1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Elle15

    Elle15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Мене често блиските на сопругот... знаеа да ме повредат индиректно или директно. Како на пример ќе збораме за некој шо немал години деца, јас никогаш на пример не мислам дека некој не сака деца, а тие ќе речеа ах па тие се толку години во брак немат деца таа ќе го остај него штом не сака дете со него... тоа ми беше како наговарамте ќерко сетисе снао, не ја знат луѓето желбата на еден за дете и болката шо неможи да го имат, прости мислат кај сите е ова плукни залепи. И кога ќе речат ајде шо чекате уфф ова реченица како ме нервира
     
    На IRBBB, S.12.G, curlyhair и 5 други им се допаѓа ова.
  2. A.a.gj

    A.a.gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ви кажам што се случи со мене и зошто така изреагирав ... Оние што ме читаа погоре ќе разберат за што зборувам.
    1 година помина после мојата свадба и ние 1 година се обидуваме откако дознав за моите полицистични јајници.на почетокот многу ми беше тешко бидејки неможев да се помирам дека примам апчиња.И мојата јатрва го знаеше тоа.сега они се спремаат за свадба .. и она пред 1 месец доаѓа кај мене дома и уз муабет ми вика "добро што ти е проблемот на тебе што неможеш да родиш дете???"Буквално вака со овие зборови. Јас се запрепастив бидејки претходно "видов колку е саатот" со неа и и имав кажано дека ги доведов хормоните во ред и не пијам терапија. Јас така тивка мирна повлечена мека на душа да не повредам никого не изреагирав никако туку само и реков дека немам никаков проблем. За другиот ден мили мои да дознаам дека она е бремена..
    Е тогаш светот ми се сруши,душата ми се распарчи . Животот ми се скрати .. не затоа што она пред мене ќе роди,напротив јас одма си правев филмови што ќе му купиме па какво ќе биде бебето .. толку многу се радував за нив,но длабоко во себе .. плачев со денови и ноќи.. мноогу ме повредија нејзините зборови..и цел живот ќе го памтам тоа и никогаш нема да и простам .. боли многу боли .. потполно ве разбирам сите тука.. а за свекрвами да не зборам на глава ми се качува кога дете кога дете .. а они не ја знаат мојата ситуација и несакам ни да дознаат бидејки тогаш уште толку повеќе ќе ми досаѓаат земи ваков чај пробај ова јади чувар куќа .. офф .. :@:@
     
    На IRBBB, S.12.G, curlyhair и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ептен ме нервира таа реченица среќа моите и неговите што не напнуваат воздржани се ама околината постојано истото прашање и ептен притисок ми прави
    ❤️
     
    На S.12.G, curlyhair, elenaklasik и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Можам да замислам како ти е девојче. Ама како што кажав и погоре, кога ќе ве огрее сонце ништо друго нема да те допира.
    Остај ги нека си зборат, тоа го прават само ситни души. Не си ја троши енергијата на нив. Важно е да ја имаш поддршката од сопругот, за останатите ич да не ти е гајле. :sun:
     
    На IRBBB, curlyhair, A.a.gj и 5 други им се допаѓа ова.
  5. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Јас не сум инвитро пробуваме природно но веќе полагодина не бидува,а сум со еден спонта абортус ми препорачаа да не пробуваме овие неколку месеци затоа што не се знаело како реагира вирусот на плодот,недај боже ако се фати вирусот може да има последици не се знае каков плод би можеле да имаме.
     
  6. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Ако гледаш така, не корона и обична настинка со температура висока особено првите месеци може да предизвика компликации.

    Сметам дека за ова прашање секој сам си одлучува и е свесен за сите можни исходи што би можеле да се случат, а такви недајбоже и без корона може да ги има.

    Малку не ми е во ред вака да се пишува според мене, може грешам. Ама знај дека има голем дел што доста долго се борат за бебе па секој месец е битен. Секако секој со консултација со доктори ќе си одлучи сам за себе.:)

    На крај најбитно е сите да се израдуваме со убави вести секако.
     
