1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ве следам веќе неколку месеци. Јас сум со синдром на полицистични јајници неколку години и сеуште сум под хормонска терапија. За два три месеци некаде би почнале со обиди за бременост. Би сакала да се информирам што мислите колкав период е во ред да чекаме да настане спонтана бременост, пред да се почне претпоставувам првично со стимуалции за овулација, испитувања, инсеминации и последен чекор ин витро, со оглед на ПЦОС. Воедно секое искуство Ваше во однос на тоа колку лесно/тешко сте дошле до бременост со овој синдром е добредојдено.

    Периодов се иначитав се и сешто за ПЦОС и колку жените се мачат за бебче со ова и не сум мирна воопшто, што знам не е добро.:worried:

    Би Ве замолила исто и за совети што испитувања предложувате да се направат пред да отпочнеме со обидите од Ваше искуство, Би салала да сум спремна однапред.:)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Не знам да ти кажам детали за ПЦОС,знам многу што забременале без проблем,но ќе ти кажам да не се стресираш толку предвреме,психата е пола работа,ти веќе си со сценарио до ин витро во главата,ајде малку релакс,да знаеш едно,нема правила,секој организам е приказна за себе без разлика на дијагнозата,ти посакувам што побрзо да си видиш две цртки па да ни пишеш тука :)
     
    На LivingGlam, bibiiii, Vojdana и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Добредојде :)
    И јас вака психички се спремав и бев на хормонска терапија пред да почнеме со обиди. Плус пиев Елова кесички (кои излезе дека и на други на форумов помогнале), двајцата пиевме селен, цинк, д витамин мислам... Со пцос се мачам 11 години, со сите симптоми, последици и сл.
    Сега the good news: Останав бремена вториот месец од пробување :D Така да, смени си го малце пристапот, биди малку пооптимистична и се ќе биде во ред :*
    Инаку, мислам дека до година дена би можеле да се обидувате природно.
     
    На LivingGlam, Broki5, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
  4. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    @Jana06 @Stressed Out

    Фала девојки за утешните зборови. Инече и јас веќе 2 месеци ги зимам Елова кесичките по две на ден, на секои 12 часа и по 5 капки на ден Вигантол што се даваат и на бебиња.

    Од симптоми за ПЦОС освен изгледот на јајниците и нередовен циклус 3 -4 пати годишно, други симптоми немам. На хормонската терапија со апчињата Јаз сум добри 4 - 5 години, летово прв пат правев пауза од 4 5 месеци поради проблеми со отоци, отежната циркулација од самите апчиња. Сега докторката сака најмалку 3 до 4 месеци да сум повторно под терапија сметајќи дека првите неколку месеци откако ќе сум престанела да ги пијам апчињата сум имала најголеми шанси за бременост.

    Претходно воошто не ни обрнував внимание ни се интересирав за ПЦОС. Меѓутоа сега откако полека се спремаме за бременост, и толку многу сум опседната читам буквално се и малку сум падната психички. Се надевам за два месеци додека почнеме да се обидуваме ке се средам со психата малку, бидејќи и јас верувам игра голема улога.:)

    Верувам поактивно ќе ве дружам за некој месец, и секако за што и да е ќе ве информирам и секој совет е добредојден.

    Јана Честитки за брзата бременост , ти посакувам лесно да си ја истераш до крај.:inlove:
     
    На marijamarkoska, curlyhair, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Така е, и јас така направив. Само ќе пазиш со нередовните циклуси да не ги промашите плодните денови.
    А пиеше апчиња straight 4-5 години без никаква пауза? Ако е така, не е добро. Се пијат 6 месеци, па 3 месеци пауза и пак.
     
  6. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски

    Да за жал. Знам дека не е во ред. Конечно минатата година на мое инсистирање направив пауза.

    Сега сум повторно на нив, но кратко еден месец, затоа уште два три минимум би требало да сум на нив па потоа да почнеме со обиди. Воедно сега сум и на строг режим на исхрана, без леб, тестенини, благо, брза храна, сокови итн. со оглед на тоа дека тие со ПЦОС биле по подложни во иднина да развијат шеќерни болести.
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Здраво и добредојде. Убаво ти кажале и погоре, па да не се повторувам. И јас сум со пцос и баш со истите симптоми како тебе, ама никогаш во главата не сум си правела до толку црни сценарија, па да стигнам до ин витро. Секоја жена си е баш приказна за себе. Во пракса често работите знаат да бидат различни од теорија. Јас познавам многу жени во моја блиска околина што имаат пцос, па родиле здрави дечиња. Мој совет плус ти е да не си поставувате рокови и да се водите по точен период кога да почнете. Ако ништо сериозно не ве спречува почнете си уште сега, бидете опуштени и ќе биде добро.
    Ние така чекавме да пројде свадбата, демек да не сум бремена невеста, а сега ни е криво..
    Ама ќе биде добро, сите не чека светло на крајот од тунелот, верувај.. :)
     
    На Broki5, IRBBB, marijamarkoska и 4 други им се допаѓа ова.
  8. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски

    Добровенајдов:)

    Што е до мене уште веднаш би почнале со обиди, нас тек не чека свадба за 5 месеци, но и да сум трудна на свадбата тоа би било ептен почеток така да не би ми пречело мислам здравје. Нас сега не кочи што докторката сака уште 2 месеци да сум под хормонска терапија, односно вкупно 3 месеци, еден месец, едно пакување веќе завршив.

