лошо и што ако добијам а не ги ставам 10 дена ? Да ги прекинам?
    Инаку ги користам во комбинација со фолна к-на,метформин750 , и магнезиум поради полицистични јајници и често задоцнување на менст. Ви благодарам.
    Инаку не напоменав се обидуваме за бебушка 6 мес.
     
  8. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Да, да и логично е. Не сум знаела. Така ми објаснија на кратко а и не се ни потрудив да истражам за што точно ми го дадоа да го испитам :D Фала. А дали знаеш зошто воопшто го испитуваме и какво влијание има резултатот на IGF?
     
  9. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.288
    Пол:
    Женски
    Нешто во врска со инсулинот е , ама не знам точно што.
    Ова испитување освен Петановски никој друг не го форсира
     
    На eta и Маја Т им се допаѓа ова.
  10. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Да, знам дека он го дава. Фала ти најмногу.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Д-р Чедомир Димитровски од Систина е супер доктор, искусен и професионален, плус професор е
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ајде и јас да споделам со вас, со сопругот работиме на случајот на 24ти овој месец треба да добијам меѓутоа пред 3 4 дена имав болка во јајниците исто како пред добивање (некогаш знае и неколку дена порано да добијам) мислев дека ќе добијам но имам само бледо розев исцедок одвреме навреме при бришење. Последниот однос го имавме на 15. Дали е можно тој исцедок да е од зачнување? Подршка за сите што работат на случајот
     
    На Kris80 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.326
    Пол:
    Женски
    Точно,во пакет со АМХ,строго во Хемолаб :)
     
    На Маја Т и eta им се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.129
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Благодарам на споделеното искуство, ќе се консултирам со него.
     
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.129
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Можно е, имплантациското крварење се појавува после 6 до 12 дена од евентуалното зачнување. Следи го и направи си тест во понеделник сабајле. Ти држам среќа!
     
  16. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.133
    Допаѓања:
    33.001
    Пол:
    Женски
    Девојки дали може да ми кажете кои хормони, на кој ден од циклус испитувате? Колку коштаат сите заедно?
    Досега имам испитувано само тироидни хормони пред 6-7 години, ме упати интернист поради тахикардија и ми беа во граници на нормала и тсх и фт4, но од тогаш ништо не сум проверила.
    Матичниот гинеколог инсистира на упорни односи без дополнителни испитувања за мене, додека не се среди спермограмот на мм, па доколку и тогаш имаме неуспешни обиди за бебче да правам други испитувања. Па си реков ако ништо друго можам барем хормони да испитам, на своја рака, штета нема да има никаква.


    Друго, дали е можна овулација на 9ти ден од циклус што трае 31 ден? Тестот за овулација ми е позитивен (maybe baby микроскоп), а сосем случајно ми текна денес да направам оти нели рано е и сега сум некако запрепастена или микроскопот не покажува точно или јас сум цело време во заблуда дека овулирам околу 16ти ден на циклус.
     
    Последна измена: 21 ноември 2019
  17. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.326
    Пол:
    Женски
    Јас имам циклус од 31 ден,овулирам околу 17тиот,порано овулирав само Кломифен кога земав.
     
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.133
    Допаѓања:
    33.001
    Пол:
    Женски
    Не земам никаква терапија за стимулација.
    Последниов месец земам само фолна, цинк и селен.
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.129
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Побарај упат од матичен гинеколог, околу 7 хормони се: пролактин, тестостерон, естроген итн.
    Иначе не знам што им е на докториве кај нас. Јас од 2017 немам проверено хормонски статус и прееска отидов да земам упат, и викам на докторката сакам да си ги проверам хормоните пошто имам нели пцос и она ми вика “Е што ако имаш пцос” (facepalm) Као шо се замараш, ама ај чим сакаш еве ти.
    Исто и мене ми рече да пробуваме, па ако не биде до пролет тогаш други мерки.
    Епа јас не ја слушам!

    п.с. За овулацијата не знам, ама по се ова што се имам изначитано тука, се е можно :)
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Zdravo ubavici , vaka denes partnerot pravese spermogram, rezultatot izleze Asthenozoospermia , ima li nekoj iskustvo so ova? Da spomnam deka jas pravev Hsg i se e super