    На IRBBB, Vaga90*, Jana06 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Во право си потполно.
    Јас бев настината во јануар со 39 температура една недела а имав спонтан мисед и ми рекоа дека од настинката било сето тоа.
    Поздрав и се извинувам многу ама сакав да си го кажам и моето мислење.
    И се надевам дека сите ќе се израдуваме со убави и позитивни тестови еден ден.
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    И кога читам тука за различни состојби и како се носите со сето тоа, истовремено ми текнува на нечии коментари, навистина невкусни. Луѓе шо родиле деца, и на плукни-залепи да им се, здрави живи, ама толку не покажуваат благодарност за нив или пак осет кон другите, па кенкаат за тоа што
    пол посакуваат. Е значи ми доаѓа да ги ошамарам врело.
    Оди кенкај на луѓе шо 10 години се мачеле за дете, ти зборувај им за полот и прави фаци и гримаси дали да било машко или женско, а веќе родила деца. За греота. И муабетов шо го имам слушнато "ќе родам само ако знам дека ќе е женско" и целата настрвена, ко да сме ѝ згрешиле останатите.
    Осет луѓеее осет. Не е ова желба за нова година.
     
    На L*G, A.a.gj, S.12.G и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Rina1992

    Rina1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. Сакав да ве прашам дали некоја од вас има искуство со ехо на 4 недели и 5 дена но се виде само бела точка па докторот се надева дека ќе се појави подоцна точката што ја очекуваме, ми рече можеби е зачнато подоцна од предвидените дена па затоа е рано. Но можело да е и вонматерична бременост.. тоа ме преплаши. Прва бременост ми е,пред 1 месец направив хсг проодни канали... молам мислење❤
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Бета преку крв испита?
     
  11. Rina1992

    Rina1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Не, среда ќе испитаме
     
  12. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Колку е цената на ХСГ во Систина?
     
  13. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Пред две недели правев, 6200 ден беше
     
    На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rina1992

    Rina1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас направив кај Толовски 4200 ден
     
    На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    837
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Denes mi e 24 den od ciklus I Sega pravev test za bremenost koj najverojatno e negativen. Kontrolnata linija se zacrveni vednas I go ostaviv taka okolu 5 minuti I koga go poglednav I delot nakaj crtkata koja Treba da se oboi dokolku sum bremena kako da se zacrveni ama mnogu mnogu bledo (ne bese oformena linija tuku taka kako epten bledo) I Sega veke go nema, celosno e Belo. Ne znam Dali od tolku sto sakam da ja vidam taa vtora linija taka mi se pricinilo ili stvarno nesto znaci.Mnogu mi e stresno ova pravenjevo testovi. Se izvinuvam za fontov
     
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    На колку време добиваш? Да не го имаш рано направено?
     
  17. Vaga90*

    Vaga90* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    И јас имав пишано дека се двоумам дали да се паузира овај период но сепак како и некои од членките мислам дека општо секој вирус и секоја настинка може да остави некои последици макар што и немора да значи. Пример мојата втора бременост беше "школска" , без никаква мачнина првите месеци, без ни една настинка без ни еден испиен парацетамол аналгин или што и да е за на крај да застане развојот на мозочето, со некој си придружен данди волкер синдром, слика која после направената амниоцентеза каде што се сомневаа на генетско пореметување (а не беше) ни еден доктор не можеше да ми објасни зошто и од што се случило. Разочарување и бес неописливи како и кај мн членки за овај или онај начин. Но морам да одам напред дури и во овој период на корона затоа што мојата 4 годишна ќерка сеуште секој ден прашува - мамо кога ке излезе бебето? Иако потсвесно знае дека тоа бебе нема да е истото бебе кое го очекуваше со најголема радост :( Многу од нас имаат еден куп различни приказни кои на некој начин не им дозволуваат да живеат нормален живот, кои имаат огромна болка во душата и градите но сите мора да најдиме нешто што ќе не води напред, нешто за што мора да се бориме :l:
     
    На IRBBB, LaTama и CareTee им се допаѓа ова.
  18. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    837
    Пол:
    Женски
    Najcesto od 28-30 dobivam
     
  19. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Ако сте во можност да ми одговорите.
    Имав спонтан мисед. Направена ми е киретажа на 09.03 и вчера добив прв ден менструација па ме интересира дали можам сега во понеделник да направам хормонално испитување мегутоа при крај на завршување на менструацијата ке бидам. И се јавив на матичната сабајле и ми рече дека рано било бидејки хормоналниот статус ми бил пореметен сега и другата менструација да сум направила и торч тест. Ако знае некој да ми одговори и за хормонални и торч тест како се прави тој? Ви благодарам однапред.
     
  20. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ти е рано за тест, стрпи се уште 3 дена па направи нов. Знам дека не ти се чека, но друго нема. И јас сум во исчекување, би требало на 06.04. да не добијам. Ти посакувам || да ги видиш деновиве :)