    Знам рано е да се жалам и зборам, не сме се ни обиделе ние, има далеку покомплицирани случаеви од ПЦОС, но таква сум си по природа, за се сакам однапред да си бидам спремна.:D

    Ти посакувам за брзо да се израдуваш. Секоја индивидуална победа е победа за сите нас, и влева огромна надеж на сите.:makeup:
     
    На curlyhair и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    17.794
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека еловата ти е доволна, пошто секако немаш ептен изразени симптоми на пцос. Има жени што добиваат еднаш годишно и се ептен комплицирани случаи. Јас до сега немам примано хормонска терапија, сум била кај повеќе лекари и никој ми нема сугерирано такво нешто, пошто како што викаат сум имала блага форма на пцос, само по неколку цистички, долг циклус и толку. Ама сепак јас не сум лекар, така да најдобро е да си го слушаш него и секако ќе стигнеш до позитивен резултат.
    Иначе по природа и јас сум како тебе, се преопседнав од кога си го открив проблемот, а уште повеќе кога решивме дека е време за бебе. Иако пробувам да ја контролирам психата колку што можам повеќе, таа информација си е таму негде во потсвеста и не е баш најлесно да се игнорира.
    Еве јас се мотивирам со позитивни примери како на @Jana06 и други девојки на форумов што извојувале победа и тоа стварно ми дава сила да се борам и да стигнам до тие две фамозни цртички. :)
     
    На curlyhair, Broki5, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.387
    Допаѓања:
    2.466
    Пол:
    Женски
    Женски, до колку час се носат микробиолошки брисеви?
     
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Зависи за каде прашуваш.
    Во Авицена до 19 мислам дека работат, во Институт за јавно здравје до 12 се носат, за Институт за микробиологија треба упат со термин...
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И ова со диетата што си ја почнала е супер, и јас исто бев на диета и мислам дека тоа помогна плус. Во право си и за шеќерните болести, јас развив преддијабетична состојба така да пази си со време.
    За свадба и ние сакавме да биде се совршено ама јас се плашев дека многу време ќе треба за да затруднам и така сега ќе имаме мала свадба и ќе бидам доста трудничка :D Ама нормално, ништо не ми значи како ова што го доживеав. Тек кога останав трудна сфатив колку се споредни сите други проблеми.
     
    На curlyhair, IRBBB, green.eyes и 5 други им се допаѓа ова.
  13. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски

    Искрено откако го сменив гинекологот, многу повеќе сум задоволна од пристапот. Претходниот на секое мое инсистирање нешто да се направи, викаше....се додека не планираш бременост ќе си ги пиеш, откако ќе решиш ке смениме терапија. И воопшто некако не ми обрнуваше внимание само рутински преглед и толку, а јас со еден тон прашања. За се сум се информирала вака преку интернет и форуми.

    Сега кај новиов гинеколог од летото, веднаш уште на прв преглед ми рече допиј пакетчето и пауза, ми напиша диета, листа што смеам, што не, елова прашакот, буквално автоматски друг пристап добив, иако знаеше дека во тој момент веднаш не планирам бременост.

    Ние сега полека спремаме свадба, и верувај ништо не би ме израдувало повеќе од позитивен тест. Честитки и каква таква свадба си е свадба, секако ќе се почуствуваш како невеста. И сестрами на свадбата си беше со стомак и воопшто не и пречеше да си биде весела и цел ден да не седне од играње.:)
     
    На curlyhair, TeonaZ, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  14. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Здраво поддршкиии..ми се поремети циклусот само еден ден имав црвена крв мешана со кафеаво и како некој партали.извините на постов ама така е ситауцијата....и до денес само кафеаво имам 4 ти ден ми е ме виде докторката рече ке добиеш а не очекував да добиеш..и ми даде да пијам микрогинон табкети и прв ден да одам кога ке добијам.?не ми се познати таблетиве..треба да имам незаштитен однос? Не разбирам многу да чекаѓ сега до нареден месец
     
  15. Далија

    Далија Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво,
    Нова сум на темава и сакам да прашам ☺️
    Колку денови треба да ми доцни за да направам валиден тест за бременост?
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Две недели по односот или со еден ден каснење. Се зависи од твојот циклус, може да покаже и порано и покасно од тоа.
     
    На Далија му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IVA B

    IVA B Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Devojki, dali vitamin D ke pomogne za pobrzo zabremenuvanje
     
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас пиев пред да забременам, некаде имав прочитано дека помага. Д витаминот општо го имаме помалку во организмот, а и во последно се докажува дека помага во лечење на разни болести. Штета не би имала секако.
     
    На tina2018 и CareTee им се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Најдобро е прво да се испита витамин Д, па да се одреди доза ако има потреба да се пие.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Девојкии наместо за утре за денес ми закажаа и бев на преглед.
    Ме прегледа докторката и неможеше ништо да види.
    Вели дека многу е рано, дали има и 2 недели. Рече има предиспозииции за бременост и ми закажа пак за 10 дена преглед.
    Мене последната менструација ми беше на 23 Декември.
    Вели дури и во најдобар можен случај, волку рано неможе да се види.
    Ми препиша плус за пиење Фемибион, Витамин Е и Аспирн секој втор ден.
    За Клексан инекции и за Утрогестан ми рече мора да видам барем сакус.
    Вели недај боже да има вонматерична бременост па колку што помагаат поддршките во тие случаеви можат да одмагаат.
    И јас одма филм си направив за вонматерична(facepalm).
    Сабајле пак правев тест, т.е имам 5 направено и веднаш излегува втора линија.
    И така сега останува да чекам што ќе биде...
    :)
     
    На happygirl, LadyC, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.